Sezon w niższych klasach

Sezon 2022/2023 dobiegł już końca na wszystkich możliwych szczeblach w naszym kraju. Znane są wszystkie najlepsze kluby w swoich ligach, najgorsze drużyny, ekipy, które awansowały, zespoły, które niewiele ugrały a także zdobywcy Okręgowego Pucharu Polski. Jak co roku 30 czerwca można zajrzeć nieco niżej i w tzw. „sezonie ogórkowym” zobaczyć, kto minione rozgrywki uznał za udane a kto nie.

Przegląd należy zacząć od czterech grup III-ligi. Beniaminkowie II-ligi są znani, pisaliśmy o nich w innych tekstach dotyczących Lecha II Poznań, który nowe rozgrywki zainauguruje 22 lub 23 lipca. Ostatnio 2 grupę III-ligi opuściła Jarota Jarocin, 3 grupę Odra Wodzisław Śląski, którą w Ekstraklasie pamiętają nieco starsi kibice, a 4 grupę rezerwy Korony Kielce. Do III-ligi wraca za to Elana Toruń czy GKS Bełchatów. Niedawny ekstraklasowicz w 38 kolejkach grupy łódzkiej IV-ligi wywalczył aż 102 punkty notując bilans 33-3-2, gole: 137:24.

Być może część z kibiców Lecha Poznań pamięta jeszcze pucharowy bój z Okocimskim Brzesko. Ten klub niedawno spadł z IV-ligi (grupa małopolska). Pewnie nic kibicom nie powie już nazwa Cosmos Nowotaniec, który wygrał grupę podlaską w IV-lidze i zagra wyżej. Na uwagę zasługuje dół grupy pomorskiej w IV-lidze. Na dnie był Jantar Ustka, niewiele wyżej Bytovia Bytów potrafiąca jeszcze parę lat temu wyeliminować z Pucharu Polski trenera Macieja Skorżę i prowadzoną przez niego Pogoń Szczecin.

Szanse na III-ligę miała Szczakowianka Jaworzno, z którą Lech Poznań w 2002 roku awansował do Ekstraklasy, jednak klub z południa kraju przegrał baraże o awans. Wyżej w nowym sezonie zaprezentuje się natomiast Star Starachowice (98 punktów w 34 kolejkach i bilans 32-2-0, 134:19) czy z naszej grupy wielkopolskiej Noteć Czarnków. Po 89 punktów w grupie zachodniopomorskiej miała Kluczevia Stargard oraz Flota Świnoujście, ostatecznie wyżej dostała się Flota, która wygrała u siebie wszystkie spotkania (17).

A co w samej Wielkopolsce? Do IV-ligi weszła KKS Wiara Lecha Poznań, Polonia Chodzież i Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Z jednej z grup spadła Concordia Murowana Goślina (w Concordzie zaczynał Bartosz Salamon). Wyżej z okręgówki dostała się choćby Avia Kamionki notująca sezon bez porażki czy Sztum Junikowo Poznań, w którym grali m.in. Miłosz Przybecki, Łukasz Gikiewicz czy Luis Henriquez.

Niedawno wyłonieni zostali też wszyscy triumfatorzy Okręgowego Pucharu Polski, którzy we wrześniu zagrają w 1/32 finału właściwego Pucharu Polski 2023/2024. Puchar w Wielkopolsce zdobył tym razem Sokół Kleczew. W PP zaprezentują się jeszcze m.in. rezerwy Miedzi Legnica, Jagiellonii Białystok, Legii Warszawa czy Pogoni Szczecin. W Pucharze Polski zagrają również rozpoznawalne marki takie jak Stal Stalowa Wola, Polonia Bytom czy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Ponownie w Pucharze Polski wystąpią m.in. Stal Brzeg, Wieczysta Kraków, Zawisza Bydgoszcz, Concordia Elbląg oraz Unia Skierniewice, z którą nie tak dawno rywalizował Lech Poznań.

Zdobywcy Okręgowego Pucharu Polski 2022/2023:

Dolnośląski ZPN – Miedź II Legnica
Kujawsko-pomorski ZPN – Zawisza Bydgoszcz
Lubelski ZPN – Start Krasnystaw
Lubuski ZPN – Carina Gubin
Łódzki ZPN – Unia Skierniewice
Małopolski ZPN – Wieczysta Kraków
Mazowiecki ZPN – Legia II Warszawa
Opolski ZPN – Stal Brzeg
Podkarpacki ZPN – Stal Stalowa Wola
Podlaski ZPN – Jagiellonia II Białystok
Pomorski ZPN – Gryf Wejherowo
Śląski ZPN – Polonia Bytom
Świętokrzyski ZPN – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Warmińsko-Mazurski ZPN – Concordia Elbląg
Wielkopolski ZPN – Sokół Kleczew
Zachodniopomorski ZPN – Pogoń II Szczecin

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <