Wszystkie wygrane w Krakowie

Stadion Wisły Kraków przez lata należał do bardzo niewygodnych obiektów dla Kolejorza. W ostatnich sezonach to się zmieniło. Aktualnie Lech Poznań ma passę 7 kolejnych meczów na 2 frontach bez wyjazdowej porażki z „Białą Gwiazdą” notując podczas tej serii 4 zwycięstwa i 3 remisy.

Kolejorz ostatni raz poległ przy Reymonta dnia 1 sierpnia 2015 roku ulegając pod Wawelem rezultatem 0:2. Wtedy trenerem Lecha Poznań był Maciej Skorża, który w dotychczasowej historii też 2 razy ograł Wisłę w Krakowie szkoląc Kolejorza. W niedzielę, 13 marca niebiesko-biali nie mogą pozwolić sobie nawet na remis, jeżeli chcą szybko odzyskać fotel lidera. W dotychczasowej historii Lech Poznań wygrał z Wisłą w Krakowie łącznie 14 razy w tym 11 w lidze. Kolejorzowi w sumie 6 razy udało się zwyciężyć przy Reymonta bez straty gola. O wszystkich zwycięskich wyjazdowych spotkaniach z „Białą Gwiazdą” krótko piszemy poniżej.

Lata 50-te i 70-te XX wieku

Pierwsza wygrana Lecha w Krakowie miała miejsce w 18 w historii meczu z Wisłą. Wygraliśmy wtedy pod Wawelem 3:1, 12 miesięcy później poznaniacy ponownie zwyciężyli na obiekcie „Białej Gwiazdy” triumfując 2:1. Oba tamte spotkania z trybun starego stadionu Wisły śledziło około 12 tysięcy ludzi.

W latach 60-tych Lech grał z Wisłą tylko do 1963 roku, w tamtych czasach poznaniacy błąkali się po niższych ligach, więc meczów z wiślakami było mniej. Dopiero 1 marca 1978 roku w 1/4 finału Pucharu Polski poznański Lech pokonał Wisłę Kraków na jej terenie 3:1. Kolejorz na oczach 25 tysięcy widzów zwyciężył wówczas po dogrywce wynikiem 3:1. Była to trzecia wygrana na obiekcie Wisły i pierwsza pucharowa.

Lata 80-te i 90-te XX wieku

W latach 80-tych i 90-tych, a zatem najlepszych dla Lecha Poznań pod względem sukcesów wygraliśmy przy Reymonta raptem 3 razy. W rozgrywkach 1984/1985, w których Lech akurat nic nie zdobył poznaniacy pokonali Wisłę na jej terenie 2:0, a jedną z bramek strzelił wówczas Mirosław Okoński. Już w latach 90-tych XX wieku udało się zwyciężyć na Wiśle w mistrzowskich rozgrywkach 1991/1992. W ostatniej 34. kolejce dnia 20 czerwca ekipa Kolejorza wygrała przy Reymonta 2:0 za sprawą trafień Trzeciaka i Podbrożnego. Lech Poznań już przed wyjazdem do Krakowa zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski. Na stadionie przy Reymonta nasza drużyna w latach 90-tych wygrała jeszcze tylko raz, latem 1993 roku praktycznie na starcie sezonu 1993/1994 lechici zwyciężyli Wisłę na jej terenie 1:0 za sprawą gola Waldemara Krygera.

Sezon sukcesu w XXI wieku

Bardzo ważnym w historii Lecha Poznań był sezon 2008/2009. To w nim Kolejorz ostatni raz w swojej historii wywalczył Puchar Polski eliminując po drodze w ćwierćfinale właśnie Wisłę Kraków. Wcześniej jesienią 2008 roku po ponad 15 latach Lech zdobył obiekt Wisły. Poznaniacy już po 8 minutach prowadzili z zespołem Macieja Skorży 2:0. Ostatecznie zawodnicy Franciszka Smudy wygrali przy Reymonta aż 4:1 co do dziś jest najwyższą wygraną Lecha Poznań na stadionie „Białej Gwiazdy”. Kilka miesięcy później Lech ponownie zwyciężył na Wiśle. Tym razem w pierwszym spotkaniu 1/4 finału Pucharu Polski triumfował w Krakowie 1:0 za sprawą gola Roberta Lewandowskiego.

Triumfy przy Reymonta od 2012 roku

W latach 2012 – 2021 zespół Lecha Poznań zwyciężył przy Reymonta aż 6 razy w tym 5 w lidze. W listopadzie 2012 roku Kolejorz wygrał z Wisłą w Krakowie 1:0 po trafieniu wychowanka Szymona Drewniaka. W drugiej połowie zmienił go inny wychowanek Karol Linetty, który zadebiutował w Ekstraklasie. W grudniu 2014 roku Lecha prowadził Maciej Skorża, poznaniacy przegrywali do przerwy przy Reymonta 0:1, a jednak umieli wygrać 2:1 a dzięki temu zwycięstwu wskoczyli na podium.

Dwa lata później 30 listopada 2016 roku miało miejsce jedno z najważniejszych zwycięstw na Wiśle. Po remisie 1:1 u siebie poznaniacy chcąc awansować do 1/2 finału Pucharu Polski musieli wygrać w Krakowie lub zremisować 2:2. Lech był wtedy w formie, ale chyba nikt nie spodziewał się prowadzenia do przerwy aż 3:0. Po zmianie stron gospodarze w 15 minut strzelili 2 gole, ale ostatni cios należał do Kolejorza, który wygrał 4:2 i awansował do półfinału. Było to 3 w historii pucharowe zwycięstwo niebiesko-białych przy Reymonta. Bardzo interesujący mecz w Krakowie miał miejsce 2 kwietnia 2018 roku. W Wielkanocny Poniedziałek lechici przegrywali z Wisłą na jej terenie 0:1. Skończyło się triumfem 3:1 za sprawą hat-tricka Christiana Gytkjaera.

Przedostatnie zwycięstwo na stadionie Wisły Kraków miało miejsce 21 grudnia 2018 roku. Na oczach ponad 22 tysięcy Lech Poznań trenowany przez Adama Nawałkę wygrał 1:0 za sprawą trafienia w 75 minucie gry Pedro Tiby. Ten sam zawodnik wpisał się na listę strzelców również podczas ostatniej wizyty Kolejorza na stadionie przy Reymonta w maju 2021 roku. Wówczas Lecha Poznań prowadził Maciej Skorża, niebiesko-biali ograli Wisłę Kraków na jej terenie 2:1 za sprawą bramek Mikaela Ishaka i wspomnianego Portugalczyka.