Najlepsze rundy wiosenne w ostatnich latach

W ostatnich 11 sezonach lider tabeli podczas przerwy zimowej był pierwszy na koniec rozgrywek Ekstraklasy łącznie 7 razy. Od rozgrywek 2011/2012 zespół prowadzący po rundzie jesiennej nie był Mistrzem Polski tylko w sezonach 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 oraz 2018/2019. Rok temu Kolejorz zimował na 1. miejscu i na końcu w maju zdobył tytuł, choć łatwo nie było. Z kolei osiem lat temu zaatakował z dalszej pozycji sięgając na końcu po mistrzostwo.W sezonie 2022/2023 szanse Kolejorza na obronę tytułu Mistrza Polski, a tym bardziej na ten moment. Dopóki są szanse na tytuł, to należy o niego walczyć i jest to obowiązkiem wciąż aktualnego mistrza. Lech Poznań od 27 stycznia do 27 maja zdobyć maksymalnie 54 punktów, najlepsze wiosny w wykonaniu Kolejorza od 2002 roku przypominamy poniżej.

WIOSNA 2022:
10-3-2, 30:11 (33 punkty w 15. kolejkach, 2. miejsce wiosną)

Lech Poznań średnio rozpoczął zeszłą wiosnę, w pierwszych pięciu kolejkach dwa razy przegrał a w pierwszych sześciu seriach spotkań stracił punkty aż cztery razy. Na tym skończyły się rozczarowujące wyniki, Kolejorz od połowy marca 2022 nie poległ ani razu, w ostatnich 10 meczach zwyciężył 8 razy (6 z rzędu w ostatnich 6 kolejkach) i zasłużenie zdobył tytuł Mistrza Polski. Łatwo oczywiście nie było, bowiem Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa wysoko zawiesiły poprzeczkę, „Portowcy” dość szybko się wykruszyli, Raków wyhamował dopiero w przedostatniej kolejce, choć wiosną zdobył więcej punktów od Lecha Poznań.

Joao Amaral po kwietniowym golu ze Stalą
null

WIOSNA 2020:
10-5-2, 37:15 (35 punktów w 17 kolejkach, 1. miejsce wiosną)

Lech wiosnę przed 3 laty zaczął od pokonania Rakowa Częstochowa 3:0 (ostatnia wygrana nad tym klubem w historii). Niedługo później poznaniacy pokonali u siebie Górnika Zabrze 4:1, rozpędzający się zespół zatrzymało przerwanie rozgrywek spowodowane koronawirusem. Zaraz po ich wznowieniu niebiesko-biali przegrali u siebie z Legią Warszawa mogąc już zapomnieć o tytule. W maju 2020 nawet puchary wydawały się być mało realne, na szczęście wszystko zmieniła bardzo udana końcówka rozgrywek dokończonych w czerwcu i w lipcu. Podopieczni ówczesnego trenera Dariusza Żurawia w ostatnich 10 kolejkach sezonu 2019/2020 odnieśli 7 zwycięstw i zanotowali 3 remisy. Wygrali ostatnie 4 spotkania zostając 3 raz w swojej historii wicemistrzem Polski. Lech Poznań z końcówki ligowego sezonu wyciągnął naprawdę wiele, z Pucharu Polski odpadł po karnych z Lechią w 1/2 finału, zatem wiosna 2020 mimo zdobycia najwięcej punktów spośród wszystkich ekstraklasowiczów nie jest jakoś miło wspominana przez kibiców.

Dani Ramirez po kwietniowej bramce z Górnikiem
null

WIOSNA 2017:
11-4-2, 33:10 (37 punktów w 17 kolejkach, 2. miejsce wiosną)

Lech rozpoczął wiosnę 2017 od mocnego uderzenia. W siedmiu pierwszych kolejkach wygrał 5 razy, do tego bez trudu wyeliminował Pogoń Szczecin i dostał się do finału Pucharu Polski. Podczas tamtej wiosny lechici całkiem nieźle punktowali, jednak przez jesienne straty oraz mocną konkurencję w postaci silnej Legii Warszawa oraz Jagiellonii Białystok i tak nie mogli wskoczyć na 1. miejsce. Wiosna 2017 zakończyła się w pamiętny sposób, za wiele nie ma sensu o tym pisać. Lech Poznań przegrał w finale Pucharu Polski z Arką Gdynia, oprócz tego zanotował kilka słabszych występów w lidze. Nawet mimo wiosennego bilansu w Ekstraklasie – 11-4-2, 33:10 nie udało się nic osiągnąć, podopieczni Nenada Bjelicy byli wtedy drugą siłą wiosny, ligę 2016/2017 zakończyli już na 3. miejscu.

Radość po marcowym golu
null

WIOSNA 2015:
11-5-2, 30:13 (38 punktów w 18 kolejkach, 1. miejsce wiosną)

Bilans Lecha Poznań wiosną 2015 był bardzo podobny do tego w 2017 roku, jednak 8 lat temu 38 punktów w 18 wiosennych kolejkach pozwoliło najpierw przeskoczyć z 3 na 2. miejsce, a w 31. kolejce wyprzedzić lidera. Wiosna 2015 zaczęła się niemrawo, były dwie wygrane, dwa remisy i przykra porażka w Bydgoszczy z późniejszym spadkowiczem Zawiszą nie były oszałamiającymi wynikami. Wtedy dużego kopa zespołowi dała wygrana nad Legią Warszawa przy Bułgarskiej, która miała miejsce w okolicach powstania naszego klubu. Lech Poznań prowadzony przez Macieja Skorżę od wspomnianej porażki z Zawiszą dnia 14 marca 2015 roku do końca ligowego sezonu 2014/2015 przegrał już tylko raz z Jagiellonią u siebie 1:3 (parę dni po triumfie przy Łazienkowskiej w 31. kolejce). W końcówce sezonu Lech Poznań wygrał już 4 kolejne spotkania, w ostatniej 37. kolejce dnia 7 czerwca 2015 po remisie z Wisłą Kraków wynikiem 0:0 ekipa Kolejorza zdobył ósmy tytuł Mistrza Polski w swojej historii zdobywając wiosną najwięcej punktów w lidze.

Radość po ograniu Legii
null

WIOSNA 2014:
10-2-4, 34:18 (32 punkty w 16 kolejkach, 2. miejsce wiosną)

Wiosną 2014 zespół Lecha Poznań wywalczył drugie wicemistrzostwo w swojej historii. Rundę zaczął od wygranej nad Śląskiem Wrocław 2:1, później przyszła porażka w Szczecinie 1:5, którą fani Pogoni celebrują aż do dziś żyjąc przeszłością. Po paru dniach od tamtego wyniku Lech poszedł w drugą stronę – tym razem rozbił u siebie Piasta Gliwice aż 4:0. Podopieczni Mariusza Rumaka dobrą formę złapali w kwietniu, wówczas Lech odniósł 5 kolejnych zwycięstw potrafiąc m.in. sprać Jagiellonię Białystok 6:1 czy pewnie ograć Wisłę Kraków 3:0. W końcówce sezonu poznaniacy stracili impet, przegrali choćby w Gdańsku, w 2014 roku na więcej niż na wicemistrzostwo nie było ich wtedy stać. Kadra była wtedy za słaba, mentalność też nie ta. Nasza drużyna była wówczas drugą siłą wiosny.

Lech – Ruch 4:0 wiosną 2014
null

WIOSNA 2013:
10-2-3, 26:8 (32 punkty w 15 kolejkach, 2. miejsce wiosną)

Wiosna 2013 wypadła dobrze, Lech Poznań w 15 meczach ligowych wygrał 10 razy, stracił tylko 8 goli, lecz nic nie zdobył. Runda rewanżowa zaczęła się od wysokiego triumfu w Chorzowie nad Ruchem 4:0, po tygodniu u siebie Lech uległ już Polonii Warszawa 0:1. Później poznaniacy mieli serię 9 kolejnych ligowych gier bez porażki, podczas niej zanotowali wiosenną passę aż 7 kolejnych zwycięstw, które z pewnością wielu kibiców pamięta aż do dziś. W kwietniu wygraliśmy wszystkie mecze pokonując Pogoń Szczecin 2:0, Lechię Gdańsk 4:2, Piasta Gliwice 3:0, Zagłębie Lubin 3:1, (ostatni gol Piotra Reissa) i Jagiellonię w Białystok 1:0 (do grudnia 2022 ostatnie zwycięstwo na Podlasiu). W maju przyszły jeszcze domowe triumfy nad Wisła Kraków 1:0 oraz Widzewem Łódź 4:0. Później przyszła porażka z liderującą Legią w Warszawie 0:1 i mimo passy 7 kolejnych zwycięstw skończyły realne szanse Lecha na tytuł. Pod koniec sezonu 2012/2013 poznaniacy osłabli, w ostatnich 4 kolejkach ugrali ledwie 4 oczka. W sezonie 2012/2013 zespół Kolejorza pierwszy raz został wicemistrzem kraju, po tamtych rozgrywkach karierę zakończyli Piotr Reiss oraz Ivan Djurdjević.

Wiosenne zwycięstwo nad Koroną 10 lat temu
null

WIOSNA 2010:
10-3-0, 24:4 (33 punkty w 13 kolejkach, 1. miejsce wiosną)

Wiosna 2010 za kadencji Jacka Zielińskiego była jedyną z dwóch w XXI wieku, podczas której Lech nie zaznał porażki. Już 13 lat temu wiosną rozegrano tylko 13 kolejek, zespół Kolejorza wówczas 10 razy wygrał i stracił zaledwie 4 gole. Wiosną 2010 roku Lech zwyciężył u siebie we wszystkich spotkaniach tracąc na swoim obiekcie raptem 2 gole, na wyjazdach remisami punkty urwał nam GKS Bełchatów, Odra Wodzisław Śląski i Wisła Kraków. Lech Poznań podczas pamiętnej wiosny 2010 zdobył tytuł przede wszystkim dzięki doskonałej końcówce. Kolejorz wygrał ostatnich pięć meczów ogrywając choćby w przedostatniej kolejce Ruch w Chorzowie 2:1 mimo przegrywania 0:1. To wtedy w pamiętnych okolicznościach niebiesko-biali na kolejkę przed końcem zostali liderem, a 15 maja świętowali Mistrzostwo Polski.

Radość Manuela Arboledy podczas mistrzowskiej wiosny 2010
null

WIOSNA 2009:
5-8-0, 19:13 (23 punkty w 13. kolejkach, 3. miejsce)

Mimo zdobycia ostatniego w historii Pucharu Polski trudno nazwać wiosnę 2009 dobrą rundą, gdyż Lech Poznań liderujący zimą nie zdobył na końcu tytułu Mistrza Polski spadając na 3. miejsce. Powodem były przede wszystkim remisy, w 13 wiosennych kolejkach Kolejorz zremisował aż 8 razy, ale nie poległ ani razu! 14 lat temu aż 5 razy zremisowaliśmy wynikiem 1:1 (3 z rzędu). Wiosną 2023 też nie przegramy ani razu? Dobrze by było. Wówczas cel minimum, jakim jest podium stałoby się niemal pewne, warto pamiętać, że Lech Poznań ostatni raz przegrał w Ekstraklasie w połowie sierpnia 2022 a na wyjeździe 20 lutego 2022 roku.

Ostatni w historii klubu Puchar Polski 2009
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

 1. John pisze:

  Żeby zachować jeszcze jakieś szansę na obronę MP trzeba seryjnie wygrywać mecze.
  Co trzeba na wiosnę jeszcze poprawić?
  Nr 10, odzyskać Amarala w najlepszej dyspozycji.
  Brakowało strasznie jego bramek,asyst,dobrych podać, współpracy z Ishakiem,niestety,grał słabiutko a szans dostawał dużo.
  Jeśli się nie uda,to mocniej postawić na Souse.
  Marchwiński może wejść na końcówkę z ławki,ale na niego za bardzo nie ma co liczyć.
  Szymczak jako 2 napastnik,też grał dużo,ale przez większą część sezonu nie pomagał za bardzo,dobrze,że w tych dwóch ostatnich kolejkach dał dwa zwycięstwa swoimi bramkami.
  Skrzydła.
  Skóraś liczę,że podtrzyma dobrą dyspozycję ale obudzić musi się któryś z pozostałych skrzydłowych,Ba Loua,Velde,Gio, którykolwiek,muszą dać więcej od siebie.

  Rebocho.
  Spotkań nie będzie aż tak dużo,liczę,że wróci do swojej wysokiej formy,w sparingach wyglądał nieźle,a jak sam mówi,to nie jest jeszcze top forma.

  Stałe fragmenty gry w ofensywie.
  Dużo jest do poprawy w tym aspekcie,w mistrzowskim sezonie,była to mocna strona Lecha,ważne bramki,i asysty,Salamon, Milić.

  Brak problemów zdrowotnych zawodników.
  To spowodowało duże problemy Lecha na początku tego sezonu.

  I na koniec sezonu 22/23 Lech zostaje MP,bo wygrywa mecz za meczem,grając efektownie,i efektywnie.?