Przed meczem: Pogoń – Lech

Pojutrze w niedzielę, 11 września już o godzinie 15:00 w meczu 9. kolejki PKO Ekstraklasy 2022/2023, Lech Poznań zagra na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Przed Kolejorzem kolejna szansa zbliżenia się do ścisłej ligowej czołówki.

Latem w Pogoni Szczecin największym wydarzeniem było odejście trenera Kosty Runjaicia, który przez kilka nic nie zdobył i jeszcze skompromitował klub w rozgrywkach o Puchar Polski. W jego miejsce przybył Szwed, Jens Gustafsson, który w piłce klubowej również nie wygrał nic konkretnego. Pod względem transferów działo się już niewiele. Pogoń opuścili głównie zmiennicy, do Szczecina przybył za to lewy obrońca Leo Borges oraz szwedzki napastnik Pontus Almqvist.

Latem „Portowcy” pierwszy raz w swojej historii przeszli rundę w kwalifikacjach europejskich pucharów eliminując islandzki KR Reykjavik (w dwumeczu 4:2). W następnej fazie gracze Gustafssona znowu nie pokazali w Europie nic wartego uwagi zbierając wyjazdowe baty od Bronby Kopenhaga aż 0:4, które po spraniu Pogoni Szczecin w następnej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji i tak odpadło.

Pogoń Szczecin identycznie jak w zeszłym sezonie Ekstraklasy – od początku rozgrywek 2022/2023 regularnie punktuje co pozwala tej drużynie znowu plasować się w czołówce. Niedzielny rywal Kolejorza w 8 kolejkach zanotował bilans 5-1-2, gole: 13:8 i zdobył 16 punktów co daje „Portowcom” wysokie 3. miejsce w ligowej tabeli. Pogoń Szczecin do lidera traci tylko oczko mając jednocześnie 6 punktów przewagi nad Mistrzem Polski mającym jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie.

Podopieczni Jensa Gustafssona w tym sezonie ligowym u siebie jeszcze nie przegrali zaliczając domowy bilans 3-1-0, bramki: 8:3. W PKO Ekstraklasie po 2 trafienia na swoim koncie mają Wahan Bichakhchyan, Pontus Almqvist, Damian Dąbrowski, Kamil Grosicki i Luka Zahović. Pogoń Szczecin aktualnie ma drugą najlepszą ofensywę w polskiej lidze.

W lutym Lech Poznań rozbił na wyjeździe Pogoń Szczecin 3:0, odzyskał wtedy prowadzenie w PKO Ekstraklasie i jednocześnie wybił z głowy „Portowcom” jakiekolwiek marzenia o tytule. W niedzielę, 11 września mecz obejrzy komplet ponad 17 tysięcy widzów, Pogoń Szczecin na mecz z Lechem Poznań otwiera nowe trybuny. Początek starcia 9. kolejki o godzinie 15:00. „Portowcy” ostatnią domową porażkę ponieśli 20 kwietnia z Rakowem Częstochowa 1:2.