Największe różnice pomiędzy sezonami

Sezon 2020/2021 będący najsłabszym dla Lecha Poznań na szczeblu Ekstraklasy od 11 lat bardzo źle wypadł także w statystykach, które tworzymy i aktualizujemy po każdej kolejce.

Różnic pomiędzy sezonami było sporo, przyglądając się kilku liczbom widać najlepiej regres jaki zaliczył Lech Poznań. Drużyna Kolejorza w rozgrywkach 2019/2020 słynęła m.in. ze zdobywania wielu goli w końcówkach i małej liczby traconych bramek po 81 minucie. W 30 kolejkach sezonu 2020/2021 pod tym względem było odwrotnie, ostatnie minuty były zmorą, łatwe straty wielu goli doprowadziły do utraty aż 12 punktów.

Pierwsza zauważalna różnica pomiędzy ligowym sezonem 2019/2020 a 2020/2021 jest w liczbie meczów ze strzelonym golem przez Lecha Poznań. W 30 kolejkach jeszcze poprzednich rozgrywek poznaniacy tylko w 3 spotkaniach ligowych nie zdobyli gola. W zeszłym sezonie nie umieli trafić do siatki w 7 meczach – z Pogonią, Wisłą, Wisłą Płock, Podbeskidziem, Legia, Zagłębiem i z Piastem.

Mecze ze strzelonym golem: 27
Mecze bez strzelonego gola: 3

Mecze ze strzelonym golem: 23
Mecze bez strzelonego gola: 7

W 30 kolejkach rozgrywek 2019/2020 drużyna Lecha Poznań zdobył aż 13 goli więcej niż ostatnio. Sporą różnicę widać w skuteczności zespołu po 81 minucie gry. W ostatnich rozgrywkach Kolejorz strzelił w końcówkach tylko 6 goli, wcześniej trafi do siatki aż 19 razy!

81–90 – 6

Następną sporą różnicą pomiędzy sezonem 2019/2020 a 2020/2021 był okres tracenia największej liczby bramek. W 30 kolejkach PKO Ekstraklasy 2019/2020 drużyna Dariusza Żurawia w II połowach straciła zaledwie 8 goli, w zeszłych rozgrywkach zespół Dariusza Żurawia/Macieja Skorży stracił po przerwach aż 22 bramki!

Stracone gole w I połowie: 21
Stracone gole w II połowie: 8

Stracone gole w I połowie: 16
Stracone gole w II połowie: 22

W 30 kolejkach wicemistrzowskich rozgrywek Lech Poznań po 81 minucie nie stracił żadnego gola, w zeszłym sezonie 2020/2021 w końcówkach stracił aż 10 bramek i łącznie 12 cennych punktów.

81–90 – 10

W ważnych ofensywnych statystykach każdy kibic również łatwo dostrzeże różnice. W zeszłym sezonie 2020/2021 piłkarze popełnili tylko więcej fauli i częściej byli łapani na pozycji spalonej.

Strzały: 536 (17,9 na mecz)
Strzały celne: 202 (6,7 na mecz)
Strzały niecelne/zablokowane: 334 (11,1 na mecz)

Strzały celne: 162 (5,4 na mecz)
Strzały niecelne/zablokowane: 307 (10,3 na mecz)
Strzały z pola karnego: 246 (8,2 na mecz)
Strzały z dystansu: 223 (7,4 na mecz)
Faule: 400 (13,3 na mecz)
Rzuty rożne: 191 (6,4 na mecz)
Spalone: 44 (1,5 na mecz)

Zeszły sezon 2020/2021 nie obfitował w okazałe ligowe zwycięstwa Lecha Poznań. Kolejorz ani razu nie wygrał różnicą 2 bramek, wcześniej w 30 kolejkach rozgrywek 2019/2020 wygrał 4 takie spotkania.