Byli lechici – spadki, awanse, puchary, mistrzostwa

Sezon 2021/2022 był ważny w karierach niektórych byłych piłkarzy Lecha Poznań. Są zawodnicy, którzy w minionych rozgrywkach również coś zdobyli i z pewnością nie żałują odejścia z Kolejorza. Byli też tacy, którzy przełknęli gorycz spadku, fetowali krajowy puchar, mistrzostwo czy awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Oczywiście znaleźli się także dawni lechici, którzy w ogóle nigdzie nie występowali.



O piłkarzach, którzy opuścili Bułgarską w ciągu pół roku i roku więcej pisaliśmy 30 maja -> TUTAJ. Dziś podczas kolejnej soboty tzw. „sezonu ogórkowego” pora sprawdzić, jak radzą sobie lub poradzili sobie w sezonie 2021/2022 inni zawodnicy, którzy nieco wcześniej niż m.in. Aron Johannsson, Djordje Crnomarković czy Thomas Rogne opuścili Lecha Poznań.

Łatwo skreślony przez Adama Nawałkę stoper Dimitris Goutas wyceniany teraz na 3 mln jest obecnie poza zasięgiem Lecha Poznań. W 32 meczach ligi tureckiej 2021/2022 strzelił 5 goli i zdobył Puchar Turcji z Sivassporem. 28-latek aktualnie przebywa na obozie kadry Grecji. Niedawno w „Lechowym fleszu” pisaliśmy o sukcesach Christiana Gytkjaera. Duńczyk był bohaterem baraży o awans do Serie A strzelając w nich 5 goli. Dzięki trafieniom 32-latka Monza wywalczyła awans.

Christian Gytkjaer
null

Rezerwowym u Nenada Bjelicy w Osijeku był bramkarz Marko Malenica (10 ligowych meczów). Niezły sezon w Chorwacji jest za to za Węgrem, Gergo Lovrencsicsem (4 asysty w 30 meczach ligowych), który z Hajdukiem Split sięgnął po krajowy puchar. Nic na Cyprze nie pokazał Mihai Radut, który mimo wszystko wywalczył z Arisem Limassol historyczny awans do europejskich pucharów, po czym wrócił do kraju podpisując umowę z FC Voluntari. O dziwo dobry sezon z 2 golami jest za Nikolą Vujadinoviciem, który pomógł klubowi Radnicki Nis załapać się do kwalifikacji Ligi Konferencji. Po tym sukcesie 36-letni stoper odszedł przechodząc do Cukaricków Belgrad, w których chce zakończyć karierę.

Na Słowacji mistrzem ze Slovanem Bratysława został zmagający się z urazami David Holman i obecnie lewy obrońca Vernon de Marco, który mając słowacki paszport występuje w reprezentacji Słowacji u boku Lubomira Satki. Slovan Bratysława to potencjalny rywal Lecha Poznań we wtorkowym losowaniu, więc niewykluczone, że dwóch byłych lechitów już w lipcu powróci na Bułgarską. Mistrzem Cypru z Apollonem Limassol rozbitym przez Kolejorza przed 2 laty aż 5:0 został Arnaud Sutchuin-Djoum, aczkolwiek w tytule odzyskanym po 16 latach nie odegrał większej roli.

Vernon de Marco
null

Z RFS Ryga do eliminacji Champions League przygotowuje się jeszcze Deniss Rakels będący nie tak dawno klubowym kolegą Artura Rudko w Pafos. Szansy w europejskich pucharach 2022/2023 na pewno nie dostanie Darko Jevtić wypożyczony ostatnio z Rubina Kazań do AEK-u Ateny. AEK rozczarował, nie awansował do europejskich pucharów, a Jevtić grał słabo rozgrywając niespełna 500 minut podczas których zaliczył 2 asysty. Równie kiepski sezon ma za sobą Emir Dilaver, tylko 8 meczów w Dinamie Zagrzeb na paru frontach to słaby wynik, Austriak mógł się chociaż cieszyć z kolejnego złota za Mistrzostwo Chorwacji.

Mocno stanęła kariera Muhammada Awwada, który nie grał od marca, ostatnio Izraelczyk był wypożyczony do Maccabi Petah-Tikva, gdzie rozegrał tylko 15 ligowych spotkań. Tyle samo meczów w 2. Bundeslidze w barwach FC Heidenheim zanotował Denis Thomalla, którego kariera również mocno zwolniła. Nie wiadomo co na Islandii wyrabia Maciej Makuszewski, jego zespół w tym sezonie jeszcze nie wygrał, 33-latek rozegrał 7 meczów w tym tylko 3 pełne, zaliczył 1 asystę, Leiknir zamyka tabelę, popularnego „Makiego” zabrakło ostatnio w kadrze meczowej. Również dno tabeli szoruje Niklas Barkroth. Trzykrotny Mistrz Szwecji od tego roku gra w Orgryte, które w 10 meczach II-ligi szwedzkiej nie wygrało ani razu zajmując ostatnie 16. miejsce.

Maciej Makuszewski
null

Niedawno do Serie C z LR Vicenzą spadł Łukasz Teodorczyk mający wiecznie jakieś problemy zdrowotne, którego pokonał Mario Situm. Dla odmiany Radnicki Kragujevac w lidze serbskiej utrzymał Vojo Ubiparip, który w barażach zanotował 2 decydujące trafienia. Na piłkarskich peryferiach od lat znajduje się Luis Henriquez (Polonia Środa Wielkopolska w III-lidze) czy Lasse Nielsen (II-liga duńska). Na jeszcze niższym poziomie w Holandii grał ostatnio Joel Omari Tshimbamba, wciąż trzyma się inny napastnik Hernan Rengifo, który skończył już 39 lat a jednak nadal występuje w lidze peruwiańskiej.

Kilka miesięcy temu do ligi bośniackiej powrócił Haris Handzić, który wiosną w tamtejszym średniaku strzelił 2 gole, w II-lidze USA sił próbuje Dariusz Formella. Kluby jak rękawiczki zmienia natomiast Oleksiy Khoblenko, pracy trenerskiej poświęcił się Vladimir Volkov, a Kasper Hamalainen już bez presji biega w fińskim TPS-ie Turku, w którym rozpoczynał profesjonalną karierę. Ponadto w rezerwach Ujpestu Budapeszt wiosną skończył Tamas Kadar, któremu nie podobała się mała liczba szans od trenera, w niższych ligach chorwackich odnalazł się 34-letni Elvis Kokalović, który znowu leczy uraz. Poważne kontuzje w ostatnich miesiącach leczyli również Timur Zhamaletdinov czy Volodymyr Kostevych.

Timur Zhamaletdinov
null

Gdzieś przepadł Muhamed Keita, wolni są obecnie Abdul Aziz Tetteh, Zaur Sadaev, już od roku Bohdan Butko a od niedawna także Paulus Arajuuri z którym Anorthosis Famagusta nie przedłużył umowy. Na koniec jeszcze coś o byłych lechitach, którzy sezon 2021/2022 mogą uznać za dobry. Dioni wciąż strzela w Hiszpanii, w jednej z grup tamtejszej III-ligi zdobył 17 ligowych bramek, natomiast 34-letni skrzydłowy Jacek Kiełb wraz z Koroną Kielce powrócił do Ekstraklasy zdobywając decydującego gola w barażach z Chrobrym Głogów.

Bohdan Butko
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <