Pucharowa mapa Kolejorza

Wylosowany w czerwcu litewski Żalgiris Kowno będzie 77 pucharowym rywalem w historii Lecha Poznań rywalizującego na arenie międzynarodowej od 1978 roku. Zbliża się powoli 29 w historii sezon Kolejorza w europejskich pucharach (wliczając Puchar Intertoto), w którym będzie szansa na powiększenie listy krajów, w których gościł nasz zespół.

W ubiegłym pucharowym sezonie do listy rywali Kolejorza na arenie międzynarodowej doszło nie 10 a 8 przeciwników, ponieważ z Austrią Wiedeń oraz z Fiorentiną już wcześniej graliśmy. Doszły za to dwa nowe kraje, Lech Poznań pierwszy raz w historii zawitał do Gruzji oraz do Luksemburga, zatem lista państw, w których gościli niebiesko-biali liczy już 37 nacji (wliczając Pucharu Intertoto).

Austria Wiedeń czy Fiorentina dołączyły do takich klubów, jak Khazar Lankaran, AIK Solna i IFK Goteborg, z którymi Lech Poznań grał więcej niż w jednym dwumeczu. W sezonie 2022/2023 nasz zespół znowu zawitał do Sztokholmu mając na rozkładzie już wszystkie trzy drużyny z tego miasta – AIK, Hammarby oraz Djurgarden, które grało na tym samym stadionie, co Hammarby.

Dotąd niebiesko-biali rywalizowali z aż czterema drużynami pochodzącymi z Austrii, Azerbejdżanu, Hiszpanii, Izraela oraz ze Szwecji. Oprócz tego graliśmy z trzema różnymi zespołami z Portugalii, Francji, Włoch, Belgii, Danii, Łotwy, Rosji oraz z Islandii. Z Litwinami zagramy wkrótce drugi raz, w 2013 roku Kolejorz odpadł z innym Żaligirsem. Poległ wtedy z bardziej znanym i dużo mocniejszym Żalgirisem Wilno.

Być może w trwającej już edycji europejskich pucharów 2023/2024 zespół Lecha Poznań trafi na kogoś z kraju, w którym jeszcze nigdy nie była. Nasza drużyna nie grała nigdy m.in. z Walijczykami, Chorwatami, Słoweńcami, Serbami, Rumunami, Czarnogórcami, Bułgarami, Turkami czy z Irlandczykami. Dotąd Lecha Poznań omijały kluby np. z Malty, Gibraltaru czy z Andory, co jest spowodowane m.in. podziałem geograficznym, jaki UEFA stosuje przed podziałem na koszyki.

Na Lechowej mapie pucharowej są państwa, których przedstawiciele od lat nie rywalizowali z Lechem Poznań, dlatego wielu kibiców może już nie pamiętać, z kim konkretnie graliśmy w Europie. Przykładowo z Niemcami ostatni raz mierzyliśmy się w latach 80-tych XX wieku, z Albańczykami i Słowakami tak samo, a z Duńczykami w poprzednim wieku graliśmy jedynie w Pucharze Intertoto.

Dawno też nie graliśmy np. z Grekami (jedyny raz 33 lata temu), a ostatni raz kilkanaście lat temu mierzyliśmy się w Europie z Rosjanami, Czechami, Ukraińcami czy z Francuzami. Lech Poznań to zresztą ostatni polski klub, który w pucharach trafił na Francuzów. W 2008 roku naszym rywalem w fazie grupowej Pucharu UEFA było dołujące aktualnie AS Nancy.



Kraje i rywale Lecha Poznań w europejskich pucharach (wliczając Puchar Intertoto):

Anglia – Liverpool FC, Manchester City
Armenia – Gandzasar Kapan
Azerbejdżan – Karvan Jevlach, Khazar Lankaran, Inter Baku, Karabach Agdam
Szkocja – Aberdeen, Rangers FC
Gruzja – Dinamo Batumi
Norwegia – Fredrikstad, FK Haugesund, Bodo/Glimt
Szwecja – IFK Goteborg, AIK Solna, Hammarby, Djurgarden Sztokholm
Finlandia – Honka Espoo
Portugalia – Sporting Braga, Belenenses Lizbona, Benfica Lizbona
Hiszpania – Athletic Bilbao, FC Barcelona, Deportivo La Coruna, Villarreal CF
Francja – RC Lens, Olympique Marsylia, AS Nancy
Holandia – Feyenoord Rotterdam, FC Utrecht
Belgia – FC Brugge, KRC Genk, Royal Charleroi
Niemcy – Borussia Monchengladbach, MSV Duisburg
Dania – Brondby Kopenhaga, Odense, Lyngby BK
Szwajcaria – Grasshoppers Zurych, FC Basel
Włochy – Udinese Calcio, Juventus Turyn, ACF Fiorentina
Słowacja – FC Nitra
Luksemburg – F91 Dudelange
Czechy – Sparta Praga
Austria – Admira Wacker Modling, LASK Linz, Austria Wiedeń, FC Salzburg
Węgry – BFC Siofok Banyasz, Videoton Fehervar
Ukraina – Dnipro Dniepropietrowsk
Izrael – Beitar Jerozolima, Maccabi Hajfa, Bnei Yehuda Tel-Awiw, Hapoel Beer-Sheva
Bośnia i Hercegowina – FK Sarajevo
Mołdawia – FC Tiraspol
Albania – Flamurtari Vlore
Macedonia Północna – Pelister Bitola
Grecja – Panathinaikos Ateny
Estonia – Kalju Nomme
Kazachstan – Zhetysu Tałdykorgan
Łotwa – Skonto Ryga, Metalurgs Lipawa, Valmiera FC
Litwa – Żalgiris Wilno
Białoruś – Szachtior Soligorsk
Rosja – Terek Grozny, Spartak Moskwa, CSKA Moskwa
Islandia – IBV Vestmannaeyja, Stjarnan Gardabaer, Vikingur Reykjavik
Cypr – Apollon Limassol

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





4 komentarze

  1. Franco pisze:

    Żałuje, że przez lata uzbierały się tylko dwie rywalizacje z niemieckimi zespołami. I to obydwie w antycznych czasach, gdzie wprawdzie istniałem, ale o pójściu na stadion nie było mowy. Przez prawie 30 lat byłem maniakiem Bundesligi i w ogóle niemieckiej piłki więc zawsze chętnie przyjąłbym pojedynki z Lechem. Na osłodę pozostawały tylko mecze towarzyskie (Werder, Stuttgart, Dortmund), które za dużo emocji nie dostarczały.
    Tak to jest, że najdalej to mamy do najbliższych sąsiadów.

  2. Sp pisze:

    Liczę na to, że ta mapa ubogaci się o więcej rywali niż tylko Grunwald i dwóch następnych

  3. Didavi pisze:

    Fajnie to. Ukradnę i będę sobie dopisywał 🙂