Pucharowa mapa Kolejorza
Wylosowany w czerwcu litewski Żalgiris Kowno będzie 77 pucharowym rywalem w historii Lecha Poznań rywalizującego na arenie międzynarodowej od 1978 roku. Zbliża się powoli 29 w historii sezon Kolejorza w europejskich pucharach (wliczając Puchar Intertoto), w którym będzie szansa na powiększenie listy krajów, w których gościł nasz zespół.

W ubiegłym pucharowym sezonie do listy rywali Kolejorza na arenie międzynarodowej doszło nie 10 a 8 przeciwników, ponieważ z Austrią Wiedeń oraz z Fiorentiną już wcześniej graliśmy. Doszły za to dwa nowe kraje, Lech Poznań pierwszy raz w historii zawitał do Gruzji oraz do Luksemburga, zatem lista państw, w których gościli niebiesko-biali liczy już 37 nacji (wliczając Pucharu Intertoto).
Austria Wiedeń czy Fiorentina dołączyły do takich klubów, jak Khazar Lankaran, AIK Solna i IFK Goteborg, z którymi Lech Poznań grał więcej niż w jednym dwumeczu. W sezonie 2022/2023 nasz zespół znowu zawitał do Sztokholmu mając na rozkładzie już wszystkie trzy drużyny z tego miasta – AIK, Hammarby oraz Djurgarden, które grało na tym samym stadionie, co Hammarby.
Dotąd niebiesko-biali rywalizowali z aż czterema drużynami pochodzącymi z Austrii, Azerbejdżanu, Hiszpanii, Izraela oraz ze Szwecji. Oprócz tego graliśmy z trzema różnymi zespołami z Portugalii, Francji, Włoch, Belgii, Danii, Łotwy, Rosji oraz z Islandii. Z Litwinami zagramy wkrótce drugi raz, w 2013 roku Kolejorz odpadł z innym Żaligirsem. Poległ wtedy z bardziej znanym i dużo mocniejszym Żalgirisem Wilno.
Być może w trwającej już edycji europejskich pucharów 2023/2024 zespół Lecha Poznań trafi na kogoś z kraju, w którym jeszcze nigdy nie była. Nasza drużyna nie grała nigdy m.in. z Walijczykami, Chorwatami, Słoweńcami, Serbami, Rumunami, Czarnogórcami, Bułgarami, Turkami czy z Irlandczykami. Dotąd Lecha Poznań omijały kluby np. z Malty, Gibraltaru czy z Andory, co jest spowodowane m.in. podziałem geograficznym, jaki UEFA stosuje przed podziałem na koszyki.
Na Lechowej mapie pucharowej są państwa, których przedstawiciele od lat nie rywalizowali z Lechem Poznań, dlatego wielu kibiców może już nie pamiętać, z kim konkretnie graliśmy w Europie. Przykładowo z Niemcami ostatni raz mierzyliśmy się w latach 80-tych XX wieku, z Albańczykami i Słowakami tak samo, a z Duńczykami w poprzednim wieku graliśmy jedynie w Pucharze Intertoto.
Dawno też nie graliśmy np. z Grekami (jedyny raz 33 lata temu), a ostatni raz kilkanaście lat temu mierzyliśmy się w Europie z Rosjanami, Czechami, Ukraińcami czy z Francuzami. Lech Poznań to zresztą ostatni polski klub, który w pucharach trafił na Francuzów. W 2008 roku naszym rywalem w fazie grupowej Pucharu UEFA było dołujące aktualnie AS Nancy.
Kraje i rywale Lecha Poznań w europejskich pucharach (wliczając Puchar Intertoto):
Anglia – Liverpool FC, Manchester City
Armenia – Gandzasar Kapan
Azerbejdżan – Karvan Jevlach, Khazar Lankaran, Inter Baku, Karabach Agdam
Szkocja – Aberdeen, Rangers FC
Gruzja – Dinamo Batumi
Norwegia – Fredrikstad, FK Haugesund, Bodo/Glimt
Szwecja – IFK Goteborg, AIK Solna, Hammarby, Djurgarden Sztokholm
Finlandia – Honka Espoo
Portugalia – Sporting Braga, Belenenses Lizbona, Benfica Lizbona
Hiszpania – Athletic Bilbao, FC Barcelona, Deportivo La Coruna, Villarreal CF
Francja – RC Lens, Olympique Marsylia, AS Nancy
Holandia – Feyenoord Rotterdam, FC Utrecht
Belgia – FC Brugge, KRC Genk, Royal Charleroi
Niemcy – Borussia Monchengladbach, MSV Duisburg
Dania – Brondby Kopenhaga, Odense, Lyngby BK
Szwajcaria – Grasshoppers Zurych, FC Basel
Włochy – Udinese Calcio, Juventus Turyn, ACF Fiorentina
Słowacja – FC Nitra
Luksemburg – F91 Dudelange
Czechy – Sparta Praga
Austria – Admira Wacker Modling, LASK Linz, Austria Wiedeń, FC Salzburg
Węgry – BFC Siofok Banyasz, Videoton Fehervar
Ukraina – Dnipro Dniepropietrowsk
Izrael – Beitar Jerozolima, Maccabi Hajfa, Bnei Yehuda Tel-Awiw, Hapoel Beer-Sheva
Bośnia i Hercegowina – FK Sarajevo
Mołdawia – FC Tiraspol
Albania – Flamurtari Vlore
Macedonia Północna – Pelister Bitola
Grecja – Panathinaikos Ateny
Estonia – Kalju Nomme
Kazachstan – Zhetysu Tałdykorgan
Łotwa – Skonto Ryga, Metalurgs Lipawa, Valmiera FC
Litwa – Żalgiris Wilno
Białoruś – Szachtior Soligorsk
Rosja – Terek Grozny, Spartak Moskwa, CSKA Moskwa
Islandia – IBV Vestmannaeyja, Stjarnan Gardabaer, Vikingur Reykjavik
Cypr – Apollon Limassol
> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <
Żałuje, że przez lata uzbierały się tylko dwie rywalizacje z niemieckimi zespołami. I to obydwie w antycznych czasach, gdzie wprawdzie istniałem, ale o pójściu na stadion nie było mowy. Przez prawie 30 lat byłem maniakiem Bundesligi i w ogóle niemieckiej piłki więc zawsze chętnie przyjąłbym pojedynki z Lechem. Na osłodę pozostawały tylko mecze towarzyskie (Werder, Stuttgart, Dortmund), które za dużo emocji nie dostarczały.
Tak to jest, że najdalej to mamy do najbliższych sąsiadów.
Liczę na to, że ta mapa ubogaci się o więcej rywali niż tylko Grunwald i dwóch następnych
Fajnie to. Ukradnę i będę sobie dopisywał 🙂
To dopisz sobie Standard Liege , bo zapomnieli