Czerwcowe wydarzenia i sukcesy

Tegoroczny czerwiec zapowiada się równie spokojnie, jak ten przed 2 laty co nie oznacza, że tym razem będzie nudno. Na pewno będzie to nietypowy czerwiec, bowiem Lech Poznań wznowi treningi najpóźniej w całej lidze wracając do zajęć dopiero 26 czerwca. Rekordowo późny powrót niebiesko-białych do ćwiczeń sprawia, że przed nami prawie 4 tygodnie tzw. „sezonu ogórkowego”.

Czerwiec 2023 jest trzecim z rzędu, w którym nie gramy o stawkę. W 2020 roku Lech Poznań rywalizował w czerwcu wyłącznie przez przedłużenie sezonu 2019/2020, który po covidzie udało się dograć nawet w lipcu. Ostatni raz planowo graliśmy w czerwcu w 2017 roku, kiedy Kolejorz po remisie w Białymstoku z Jagiellonią 2:2 zajął 3. miejsce w lidze i wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski. Czerwiec nieco starszym kibicom kojarzy się dużo, dużo lepiej. Szósty miesiąc w roku obfitował w parę istotnych Lechowych wydarzeń, w czerwcu poznaniacy sięgali po trofea a nawet rywalizowali na arenie międzynarodowej.

Historycznym, czerwcowym dniem w życiu Lecha Poznań jest data 25 czerwca 1972 roku. Wtedy Lech Poznań walczył o awans do Ekstraklasy (dawniej I-ligi), na stary obiekt Warty Poznań przyszło 60 tysięcy ludzi, którzy liczyli na zwycięstwo w rywalizacji z Zawiszą Bydgoszcz. Mimo przegrywania Kolejorz wygrał wtedy 4:2 i wywalczył awans. Do dziś frekwencja 60 tysięcy kibiców na starym obiekcie im. Szyca czy 22 lipca jest rekordem Lecha Poznań.

Ponad dekadę później dnia 19 czerwca 1983 roku Lech Poznań pokonując w Zabrzu miejscowego Górnika 2:0 po raz pierwszy w historii sięgnął po Mistrzostwo Polski. Niebiesko-biali obronili tytuł 12 miesięcy później i to w podobnym czerwcowym terminie. Dnia 13 czerwca 1984 roku po domowym remisie z Pogonią Szczecin 1:1 podopieczni Wojciecha Łazarka po raz drugi z rzędu zdobyli mistrzostwo, tytuł celebrowało wtedy 40 tysięcy ludzi. Dodatkowo 6 dni później 19 czerwca 1984 roku po rozbiciu Wisły Kraków na stadionie Legii Warszawa rezultatem 3:0 zespół Kolejorza wywalczył jeszcze Puchar Polski. Sezon 1983/1984 jest jedynym w historii, w którym Lech Poznań sięgnął po dublet.

Po 4 latach tym razem 23 czerwca 1988 roku zapisał się jako radosny dzień w historii naszego klubu. Wówczas Lech Poznań na stadionie Widzewa Łódź pokonał w rzutach karnych Legię Warszawa i sięgnął po krajowy puchar. Był to wtedy duży sukces, Kolejorz nie był wówczas faworytem, ligowy sezon skończył w środku tabeli. Triumf w Pucharze Polski 1988 pozwolił przeżyć niebiesko-białym niezapomniany, jesienny dwumecz z FC Barceloną, w którym nasza drużyna przegrała po rzutach karnych.

Na kolejny czerwcowy sukces Lecha Poznań nie trzeba było długo czekać. Dnia 7 czerwca 1992 roku najszybciej w historii, bo na dwie kolejki przed końcem udało się wywalczyć tytuł. Wówczas Kolejorz ograł na wyjeździe Stal Stalową Wolę 2:0 mogąc cieszyć się z Mistrzostwa Polski. Od tamtej pory trzeba było czekać wiele lat, by kolejny czerwcowy termin zapisał się w historii Lecha Poznań. Choćby dziś mija 19 lat od zdobycia przedostatniego w historii Pucharu Polski. Dnia 1 czerwca 2004 roku mimo porażki z Legią w Warszawie 0:1 drużyna Lecha Poznań mogła święcić wielki oraz niespodziewany wtedy sukces, jakim był Puchar Polski (wcześniej u siebie wygraliśmy 2:0).Po dziesięciu dniach na koniec sezonu 2003/2004 mecz ligowy z Wisłą Kraków rozegrany 11 czerwca 2004 był jednocześnie starciem o Superpuchar Polski. W słynnym spotkaniu, podczas którego nad Bułgarską przeszła ulewa podopieczni Czesława Michniewicza zwyciężyli po rzutach karnych mogąc cieszyć się z trofeum (w regulaminowym czasie było 2:2).

W 2013 i 2014 roku Lech Poznań pierwszy raz w swojej historii wywalczył srebro Mistrzostw Polski. Dnia 2 czerwca 10 lat temu zawodnicy Mariusza Rumaka odebrali medale na stadionie po meczu z Koroną Kielce, rok później srebrne krążki dostali na Starym Rynku dzień po sezonie 2013/2014, kiedy dodatkowo Piotr Rutkowski przedstawił zgromadzonym kibicom najnowszy nabytek Muhameda Keitę.

null
null
null

Wszyscy kibice na pewno pamiętają datę 7 czerwca 2015 roku. Niebawem będziemy obchodzić 8. rocznicę 7 w historii tytułu Mistrza Polski, który Lech Poznań wywalczył po 5 latach przerwy domowym remisem z Wisłą Kraków 0:0. Na stadionie wielki triumf Kolejorza świętowało ponad 40 tysięcy ludzi, jeszcze więcej kibiców było na Placu Mickiewicza. Mistrzostwo Polski zdobyte 7 czerwca 2015 to ostatnia pamiętna Lechowa data czerwcowa.

null
null
null
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <