Najefektywniejsze letnie okna transferowe

Cały Lech Poznań czeka obecnie na 89 transfer w letnim okienku transferowym przeprowadzony od 2006 roku. Od tego czasu było kilka letnich okien transferowych, w których Kolejorz miał wysoką skuteczność a większość transferów przeprowadzonych konkretnego lata sprawdziło się.

16 lat temu wypaliło 3 z 6 ściągniętych piłkarzy. Udali się Hernan Rengifo i Ivan Djurdjević, odpalił także Luis Henriquez, aczkolwiek dopiero po czasie. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby solidny papier w przypadku transferu Emiliana Dolhy miał przełożenie na boisko. Niestety, Rumun zawiódł w naszym klubie, nie był tak dobry, jak w Wiśle Kraków opuszczając Bułgarską po roku.

Lato 2007:

Emilian Dolha (Wisła Kraków) – 5 czerwca (wtorek)
Hernan Rengifo (Universidad) – 11 czerwca (poniedziałek)
Marcin Dymkowski (Odra Wodzisław) – 21 czerwca (czwartek)
Ivan Djurdjević (Belenenses) – 9 sierpnia (czwartek)
Tomasz Midzierski (Górnik Łęczna) – 10 sierpnia (piątek)
Luis Henriquez (FC Tauro) – 29 sierpnia (środa)

null

Lato 2008 kibice Lecha Poznań wspominają aż do dziś. W ciągu paru dni przyszli tutaj Sławomir Peszko, Semir Stilić, Robert Lewandowski i Manuel Arboleda, po którego ówczesny dyrektor sportowy Marek Pogorzelczyk poleciał aż do Kolumbii. Okazało się bowiem, że „Maniek” był do Zagłębia Lubin tylko wypożyczony, więc transfer lewonożnego stopera trzeba było załatwić wizytą w Ameryce Południowej. W końcówce sierpnia przybył jeszcze Ivan Turina, bramkarz spędził u nas niecały rok, ale zapisał się w historii zdobyciem ostatniego dotąd Pucharu Polski, który został wywalczony m.in. dzięki jego interwencjom w rzutach karnych. Wspomniany Sławomir Peszko, Semir Stilić, Robert Lewandowski i Manuel Arboleda zdobyli z Lechem Poznań wszystko, co się dało – Puchar, Superpuchar Polski i Mistrzostwo Polski grając także w 1/16 europejskich pucharów.

Lato 2008:

Sławomir Peszko (Wisła Płock) – 9 czerwca (poniedziałek)
Semir Stilić (Zeljeznicar Sarajevo) – 11 czerwca (środa)
Robert Lewandowski (Znicz Pruszków) – 18 czerwca (środa)
Manuel Arboleda (Zagłębie Lubin) – 18 czerwca (środa)
Ivan Turina (Skoda Xanthi) – 26 sierpnia (wtorek)

* – Peszko został podpisany zimą

null

Latem 2012 roku Lech Poznań przeprowadził tylko 3 transfery, ale za to jakie. Łukasz Trałka spędził u nas wiele lat zdobywając sporo medali w tym złote za mistrzostwo czy za dwa Superpuchary Polski. Gergo Lovrencsics to obok Kristoffera Velde najlepszy zagraniczny skrzydłowy w ostatnich latach, który święcił z Kolejorzem niezapomniane sukcesy. Sprawdził się też Kebba Ceesay mający świetne wejście do naszej ligi. Był to dobry prawy obrońca, którego karierę wstrzymała poważna kontuzja kolana.

Lato 2012:

Łukasz Trałka (Polonia Warszawa) – 25 maja (piątek)
Gergo Lovrencsics (Lombard Papa – wypożyczenie) – 20 czerwca (środa)
Kebba Ceesay (Djurgardens Sztokholm) – 31 lipca (wtorek)

null

Powrót Dimitrije Injacia nic nie wniósł do Lecha, Daylon Claasen był tylko królem sparingów, ale za to Barry Douglas i Szymon Pawłowski sprawdzili się zdobywając z Lechem Poznań medale w tym złoty za tytuł w 2015 roku. Douglas oraz Pawłowski swego czasu byli wiodącymi postaciami Kolejorza, Gostomski przychodząc jako trzeci bramkarz również miał u nas dobry okres, dlatego lato 2013 znalazło się w zestawieniu najefektywniejszych letnich okienek w ostatnich latach.

Lato 2013:

Barry Douglas (Dundee United) – 28 maja (wtorek)
Szymon Pawłowski (Zagłębie Lubin) – 11 czerwca (wtorek)
Maciej Gostomski (Bytovia Bytów) – 28 czerwca (piątek)
Dimitrije Injac (Polonia Warszawa) – 24 lipca (środa)
Daylon Claasen (Lierse) – 21 sierpnia (środa)

null

Z 4 letnich transferów 2014 wypaliły 2 ruchy. Darko Jevtić był efektem pracy skautingu, był tylko formalnie zawodnikiem FC Basel, do Lecha Poznań przyszedł z innego szwajcarskiego klubu na pół roku. Po pół roku zarząd wykupił Szwajcara z Bazylei, swego czasu był on wiodącą dziesiątką w naszej lidze, która poprowadziła Lecha Poznań do oczekiwanych sukcesów. Z rezerw Lechii Gdańsk pod koniec sierpnia 2014 roku został wyciągnięty z kolei Zaur Sadaev. Pod koniec okienka klub panicznie szukał nowego napastnika, który mógłby zastąpić sprzedanego Łukasza Teodorczyka, wybór padł na walecznego, charakternego Zaura, którego chciał mieć Maciej Skorża. Rosjanin sprawdził się przy Bułgarskiej, był ulubieńcem kibiców, grałby dalej w Lechu Poznań, gdyby latem 2015 roku nie zdecydował się wrócić do kraju, do rodziny.

Lato 2014:

Maciej Wilusz (GKS Bełchatów) – 22 maja (czwartek)
Muhamed Keita (Stromsgodset) – 2 czerwca (poniedziałek)
Darko Jevtić (FC Basel) – 11 czerwca (środa)
Zaur Sadaev (Lechia Gdańsk) – 29 sierpnia (piątek)

null

W 2016 roku możliwości finansowe Lecha Poznań były dużo mniejsze niż teraz. 10 maja przyszedł tu czołowy bramkarz ligi Matus Putnocky, któremu kończył się kontrakt z Ruchem Chorzów. Efektem pracy skautingu był twardy, waleczny stoper Lasse Nielsen, po rozwiązaniu umowy w Grecji klub słusznie sięgnął po Radosława Majewskiego a później ściągnął jeszcze Macieja Makuszewskiego. Latem 2016 roku Lech przeprowadził naprawdę solidne transfery, każdy zawodnik wniósł coś do zespołu, wszyscy na starcie sięgnęli po Superpuchar Polski, w sezonie 2016/2017 nasz klub w porównaniu z jeszcze wcześniejszymi rozgrywkami 2015/2016 uczynił progres, choć i tak nie dał rady nic wygrać.

Lato 2016:

Matus Putnocky (Ruch Chorzów) – 10 maja (wtorek)
Lasse Nielsen (Odense) – 18 maja (środa)
Radosław Majewski (AS Veria) – 1 czerwca (środa)
Maciej Makuszewski (Vitoria Setubal) – 11 czerwca (piątek)

null

Dwa lata temu Lech Poznań zakontraktował w letnim okienku transferowym łącznie 7 piłkarzy. Wypaliło 3 zawodników, którymi są Radosław Murawski, Joel Pereira i Pedro Rebocho. Co zatem to okno robi w tym zestawieniu? Mianowicie Barry Douglas czy Artur Sobiech przyszli bardziej do rywalizacji, a nie w celu wzmocnienia drużyny, obaj poprowadzili klub do sukcesu na 100-lecie, grali także w Lidze Konferencji, dlatego transferowe lato 2021 było udane.

Lato 2021:

Joel Pereira (Gil Vicente) – 31 maja (poniedziałek)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 14 czerwca (poniedziałek) – transfer przeprowadzony zimą
Artur Sobiech (Karagumruk) – 29 czerwca (wtorek)
Barry Douglas (Blackburn Rovers) – 10 lipca (sobota)
Adriel Ba Loua (Viktoria Pilzno) – 16 sierpnia (poniedziałek) – umowa ważna była od 27 sierpnia
Pedro Rebocho (Guingamp) – 23 sierpnia (poniedziałek)
Roko Baturina (Ferencvaros Budapeszt) – 27 sierpnia (piątek)

null

Co z innymi okienkami?

Latem 2010 roku przyszedł do Lecha Poznań lubiany Artjoms Rudnevs, który był wówczas jedynym udanym ruchem zarządu. Lato 2011, 2015 czy 2017 lepiej jest przemilczeć i w przypadku tego ostatniego niewiele ocenę zwiększa transfer Emira Dilavera bądź Christiana Gytkjaera. Latem 2018 z 6 transferów wypalili jedynie Joao Amaral i Pedro Tiba, w 2019 roku z 5 transferów udał się tylko Lubomir Satka, a latem 2020 roku z 9 transferów wypalili Filip Bednarek, Mikael Ishak oraz podpisany zimą Alan Czerwiński. A co z letnim okienkiem transferowym 2022? Wtedy Lech Poznań nie miał 50% skuteczności. Przyszło 5 piłkarzy, 3 z nich już tutaj nie ma, dobrymi ruchami okazali się Filip Dagerstal oraz Afonso Sousa.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

6 komentarzy

 1. Kosi pisze:

  I w tym roku bedzie podobnie zapewne. Moze przyjdzie 4, wypali polowa, byle nastepca Skorasia i Rebocho od razu byli do gry, cos pokazywali, inaczej Lech bedzie duzo gorszy niz rok temu a na powodzenie latem przy tak waskiej kadrze nie bedzie szans.

 2. Pawelinho pisze:

  Wysuwa się z tego taki mniej więcej wniosek, że może zamiast iść w ilość to może lepiej iść w jakość czego w zasadzie oczekuje tak naprawdę większość z nas? Już nawet w tekście są dobitnie pokazane przykłady takich transferów jak Pedro Tiba, Emir Dilaver, Lubomir Satka, Joao Amaral czy chociażby dwa ostatnie udane wzmocnienia w postaci Sousy czy Dagarstal’a albo Perreiry, Rebecho i tak dalej pokazują, że faktycznie boisko brutalnie weryfikuje wszystko, ale może warto szukać takich piłkarzy, którzy faktycznie dadzą jakość Lechowi, a nie takich z których nie praktycznie żadnego pożytku. W tym okienku poza oczywistymi wzmocnieniami w miejsce Skórasia czy Rebocho potrzebny jest przynajmniej jeden solidny środkowy defensor i to nie takie coś jak Michał Nalepa tylko piłkarz mniej więcej zbliżony poziomem do Lubomira Satki. Został miesiąc do startu ligi do obozu przygotowawczego jeszcze mniej tego czasu zostało, a transferów jak nie było tak dalej niestety nie ma.

 3. kibic79 pisze:

  To może przypomnijmy sobie jak było rok temu, a jak jest teraz:
  1. Po dosc dobrym sezonie Bednarka w bramce odchodzi VdH i przychodzi Rudko wspaniały vs odchodza Rudko i Holec, a przychodzi ograny , perspektywiczny mający za sobą dobry sezon w Miedzi Mrozek, a Bednarek ma za sobą najlepszy sezon w Lechu – ocena: pozycja wzmocniona
  2. Po niezłym sezonie Rebocho i przeciętnym Douglasa na tej pozycji bez zmian, z tym, ze w lipcu 2023 kończą się kontrakty obu obrońcom vs przedłużony kontrakt Douglasa po sezonie w którym nie zachwycił i brak, jak dotąd następcy Rebocho który odchodzi : ocena dziura na pozycji która moim zdaniem można co najwyżej wyrównać o wzmocnienie na tej pozycji będzie trudno , chyba ze będzie super transfer plus wybuch talentu Palacza
  3. Środek obrony: kontuzjowany długotrwałe Sakamon, Milic z kończącym się kontraktem, wypożyczony na kolejny rok Dagerstal, Satka, który odejdzie po sezonie vs Milic i Dagerstal z kontraktami, zawieszony Salamon i 2 młodych ocena: klub przedłużył/podpisał kontrakty z 2 klasowymi obrońcami, niestety prawdopodobnie straciliśmy Salamona ocena: konieczny transfer 3 środkowego obrońcy na poziomie Salamona bo inaczej nie wyobrażam sobie łączenia ligi i pucharów mając na uwadze problemy z kontuzjami i zawieszeniem Salamona sytuacja porównywalna z ta z poprzedniego sezonu, przy dobrym transferze jest szansa na progres
  4. Pereira, Czerwiński z zeszłego sezonu uzupełnieni o Borowskiego dają niewielki progres na tej pozycji
  5. Kalstroem, Murawski, Kvekve z przedłużonymi kontraktami , doświadczeniem pucharowym i po psychologicznie świetnym sezonie to dla mnie 10-15% progres na tej pozycji
  6. Amaral po świetnym sezonie, wyszydzany Marcheiński i kupiony trochę za późno Sousa vs odejście Amarala , notujący regularny progres Sousa i Marchwinski, który mam nadzieje będzie bardziej 9 niż 10 na siłę. Ocena: konieczny transfer zawodnika top dającego drużynie opcje w rozegraniu, utrzymaniu piłki i szybkim ataku póki co constans bo Amaral i tak mało co grał i cały sezon graliśmy Marchewa i Sousa, którzy rokują na lepszy sezon niż obecny, przy transferze to może być duże wzmocnienie pozycji
  7. Skrzydła: odejście gwiazdy zespołu Kamińskiego, nieudolność Velde , obawy co do postawy Skórasia, wątpliwości co do przydatności Ba Loua i Gio vs odejście jednej z gwiazd zespołu Skórasia przy pozostaniu drugiej z gwiazd (przynajmniej rundy wiosennej) Velde, niezle rozwijającym się Szymczaka, obiecującym Wilaku braku złudzeń co do Ba Loua, wydaje się progresem, szczególnie mając na względzie potencjalny transfer który może być progresem znaczącym
  10. Ishak i nic vs Ishak i Sobiech z końcówki sezonu plus Marchwiński i Szymczak dający możliwość gry na szpicy i robiący liczby. Jeżeli nic się nie stanie ze zdrowiem Ishaka to tutaj tez widać progres.
  Jeżeli klub zakontraktuje lewego obrońcę (pokroju Sinkgravena), dobrego środkowego pomocnika, skrzydłowego (o potencjale Tavsana, czy Szmyta) i środkowego obrońcy oraz przyjęciu ze wypali Gurgul i Wilak może być naprawdę niezle. Chyba ze młodzi nie wypala , transfery skończą się na jednym , a Ishak odpadnie przez boreliozę.
  Gdyby w zeszłym sezonie nie odpalił Skóraś, nie sprawdził się Szymczak, a Milic, Ishak i Kalstroem nie przedłużyli kontraktów to tez mógł być dramat. Stad na dziś bym nie rozdzierał szat, ani nie popadał w hurraoptymizm. Poczekajmy. Kończący się sezon mimo zmiany trenera, kontuzji i wszystkich obaw okazał się jeśli nie bardzo dobry to przynajmniej dobry i z pewnością niezapomniany. Liczę ze nadchodzący będzie lepszy.

  • Noe pisze:

   Dobre podsumowanie. Też liczę na 3-4 mocne transfery, bo uzupełnienia składu (z potencjałem na więcej) mamy z akademii, więc nie potrzeba nam sprowadzać zawodników do zapchania pozycji.

 4. jerry21 pisze:

  Takiego okna transferowego jak latem 2008 Lech już nigdy nie powtórzy…
  Lewandowski, Peszko, Arboleda i Stilic.
  Nieprawdopodobne.
  Trafione w 100%.
  Myślę, że w tym oknie będą 3 transfery.
  Następcy Skórasia i Rebocho plus stoper za Satke
  Plus może jakieś wypożyczenie .
  Reszta uzupełnienie z rezerw i juniorów.

  • Pawelinho pisze:

   Nigdy nie mów nigdy 007….ale wtedy dyr. ds sportowych był ŚP Andrzej Czyżniewski, który m.in przyczynił się do tego, że 4 piłkarzy trafiła w ogóle do Lecha. Nawet transfer również ŚP Ivana Turiny wcale taki zły nie był jak np transfer ukraińskiego turysty z Cypru w postaci Artura Rud’ko czy tego czeskiego bramkarza. Też jestem zdania, że maksymalnie do Lecha trafi trzech piłkarzy bo na czwartego bym raczej nie liczył. Taki transfer już miał miejsce i to było ponowne wypożyczenie Dagerstala zgodnie z tymi zasadami na jakich trafił w zeszłym roku okazując się bardzo solidnym wzmocnieniem.