Polska moda na Portugalczyków

W Polsce co kilka lat zmienia się moda na obcokrajowców. Swego czasu w Ekstraklasie była moda na zawodników z Bałkanów pochodzących głównie z Serbii i z Bośni, później na Słowaków, następnie na Hiszpanów, a teraz na Portugalczyków od których roi się nie tylko w Lechu Poznań.Jeszcze kilka lat temu w Polsce nie grał żaden Portugalczyk, teraz zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego wręcz hurtem są zwożeni do naszej ligi. Aktualnie na trzech najwyższych szczeblach rozgrywkowych gra aż 28 Portugalczyków, z czego 3 piłkarzy znajduje się w kadrach II-ligowych drużyn, 4 zawodników występuje w I-lidze, a aż 21 portugalskich graczy jest w 9 różnych klubach Ekstraklasy.

Po letnim okienku transferowym Portugalczyków mamy najwięcej w lidze (ze Słowacji pochodzi 17 graczy, z Czech 16 piłkarzy, z Hiszpanii 14 zawodników). Jedną z portugalskich legend Ekstraklasy jest Flavio Paixao występujący w naszym kraju od prawie 8 lat. Największe grupki Portugalczyków są obecnie w Lechu Poznań, Legii Warszawa, Radomiaku Radom oraz w Rakowie Częstochowa (po 4 zawodników). Ten ostatni klub wszystkich Portugalczyków pozyskał tego lata.

Portugalska gwiazda Lecha Poznań, Pedro Tiba
null

Co ciekawe Fabio Sturgeon z Rakowa przed 6 laty wystąpił w obu meczach przeciwko Lechowi Poznań reprezentując barwy Belenenses Lizbona. Dwa mecze Ligi Europy zakończone wynikiem 0:0 z ławki rezerwowych obejrzał za to stoper Radomiaka Radom, Goncalo Silva. Skąd tylu Portugalczyków w polskiej lidze? Zawodnicy z tego kraju za słabi na Sporting, Bragę, Porto i Benfikę nie są drodzy, a jednak potrafią grać w piłkę imponując m.in. dobrą techniką. Większość z 28 portugalskich piłkarzy występujących w Ekstraklasie, I i II-lidze gra na pozycjach ofensywnych.

Wielu Portugalczyków trafia ostatnio do Polski również dzięki dużej aktywności firm managerskich działających na naszym rynku. Na przykład Pedro Rebocho, Josue, Andre Martins czy Luis Rocha są klientami tej samej agencji managerskiej. Latem niektóre kluby przeprowadzały transfery Portugalczyków na ostatnią chwilę przez co nie wszyscy zawodnicy z tego kraju zdążyli już zadebiutować.

Z nowych Portugalczyków w PKO Ekstraklasie na debiut czeka Pedro Rebocho z Lecha Poznań, Tiago Matos z Radomiaka Radom, a także Pedro Vieira i Miguel Luis z Rakowa Częstochowa.

Joao Amaral w tym sezonie zdobył już gola i zaliczył 2 asysty
nullPortugalczycy w Ekstraklasie (21 piłkarzy):

Joao Amaral (Lech Poznań)
Pedro Tiba (Lech Poznań)
Joel Pereira (Lech Poznań)
Pedro Rebocho (Lech Poznań)
Fabio Sturgeon (Raków Częstochowa)
Miguel Luis (Raków Częstochowa)
Pedro Vieira (Raków Częstochowa)
Alexandre Guedes (Raków Częstochowa)
Yuri Ribeiro (Legia Warszawa)
Andre Martins (Legia Warszawa)
Rafael Lopes (Legia Warszawa)
Josue (Legia Warszawa)
Goncalo Silva (Radomiak Radom)
Filip Nascimento (Radomiak Radom)
Tiago Matos (Radomiak Radom)
Luis Machado (Radomiak Radom)
Luis Mata (Pogoń Szczecin)
Diogo Verdasca (Śląsk Wrocław)
Tiago Alves (Piast Gliwice)
Flavio Paixao (Lechia Gdańsk)
Luis Rocha (Cracovia Kraków)

Portugalczycy w I-lidze (4 piłkarzy):

Filipe Oliveira (Korona Kielce)
Fabio Nunes (Widzew Łódź)
Rafael Victor (Sandecja Nowy Sącz)
Joao Oliveira (Zagłębie Sosnowiec)

Portugalczycy w II-lidze (2 piłkarzy):

Joeo Guilherme (Olimpia Elbląg)
Carlos Daniel (Wisła Puławy)
Ednilson Furtado (Wisła Puławy)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <