Trzech liderów i cała reszta

W mistrzowskim sezonie 2021/2022 największy wpływ na grę Lecha Poznań w środku pola mieli Joao Amaral, Jakub Kamiński i Jesper Karlstrom. To trochę mało, nie da się ukryć, że Kolejorz potrzebuje wzmocnień w formacji pomocy, a niektórzy gracze drugiej linii powinni dawać zespołowi jeszcze więcej.BOCZNI POMOCNICY:

W zeszłym sezonie Lech miał jednego skrzydłowego z prawdziwego zdarzenia i paru bocznych pomocników, którzy próbowali dorównać Jakubowi Kamińskiemu. „Kamyk” w ubiegłych rozgrywkach strzelił 9 goli oraz zanotował 6 asyst, wiosna w jego wykonaniu była gorsza od jesieni, 20-latek zdobył tylko 3 bramki w tym 2 w lutym, ale i tak miał spory wkład w wywalczenie Mistrzostwa Polski.

Kibice dużo więcej spodziewali się po Adrielu Ba Loua, Iworyjczyk nie mógł ustabilizować formy, zanotował 1 gola i 3 asysty. W końcówce sezonu lewonożny pomocnik wyglądał lepiej, miałby więcej asyst, gdyby nie nieskuteczność jego kolegów z zespołu. 26-latek rzadko wychodził w pierwszym składzie, problemy z tym miał również Michał Skóraś dla którego wiosna była lepsza od jesieni. Był okres, kiedy „Skóra” był najlepszym skrzydłowym Lecha Poznań, wiosną strzelił zwycięską bramkę we Wrocławiu, miał też asystę przy zwycięskim trafieniu w Płocku.

Jeszcze latem zeszłego roku po rozegraniu 53 minut w 4 meczach na wypożyczenie do Czech powędrował Jan Sykora, wiosną w Ekstraklasie zadebiutował Jakub Antczak notując 20 minut, niewiele w minionej rundzie pokazał za to Kristoffer Velde. Norweg kupiony zimą za prawie milion euro na 2 frontach rozegrał 10 meczów, były spotkanie, w których Maciej Skorża ściągał go z murawy już po 45 minutach. 23-latek w meczu z Termaliką, w którym debiutował zanotował asystę.

Fatalny sezon jest natomiast za Filipem Marchwińskim. Trener Maciej Skorża nie widział go w zespole, często wystawiał na boku pomocy z konieczności, bowiem zawodnik miał i wciąż ma status młodzieżowca. „Marchewa” przez całe rozgrywki uzbierał zaledwie 436 minut z czego 248 w Pucharze Polski. W 18 meczach strzelił 1 gola w krajowym pucharze.

null

7. Jakub Kamiński
Mecze w lidze: 33
Mecze w PP: 3
Mecze ogółem: 36
Czas gry: 2803 (168 w PP)
Żółte kartki: 2
Gole: 9
Asysty: 6

50. Adriel Ba Loua
Mecze w lidze: 25
Mecze w PP: 4
Mecze ogółem: 29
Czas gry: 1316 (62 w PP)
Żółte kartki: 3
Gole: 1
Asysty: 3

21. Michał Skóraś
Mecze w lidze: 29
Mecze w PP: 6
Mecze ogółem: 35
Czas gry: 1632 (442 w PP)
Żółte kartki: 6 (2 w PP)
Gole: 2
Asysty: 2 (1 w PP)

11. Filip Marchwiński
Mecze w lidze: 18
Mecze w PP: 5
Mecze ogółem: 23
Czas gry: 436 (248 w PP)
Żółte kartki: 2 (1 w PP)
Gole: 1 (w PP)
Asysty: 0

Jan Sykora (jesień)
Mecze w lidze: 4
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 4
Czas gry: 53
Żółte kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

74. Jakub Antczak (wiosna)
Mecze w lidze: 1
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 1
Czas gry: 20
Żółte kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

23. Kristoffer Velde (wiosna)
Mecze w lidze: 8
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 10
Czas gry: 396 (58 w PP)
Żółte kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 1

null

OFENSYWNI POMOCNICY:

W letnich sparingach Maciej Skorża chciał pogodzić Joao Amarala oraz Daniego Ramireza wystawiając obu tych piłkarzy na boisku. W meczach o stawkę już tak nie było, Amaral został przekwalifikowany na „10” i posadził Hiszpana na ławkę rezerwowych. Były oczywiście mecze, w których dwaj pomocnicy grali razem, jednak najczęściej to Ramirez zmieniał Amarala. Portugalczyk pod wodzą Macieja Skorży stał się gwiazdą ligi, jesienny wynik 8 goli i 5 asyst robił wrażenie, taki rezultat dał 31-latkowi 2. miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej PKO Ekstraklasy po 19 kolejkach. Dani Ramirez musiał zadowolić się tytułem najlepszego zawodnika Puchar Polski 2021/2022. Jesienią miał udział przy 8 z 9 zdobytych goli przez Kolejorza w tych rozgrywkach.

Wiosną sytuacja się nie zmieniła. Mimo czasami chwiejnej formy Joao Amaral i tak był kluczowym zawodnikiem Lecha Poznań, przez cały sezon strzelił aż 17 goli w tym 3 w Pucharze Polski dokładając do tego dorobku 8 asyst. Dani Ramirez wiosną czasami nie łapał się nawet do kadry meczowej. W ciągu 1073 minut zanotował aż 7 asyst (3 w Pucharze Polski) oraz na 2 frontach zdobył 2 gole. Jak na liczbę minut liczby Hiszpana są naprawdę dobre, są najlepszym dowodem na to, jak dobrym zawodnikiem jest Dani Ramirez, który po prostu zasługuje na częstszą grę w Lechu Poznań.

Joao Amaral
Mecze w lidze: 32
Mecze w PP: 4
Mecze ogółem: 36
Czas gry: 2394 (173 w PP)
Żółte kartki: 3 (2 w PP)
Gole: 17 (3 w PP)
Asysty: 8

Dani Ramirez
Mecze w lidze: 26
Mecze w PP: 5
Mecze ogółem: 31
Czas gry: 1073 (343 w PP)
Żółte kartki: 2
Gole: 2 (1 w PP)
Asysty: 7 (3 w PP)

null

ŚRODKOWI POMOCNICY:

Przez cały sezon numerem 1 w środku pola był Jesper Karlstrom. Trener Maciej Skorża od Szweda rozpoczynał ustalanie składu, zawodnik idealnie łączył formację obrony z formacją ataku, mimo niezbyt imponujących liczb (1 gol, 1 asysta) był bardzo cennym zawodnikiem dla Lecha Poznań, który powrócił do reprezentacji swojego kraju będąc prawdziwym boiskowym liderem Kolejorza, a także ulubieńcem kibiców.

Pozostali środkowi pomocnicy w postaci Niki Kvekveskiriego, Pedro Tiby i Radosława Murawskiego byli dla niego tłem. Gruzin miał tylko przebłyski dobrej gry, dał się poznać jako piłkarz cenny przy okazji stałych fragmentów i nic więcej. Kvekveskiri nie potrafił wywalczyć sobie miejsca w pierwszym składzie musząc się zadowolić rolą zmiennika. Pedro Tiba gasł z każdym kolejnym miesiącem, a gdyby nie gol z Pogonią Szczecin na 1:1 w doliczonym czasie gry strzelony prawie rok temu, to wszyscy już by o nim zapomnieli.

Z upływem sezonu coraz ważniejszy stawał się natomiast Radosław Murawski. Trener Maciej Skorża cenił jego efektywność w grze, odpowiedzialność w środku pola i realizowanie założeń taktycznych. 28-latek wszystkie swoje liczby zanotował jesienią, ale wiosną grał dużo więcej, pod koniec sezonu tworzył udany duet środkowych pomocników z liderem środka pola Jesperem Karrlstromem.

Jesienią 2021 łącznie 4 szanse w tym 3 w Pucharze Polski otrzymał młody Antoni Kozubal. 17-latek strzelił gola Skrze i zaliczył asystę w meczu z Garbarnią. Jak na zaledwie 99 minut rozegranych w pierwszym zespole jesienią są to naprawdę dobre liczby środkowego pomocnika porównywanego do Pedro Tiby.

null

6. Jesper Karlstrom
Mecze w lidze: 32
Mecze w PP: 4
Mecze ogółem: 36
Czas gry: 2739 (231 w PP)
Żółte kartki: 6 (1 w PP)
Gole: 1
Asysty: 1

25. Pedro Tiba
Mecze w lidze: 25
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 27
Czas gry: 1301 (84 w PP)
Żółte kartki: 4
Gole: 1
Asysty: 1

22. Radosław Murawski
Mecze w lidze: 21
Mecze w PP: 5
Mecze ogółem: 26
Czas gry: 1658 (244 w PP)
Żółte kartki: 1 (w PP)
Gole: 2 (1 w PP)
Asysty: 0

30. Nika Kvekveskiri
Mecze w lidze: 29
Mecze w PP: 6
Mecze ogółem: 35
Czas gry: 1454 (253 w PP)
Żółte kartki: 4
Czerwona kartka: 1
Gole: 2
Asysty: 1

43. Antoni Kozubal
Mecze w lidze: 1
Mecze w PP: 3
Mecze ogółem: 4
Czas gry: 99 (81 w PP)
Żółte kartki: 0
Gole: 1 (w PP)
Asysty: 1 (w PP)

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

5 komentarzy

 1. Pawelinho pisze:

  To była przepaść i czasami było to niestety widać, kiedy kogoś z tej trójki Amaral, Kamiński oraz Ishak brakowało lub byli pod formą albo zwyczajnie nie grali od pierwszej minuty bo takich meczów kilka w minionym sezonie również się zdarzyło.

 2. Mouze pisze:

  Moim zdaniem w formacji pomocy kluczowe będą wzmocnienia na skrzydłach.
  U Velde może i widać jakieś umiejętności techniczne ale generalnie jego pobyt póki co jest porażką, przy okazji materiałów zakulisowych z fety ja odnoszę wrażenie że mental nie ten. Powinien zostać co najmniej wypożyczony.
  Ba Loua – tu myślę że wszyscy oczekujemy więcej, rowniez jakieś umiejętności u niego widać ale nie do końca umie je sprzedać plus słaba ogranizacja taktyczna, ale przy tym wszystkim 1 gol i 3 asysty czyli statystyki nie tak tragiczne jak na jedną rundę. Powinien dostać szansę w nowym sezonie.
  Skóraś wykazuje duże zaangażowanie a i forma pod koniec sezonu była coraz lepsza- na pewno sporo pogra przy niezbędnej rotacji w przyszłym sezonie.
  Sykora wraca z wypożyczenia z tytułem mistrza Czech,przy którym również mial udział. Powinien dostać szansę co najmniej podczas przygotowań do sezonu a niż powtórzy casus Amarala.
  W środku pola wyklarował się duet Karlstrom – Murawski, Kwekve wywiązał się poprawnie z roli zmienika, moim zdaniem tu potrzeba jedynie zastąpić Tibe zawodnikiem który będzie na ta dwójkę naciskać.
  Za napastnikiem mamy Amarala który jest głównym budowniczym tego mistrzostwa i jako zmienika Ramireza który mnie nieco rozczarował swoją postawą,ale liczę że złapie formę i jeszcze dużo dobrego nam da.
  Podsumowując w mojej opinii w tej formacji potrzeba nam co najmniej dwóch skrzydłowych do pierwszego garnituru(na których obecni będą naciskać), najlepiej takich co będą w stanie w razie potrzeby zagrać na plecami napastnika, i zastępcę Tiby.
  Miejmy nadzieję że w przyszłym sezonie zagramy sporo meczy więc potrzebujemy wielu zawodników i wariantów gry.

 3. Marian5 pisze:

  No i nie wiadomo co z młodzieżowcem. W tym momencie nie mamy żadnego do pierwszego skladu

 4. Rahu pisze:

  Za duże wahania w tej formacji. Kvekveskiri jest do pożegnanie jak Tiba tyle, że zimą. Velde to samo do zimy i wypożyczenie, Skóraś pewnie będzie chciał odejść grając tak samo, Ramirez jak nie teraz to zimą lub po sezonie. Czeka nas duża przebudowa drugiej linii.

Dodaj komentarz