Czerwiec trofeów i ważnych wydarzeń

Czerwiec będzie jednym z trzech miesięcy w 2022 roku, w którym Lech Poznań nie rozegra meczu o stawkę. Starsi kibice Kolejorza z pewnością pamiętają czerwcowe spotkania na których byli czy sukcesy, które świętowali. Przykładowo równo 18 lat temu nasz klub sięgnął po przedostatni dotąd Puchar Polski.Pierwsze naprawdę ważne wydarzenie w ponad 100-letniej historii naszego klubu miało miejsce 25 czerwca 1972 roku, kiedy Lech Poznań powrócił do Ekstraklasy (dawniej I-ligi). Kolejorz przegrywając wygrał wtedy z Zawiszą Bydgoszcz wynikiem 4:2, a mecz z trybun starego obiektu Warty Poznań im. 22 lipca śledziło 60 tysięcy ludzi co jest rekordem frekwencji klubu.

Jedenaście lat później 19 czerwca 1983 roku Lech pokonując w Zabrzu miejscowego Górnika 2:0 po raz pierwszy w historii sięgnął po Mistrzostwo Polski. Poznaniacy obronili tytuł 12 miesięcy później i to w podobnym czerwcowym terminie. Dnia 13 czerwca 1984 roku po domowym remisie z Pogonią Szczecin 1:1 na oczach 40 tysięcy kibiców Kolejorz mógł cieszyć się z mistrzostwa, a 6 dni później 19 czerwca 1984 po rozbiciu Wisły Kraków na stadionie Legii Warszawa rezultatem 3:0 zdobył jeszcze Puchar Polski wywalczając tym samym jedyny dotąd dublet.

Po 4 latach 23 czerwca 1988 znowu zapisał się jako radosny dzień w historii klubu. Wówczas Lech Poznań na stadionie Widzewa Łódź pokonał w rzutach karnych Legię Warszawa i sięgnął po krajowy puchar. Na kolejny czerwcowy sukces Lecha Poznań nie trzeba było długo czekać. Dnia 7 czerwca 1992 roku najszybciej w historii, bo na dwie kolejki przed końcem udało się wywalczyć tytuł. Wówczas Kolejorz ograł na wyjeździe Stal Stalową Wolę 2:0 mogąc cieszyć się z Mistrzostwa Polski.

Na kolejny niezapomniany dzień czerwcowy wszyscy kibice czekali do XXI wieku. Dokładnie 18 lat temu dnia 1 czerwca 2004 roku mimo porażki z Legią w Warszawie 0:1 drużyna Lecha Poznań mogła święcić wielki oraz niespodziewany wtedy sukces, jakim był Puchar Polski. Po dziesięciu dniach na koniec sezonu 2003/2004 mecz ligowy z Wisłą Kraków (2:2) rozegrany 11 czerwca 2004 był jednocześnie starciem o Superpuchar Polski. W słynnym spotkaniu podczas którego nad Bułgarską przeszła ulewa podopieczni Czesława Michniewicza zwyciężyli po rzutach karnych mogąc cieszyć się z trofeum.

Następnie 2 czerwca 2013 roku Lech Poznań pierwszy raz w swojej historii został wicemistrzem kraju co w tym konkretnym sezonie 2012/2013 można było uznać za sukces, po 2 latach dnia 7 czerwca 2015 roku po remisie z Wisłą Kraków świętowali natomiast siódmy tytuł Mistrza Polski. Był to ostatni sukces klubu osiągnięty w czerwcu, ale nie ostatni medal. Przed 5 laty zespół Kolejorza poprzez zajęcie 3. pozycji w Ekstraklasie na początku czerwca otrzymał brąz.

null

W czerwcu Lech Poznań zdobywał nie tylko medale, trofea czy wywalczył awans do Ekstraklasy notując rekordową frekwencję. Kolejorz rozegrał też 9 spotkań w europejskich pucharach z czego ostatnie 29 czerwca 2017 roku z Pelisterem Bitola (4:0). Nie było to najwyższe pucharowe zwycięstwo naszego klubu w czerwcu. Dnia 10 czerwca 1986 roku niebiesko-biali w Pucharze Intertoto rozbili w Danii ekipę Odense aż 5:1.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz