Jubileuszowy mecz polsko-belgijski

Za 5 dni w Charleroi dojdzie do jubileuszowego 50 meczu polskiego klubu z belgijskim na arenie międzynarodowej. Zarówno dla Royal Charleroi jak i dla Lecha Poznań będzie to arcyważne spotkanie w którym ktoś 1 października dostanie się do upragnionej fazy grupowej Ligi Europy 2020/2021.Historia polsko-belgijskich starć w europejskich pucharach sięga aż 1964 roku, gdy w Pucharze Intertoto z Belgami mierzyła się Polonia Bytom. Belgijskie kluby w początkowych latach rywalizacji nie były wygodne dla naszych rodzimych ekip. Później ta sytuacja trochę się zmieniła, by w ostatnich latach Belgowie znów częściej wygrywali z Polakami.

W dotychczasowej historii rozegrano łącznie 49 polsko-belgijskich meczów w europejskich pucharach w 7 różnych rozgrywkach międzynarodowych. Bilans tych wszystkich gier jest dla Polaków niekorzystny – 11-15-23, gole: 44:60. Nasze drużyny awansowały dalej tylko 6 razy przy 13 awansach zespołów belgijskich. Ostatni raz Polacy mierzyli się z Belgami w sezonie 2018/2019.

Wtedy Lech Poznań przegrał w obu meczach z KRC Genk 0:2 i 1:2 a Jagiellonia Białystok uległa KAA Gent 0:1 i 1:3. Oba te dwumecze odbyły się w ramach III rundy eliminacyjnej Ligi Europy. To właśnie w tych rozgrywkach rodzime kluby najczęściej rywalizowały z belgijskimi, bo aż 16 razy. Ostatnim polskim klubem, który pokonał klub belgijski była Legia Warszawa pokonując w 2014 roku Lokeren rezultatem 1:0. Z kolei Śląsk Wrocław był ostatnim, który wygrał z Belgami na ich terenie (2:1 w Pucharze UEFA 1975/1976 z Antwerp).

To również Śląsk Wrocław był ostatnim w historii zespołem z Polski, który wyeliminował Belgów z europejskich pucharów. W sezonie 2013/2014 ekipa WKS-u w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy pokonała FC Brugge 1:0 oraz zremisowała na wyjeździe 3:3. FC Brugge najczęściej stawało na drodze Polaków (aż 10 razy). Polskie drużyny rywalizowały dotąd z 14 różnymi belgijskimi zespołami. Dnia 13 lipca 1996 roku w Pucharze Intertoto z Royal Charleroi na wyjeździe rywalizowało Zagłębie Lubin. Tamten mecz w Belgii zakończył się bezbramkowym remisem.

Polacy najwyżej przegrali z Belgami różnicą 3 goli (Widzew z Anderlechtem 1:4 oraz GKS Katowice z FC Brugge 0:3). Najwyżej udało się zwyciężyć Belgów wynikiem 3:1 (Polonia Bytom, Wisła Kraków i Widzew Łódź).

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <