Nieosiągalne rozgrywki

W sezonie 2020/2021 prawdziwe emocje w Lechu Poznań zakończyły się 2 marca. Wtedy Kolejorz odpadł z Pucharu Polski i stracił szansę na zdobycie trofeum, które uratowałoby te rozgrywki. Co najgorsze jeszcze w 2021 roku Wielkopolanie drugi raz mogą odpaść z Pucharu Polski, który od lat jest nieosiągalny dla naszego klubu. Puchar Polski to rozgrywki przynoszące najpierw nadzieję, a później dające kibicom wiele rozczarowań i sprawiające ból.Pięć pucharów przez tyle lat

Lech Poznań w ciągu 67 lat rozgrywania Pucharu Polski wygrał go raptem 5 razy z czego 3-krotnie w latach 80-tych. Na to trofeum cały klub czeka od maja 2009 roku, kiedy Kolejorz na starym jeszcze Stadionie Śląskim ograł Ruch Chorzów. Wtedy w niebiesko-białych barwach grali tacy piłkarze jak m.in. Robert Lewandowski, Ivan Djurdjević, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko, Manuel Arboleda, Marcin Kikut czy nieżyjący od kilku lat Ivan Turina. Lech Poznań od 2009 roku łącznie 4 razy grał w finale Puchar Polski. Za każdym razem przegrywał w tym 3 razy z rzędu w latach 2015-2017 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nie wiadomo czy kiedykolwiek Lech będzie miał okazję odczarować ten obiekt. Aktualnie na jego terenie znajduje się szpital, finał Puchar Polski już tam się nie odbywa, termin powrotu futbolu na Narodowy nie jest znany.

Zdobywca Pucharu Polski: 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Finalista Pucharu Polski: 1980, 2011, 2015, 2016, 2017

Bez kompromitacji, za to z odpadnięciami u siebie

Lech Poznań ostatni raz skompromitował się w Pucharze Polski dość dawno, bo w 2013 roku odpadając z I-ligową Miedzią Legnica za kadencji Mariusza Rumaka. Od tamtej pory Kolejorz unikał kompromitacji w tych rozgrywkach, przebrnął łącznie 14 rywali z niższych lig występujących w I oraz w II-lidze. Kolejorz od 2013 roku dwukrotnie eliminował Znicz Pruszków. Wszystkie porażki jakie poniósł w tym czasie były z rywalami ekstraklasowymi. W tej oraz w zeszłej edycji Lechowi nie pomógł atut własnego boiska. Pierwszy domowy mecz w Pucharze Polski 2019/2020 oraz 2020/2021 od razu zakończył się odpadnięciem Kolejorza odpowiednio w rywalizacji z Lechią Gdańsk i Rakowem Częstochowa.

Coś co rzadko się zdarzało

W ostatnich dwóch sezonach Pucharu Polski niebiesko-biali zaliczyli historyczne wyniki tylko w negatywnym tego słowa znaczeniu. Do zeszłego roku, do rywalizacji z lechistami Lech przebrnął 5 poprzednich półfinałów Pucharu Polski w jakich grał, w lipcu 2020 odpadł w 1/2 finału pierwszy raz od 2006 roku. Podczas 16 rywalizacji w półfinale w lipcu zeszłego roku poznaniacy polegli dopiero 6 raz.

Niedawna porażka z Rakowem w ćwierćfinale Pucharu Polski również przeszła do negatywnej historii Kolejorza. Lech grając w ćwierćfinale przechodził dalej 16 razy, a odpadał tylko 9 razy. W dodatku poznaniacy przegrali u siebie na etapie 1/4 finału pierwszy raz od 2012 roku. Wcześniej w 4 sezonach w których Kolejorz grał w ćwierćfinale umiał awansować dalej.

Przepadły pieniądze i szansa na puchary

Lech Poznań odpadając w marcu z Pucharu Polski stracił szanse na dobry zarobek. Przez koronawirusa Polski Związek Piłki Nożnej w sezonie 2020/2021 zwiększył pulę nagród. W celu pomocy klubom na Puchar Polski przeznaczył łącznie 10 milionów złotych z czego połowę tej sumy zgarnie triumfator. Nie wiadomo czy w kolejnych rozgrywkach pula nagród będzie identyczna. Wiadomo jedynie tyle, że zasady nie ulegną zmianie, tym razem 1/8 finału ma się odbyć jeszcze jesienią a nie dopiero wiosną jak było to w tym sezonie.

Ktoś zawstydzi Lecha

W tym sezonie ktoś w Pucharze Polski zawstydzi Lecha Poznań. Trofeum może zdobyć np. I-ligowa Arka Gdynia (drugie od 2017 roku), Piast Gliwice, który 2 lata temu święcił Mistrzostwo Polski, pierwszy raz w historii po krajowy puchar sięgnie Raków Częstochowa grający w finale raz w 1967 roku lub obroni go Cracovia Kraków i to z tabunem obcokrajowców w składzie.

Kiedy to się skończy?

Lech Poznań na ostatnich rywali w Pucharze Polski nie mógł narzekać. Kolejorz w ostatnich 3 sezonach miał bardzo udane losowania. Spośród 11 ostatnich przeciwników aż 9 drużyn było z niższych lig. Wcześniej w 2017 roku Kolejorz już na starcie rozgrywek o Puchar Polski pechowo wpadł na Pogoń co skończyło się wysoką porażką w Szczecinie za Nenada Bjelicy aż 0:3.

W Pucharze Polski nie ma dwumeczów, o tym kto awansuje decydują pojedyncze spotkania. Duży wpływ na to kto jak daleko zachodzi mają losowania w których nie ma żadnych rozstawiań. Lech Poznań w ostatnich 3 edycjach miał bardzo dużo szczęścia, w parach regularnie był losowany jako pierwszy, dlatego u siebie grałby częściej gdyby trafiał na rywali z Ekstraklasy. Kolejorz od sezonu 2018/2019 wylosował dwóch takich przeciwników dzięki czemu z Lechią i Rakowem rywalizował przy Bułgarskiej.

Kiedyś szczęście Lecha podczas losowań Pucharu Polski może się skończyć, dlatego nie wiadomo kiedy poznaniakom przyjdzie odzyskać Puchar Polski na który Kolejorz czeka w tej chwili prawie 12 lat. Przy złym losowaniu w następnej edycji Lech może pożegnać się z marzeniami o trofeum na 100-lecie jeszcze w tym roku kalendarzowym. Na jesień zaplanowano 1/32, 1/16 oraz 1/8 finału.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

 1. kibol z IV pisze:

  5-5 w finałach PP…za Rutkowskich 1-4
  O ile Narodowy nam nie “leży” o tyle na, ległej Lech wygrywał swoje finały.
  Sezon 83/84 z Wisłą , 03/04 po dwumeczu z ległą.
  Wiara sezon 23/24 finał na ległej i puchar w Poznaniu :D

 2. inowroclawianin pisze:

  Po prostu nie mamy drużyny od dawna. Rutek nic z tym nie robi. Często frajersko przegrywamy. Ja się nie zdziwię jak w najbliższej edycji znów odpadniemy w jakimś ćwierćfinale.

Dodaj komentarz