Pucharowe gry Spartaka

Spartak Trnava będący jednym z największych słowackich klubów debiutował na arenie międzynarodowej 11 lat przed Lechem Poznań. Pucharowa historia gier czerwono-czarnych jest długa głównie dzięki grze na Słowacji, gdzie pucharowy rywal Kolejorza umiał radzić sobie z klubami z całej Europy.

W czwartek Lech Poznań musi się pilnować, bowiem Spartak od 2018 roku rozegrał u siebie w europejskich pucharach łącznie 15 spotkań, w których odniósł 8 wygranych, zaliczył 3 remisy i poniósł 4 porażki (2 z Polakami).

Lata rywalizacji z wielkimi firmami

Spartak Trnava debiutował w Europie już w 1967 roku eliminując na starcie swojej przygody szwajcarskie Lausanne Sports w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. Słowacy w swojej długiej pucharowej historii grali m.in. z Ajaxem Amsterdam, Galatasaray Stambuł, Marsylią, Besiktasem Stambuł, Anderlecht Bruksela czy Fenerbahce Stambuł. Spartak ma patent szczególnie na Anderlecht, w 4 meczach z Belgami nigdy nie stracił gola, 3 razy wygrał i raz zremisował. Pucharowym katem ekipy z 65-tysięcznej Trnawy jest za to PAOK Saloniki (3 porażki, 1 remis).

Ostatni sukces 5 lat temu

Największym sukcesem Spartaka Trnava jest dojście do 1/2 finału Pucharu Europy (dzisiejsza Liga Mistrzów) w sezonie 1968/1969. Wtedy czerwono-czarni po pokonaniu Steauy Bukareszt, FC Lahti i AEK-u Ateny polegli dopiero z Ajaxem Amsterdam. Słowacy w sezonie 1973/1974 po wyeliminowaniu dwóch przeciwników znaleźli się tym razem w ćwierćfinale PEMK. Na kolejne pucharowe sukcesy pucharowy rywal Lecha Poznań musiał czekać aż do XXI wieku. Latem 2011 i 2014 roku Spartak Trnava dotarł do ostatniej IV rundy eliminacyjnej Ligi Europy odpadając w dwumeczu o fazę grupową odpowiednio z Lokomotiwem Moskwa oraz FC Zurich.

Słowacy ostatni międzynarodowy sukces odnieśli 5 lat temu, kiedy jeden jedyny raz rywalizowali w fazie grupowej europejskich pucharów. Wtedy Spartak Trnava jako Mistrz Słowacji w drodze do Ligi Mistrzów wyeliminował Zrinjski Mostar i Legię Warszawa. W III rundzie kwalifikacyjnej odpadł z Crveną Zvezdą Belgrad spadając do IV rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy. W niej „Białe Anioły” wyeliminowały Olimpiję Ljubljana grając później w grupie z Fenerbahce Stambuł, Dinamem Zagrzeb i Anderlechtem Bruksela. Drużynie Spartaka Trnava udało się ugrać 7 oczek co dało wówczas 3. lokatę.

Rywalizacje z Polakami

Spartak Trnava przed meczem z Lechem Poznań stoczył z Polakami tylko 4 spotkania. W II rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów 2018/2019 pokonał Legię w Warszawie 2:0, u siebie przegrał 0:1, ale przeszedł dalej. 12 miesięcy temu w III fazie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji ówczesny brązowy medalista mistrzostw Słowacji i triumfator pucharu krajowego szkolony już przez Michala Gasparika przegrał na City Arenie z Rakowem Częstochowa 0:2, w Polsce poległ 0:1 odpadając tym samym z rozrywek.

Najwyższe wygrane, spektakularne zwycięstwa

Spartak Trnava najwyższe zwycięstwo w dwumeczu odniósł w 1968 roku pokonując wtedy FC Lahti łącznie 16:2. Dwa lata później Słowacy po karnych wyeliminowali Marsylię a później przeszli Herthę Berlin. Do najbardziej spektakularnych zwycięstw Spartaka w Europie zalicza się m.in. pokonanie Legii w Warszawie 2:0 czy w fazie grupowej Ligi Europy wygrane w Trnawie nad Anderlechtem Bruksela oraz Fenerbahce Stambuł 1:0.

Pucharowe klęski

W pucharowej historii czwartkowego rywala Kolejorza były też pucharowe klęski, które przeżywał każdy grup występujący przez lata na arenie międzynarodowej. 20 lat temu Spartak Trnava w dwumeczu Pucharu Intertoto poległ z macedońską Pobedą 2:7. W 2006 roku z Pucharu UEFA wyeliminował go nieistniejący azerski klub Karvan Jevlach, a po 2 latach WIT Georgia Tbilisi. W 2016 roku Spartak Trnava miał pecha odpadając po karnych z Austrią Wiedeń, a 4 lat temu odpadł w II rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Europy ze słabym Lokomotiwem Płowdiw przegrywając z Bułgarami gorszymi bramkami.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <