Raptem dziewięć zwycięstw w Krakowie

Stadion Cracovii mieszczący się przy ulicy Kałuży to najbardziej niewygodny obiekt dla Lecha Poznań w całej lidze. Przez kilkadziesiąt lat Kolejorz wygrał na nim raptem 9 razy w tym 6 meczów w lidze. Ostatnie spotkanie zakończyło się akurat zwycięstwem Lecha na szalenie niewygodnym dla nas terenie. Jak wyglądały zwycięskie mecze poznaniaków na stadionie Cracovii? O tym więcej poniżej.

02.04.1983, Cracovia Kraków – Lech Poznań 0:2

Lech pierwsze zwycięstwo na Cracovii odniósł w swoim pierwszym mistrzowskim sezonie. Na oczach 20 tysięcy widzów dnia 2 kwietnia 1983 roku Kolejorz wygrał z „Pasami” na wyjeździe 2:0 po golach w drugiej połowie Mariusza Niewiadomskiego i rezerwowego Leszka Partyńskiego.

21.11.1984, Cracovia Kraków – Lech Poznań 1:2 (1/8 Pucharu Polski)

1,5 roku po pierwszej wygranej przy Kałuży lechici wygrali na obiekcie Cracovii po raz drugi, lecz tym razem w 1/8 finału Pucharu Polski. Do przerwy podopieczni Wojciecha Łazarka remisowali 0:0. W 70 minucie zdobyli gola za sprawą Mirosława Okońskiego, po paru minutach „Pasy” wyrównały, 4 minuty przed końcem Kapica strzelił zwycięską bramkę dla poznaniaków.

19.09.2001, Cracovia Kraków – Lech Poznań 2:2 k.1:4 (1/32 Pucharu Polski)

Na oczach niespełna tysiąca widzów Cracovia dwukrotnie wychodziła na prowadzenie. W regulaminowym czasie gry było 2:2 po golach dla Lecha obrońcy Krzysztofa Michalskiego i pomocnika Arkadiusza Miklosika. O awansie do 1/16 Pucharu Polski musiały zadecydować rzuty karne. Jedenastki lepiej wykonali zawodnicy Bogusława Baniaka triumfując w Krakowie po karnych 4:1. Była to trzecia w historii wygrana poznaniaków przy Kałuży i drugi w Pucharze Polski.

22.11.2008, Cracovia Kraków – Lech Poznań 0:1

22 listopada 2008 roku poznaniacy w meczu na śniegu i w mrozie ograli „Pasy” na ich terenie 1:0. Zwycięską bramkę w końcówce spotkania strzelił wtedy Ivan Djurdjević. Obu zespołom w grze przeszkadzał wówczas padający śnieg i zasypane boisko. Lech odnosząc wówczas czwarte w historii zwycięstwo na Cracovii w tym drugie ligowe miał sporo szczęścia.

27.10.2010, Cracovia Kraków – Lech Poznań 1:4 (1/8 Pucharu Polski)

W październiku niecałe 11 lat temu Lech wygrał na Cracovii po raz piąty i trzeci w Pucharze Polski. Już na nowym obiekcie przy Kałuży lechici do przerwy w meczu 1/8 finału pucharu krajowego prowadzili po trafieniach Artjomsa Rudnevsa oraz Sławomira Peszki. Później kontaktową bramkę zdobył Bartosz Ślusarski, który po paru tygodniach wrócił do Poznania, ale ostatnie ciosy i tak należały wtedy do poznaniaków, a konkretnie do Rudnevsa oraz Jakuba Wilka. Dzięki nim piłkarze Zielińskiego ograli Cracovię na jej terenie 4:1 awansując dalej.

01.10.2011, Cracovia Kraków – Lech Poznań 0:3

Szósty triumf Lecha przy Kałuży i trzeci ligowy miał miejsce za Jose Bakero jesienią 2011 roku. Już na początku gola zdobył Rafał Murawski. Później dwie bramki po przerwie dorzucił jeszcze Artjoms Rudnevs wykorzystując proste błędy rywala.

25.11.2013, Cracovia Kraków – Lech Poznań 1:6

Siódmą wygraną na Cracovii udało się odnieść Lechowi w poniedziałek, 25 listopada 2013 roku i to aż 6:1. Poznaniacy prowadzeni przez Mariusza Rumaka byli wówczas bardzo dobrze dysponowani. Do przerwy prowadzili 3:0 po golach Kaspera Hamalainena, Gergo Lovrencsicsa i Marcina Kamińskiego. Po zmianie stron trafiali jeszcze Rafał Murawski, Bartłomiej Dudzic (dla rywala), Łukasz Teodorczyk oraz Bartosz Ślusarski. Dla Cracovii była to najwyższa w historii domowa porażka w Ekstraklasie, dla Lecha najwyższy wyjazdowy triumf nad ekipą „Pasów”. I wszystko byłoby wtedy bardzo dobrze gdyby nie fatalny uraz Kebby Ceesaya, który wykluczył z gry Gambijczyka na wiele miesięcy.

06.08.2017, Cracovia Kraków – Lech Poznań 0:2

Dnia 6 sierpnia 2017 roku Lech przedostatni raz zwyciężył przy Kałuży. Obie bramki dla Kolejorza padły wtedy w 82 i 84 minucie dzięki wejściu w drugiej połowie Jóźwiaka (strzelił pierwszego gola), Gytkjaera (strzelił drugiego gola) i asystenta przy tych trafieniach Makuszewskiego. Cała trójka rozruszała wówczas ofensywę Kolejorza zapewniając mu wygraną 2:0 zaledwie 3 dni po odpadnięciu z Utrechtem.

15.07.2020, Cracovia Kraków – Lech Poznań 1:2

W 36. kolejce zeszłych rozgrywek Lech grał o kolejne zwycięstwo i o wicemistrzostwo, Cracovia zakończyła już ligowy sezon skupiając się na Pucharze Polski. Trener Michał Probierz nieco odpuścił poznaniakom oszczędzając wielu zawodników. Kolejorz do przerwy prowadził po golu Christiana Gytkjaera, w 72 minucie bramkę na 2:0 strzelił Filip Marchwiński i wydawało się, że jest już po meczu. W 80 minucie Djordje Crnomarković podał piłkę do Karola Szymańskiego, który nie opanował jej, Serb zdobył komicznie wyglądającego gola samobójczego, ostatecznie Lech Poznań wygrał 2:1. Był to 9 triumf przy Kałuży w tym 6 ligowy.