Warto wiedzieć: Lech – Lechia (03.03.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Lech Poznań – Lechia Gdańsk (03.03.2023)

O polepszenie bilansu – Wliczając wszystkie fronty Lech zagra w piątek z Lechią po raz 80 w historii. Ma szansę na 39 wygraną, 34 w Ekstraklasie i 22 ekstraklasową u siebie. W sierpniu poznaniacy dobili do granicy 100 strzelonych bramek temu rywalowi w historii.

Lech ma patent – Lech Poznań w 28 ostatnich domowych meczach z Lechią na wszystkich frontach wygrał aż 21 razy. 5 meczów zremisował i 2 spotkania w Poznaniu przegrał (1 po rzutach karnych).

Jedno zwycięstwo Lechii od lat 60-tych – Lech ostatni ligowy mecz z lechistami przegrał u siebie w 2018 roku (0:1). Lechici wcześniej ostatnią porażkę z gdańszczanami przed własną publicznością ponieśli w 1966 roku, a w Ekstraklasie w 1962 roku (obie wynikiem 0:1).

Raczej będą gole – W ostatnich 14 meczach obu ekip na 2 frontach zawsze były gole. Ostatni raz bramka nie padła wiosną 2017 roku, kiedy mecz przy Bułgarskiej zakończył się remisem 0:0. Lechici w 6 ostatnich domowych spotkaniach strzelili Lechii co najmniej jedną bramkę.

Powrót Gajosa – Dnia 3 marca na Bułgarską wróci Maciej Gajos. Od odejścia z Lecha w meczach z Kolejorzem zaliczył bilans 2-0-6. Jedno zwycięstwo miało miejsce po karnych w Pucharze Polski.

Dramat Bułgarskiej – Ligowy bilans Lecha w Poznaniu jest dramatyczny – 5-1-5, gole: 11:12. U siebie mniej bramek strzeliły tylko zespoły Korony, Zagłębia i Lechii.

Odzyskać miejsce na podium – Sytuacja jest jasna. Lech wygrywając z Lechią przynajmniej do soboty ponownie będzie na podium. Zwycięstwo to jedyny cel.

Zła forma rywala – W piątek Lech zagra u siebie z zespołem będącym obecnie bez formy i pod kreską. Szesnasta Lechia ma serię 4 kolejnych meczów ligowych bez zwycięstwa i krótką passę 2 z rzędu porażek.

Na papierze najłatwiejszy rywal – Lechia to na papierze najłatwiejszy przeciwnik spośród tych marcowych. Później Lecha czekają 2 kolejne ligowe wyjazdy do Gliwic i Łodzi czy dwumecz z Djugardenem. W piątek koniecznie trzeba wygrać.

Mało goli przed przerwą – Lechia w pierwszych połowach ligowych spotkań strzeliła tylko 6 goli co jest najgorszym wynikiem w PKO Ekstraklasie 2022/2023.

Pojedynek snajperów – Mecz Lecha z Lechią ma szansę stać się także pojedynkiem czołowych snajperów ligi. Mikael Ishak zdobył 9 goli, Łukasz Zwoliński strzelił 7 bramek.

Dopiero drugi piątek – Lech rozegra w piątek dopiero drugi mecz w tym sezonie ligowym. W ubiegłym sezonie często graliśmy w piątki zdobywając na start kolejki mnóstwo punktów.

Okres na gola – Lech w tym sezonie ligowym najskuteczniejszy jest między 41 a 50 minutą gry. W tym przedziale zdobył już 6 bramek.

Ulubiony wynik – Lech 8 z 10 ligowych zwycięstw w tym sezonie osiągnął różnicą jednego gola. Ulubionym rezultatem poznaniaków jest 1:0 (5 takich wygranych).

Zawsze wyższe posiadanie – Lech w tym sezonie ligowym zawsze miał wyższe posiadanie piłki po końcowym gwizdku od rywala.

Strzelić bramkę na 1:0… – Kolejorz w trwających rozgrywkach Ekstraklasy wygrał wszystkie mecze, w których jako pierwszy obejmował prowadzenie (9 spotkań).

…i nie stracić na 0:1 – Lech w tym sezonie raz wygrał ligowy mecz, w którym przegrywał 0:1 (ostatni jesienią w Białymstoku).

Czterech musi uważać – W piątek z powodu czerwonej kartki pauzuje Radosław Murawski, zagrożeni pauzą są Barry Douglas, Afonso Sousa, Michał Skóraś i Alan Czerwiński. Kolejna kartka dla któregoś z nich będzie skutkowała nieobecnością w kolejnym meczu z Piastem w Gliwicach (niedziele, 12 marca, godz. 15:00).

Śledźcie nas – Jutro z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już po godzinie 19:00. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć na żywo z trybun oraz z murawy. Mecz będzie można zobaczyć na C+ Sport.

Tłumów nie będzie – W piątek ponownie podczas ligowego meczu Lecha w Poznaniu tłumów nie będzie. W porywach może pojawi się z 13 tysięcy osób.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w piątek, 3 marca, o godzinie 20:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.45, na remis 4.60 a na triumf Lechii 6.80.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <