Jeszcze mniejsza rola

Bardzo wczesne odpadnięcie Lecha Poznań z europejskich pucharów utrudnia wielu piłkarzom walkę o miejsce w pierwszym składzie Kolejorza. Jeszcze niedawno przed rewanżem ze Spartakiem Trnava niebiesko-biali mieli w perspektywie rozegranie aż 27 meczów do końca 2023 roku, teraz przed nimi raptem 16 lub 17 spotkań.

Kilku piłkarzy Lecha Poznań z 29-osobowej kadry stało się tak jakby niepotrzebnych. Przez małą liczbę meczów rotacji w zespole będzie niewiele, rotacje będą często zbędne, w momencie braku kontuzji znajdą się zawodnicy, którzy będą musieli zadowolić się siedzeniem na trybunach. Po odpadnięciu z europejskich pucharów nie będzie już konieczności mieszania w składzie, desygnowania eksperymentalnych składów, drużyna jest zmuszona walczyć o dublet, dlatego dla pewnych piłkarzy nie ma już miejsca.

Mowa przede wszystkim o młodych graczach. Brak regularnych meczów co 3-4 dni zamyka drogę do składu przed m.in. Maksymilianem Dziubą, Aleksandrem Nadolskim, Bartoszem Tomaszewskim czy bramkarzami – Mateuszem Pruchniewski i Mateuszem Mędralą. Nie ma i w najbliższych miesiącach nie będzie czasu stawiać czy promować młodzież. W trudnej sytuacji znalazł się też chyba zbyt pochopnie ściągnięty z wypożyczenie Maksymilian Pingot.

Bardzo ważni zawodnicy: Pereira*, Milić, Andersson, Karlstrom, Velde, Hotić, Ishak
Ważni zawodnicy: Bednarek, Mrozek, Szymczak, Murawski, Marchwiński, Sousa, Dagerstal, Blazić, Kvekveskiri, Czerwiński, Gholizadeh?**
Rezerwowi zawodnicy: Douglas, Gurgul, Ba Loua, Sobiech, Wilak
Szerokie zaplecze: Pruchniewski, Mędrala, Tomaszewski, Pingot, Dziuba, Nadolski

* – Piłkarz aktualnie kontuzjowany
** – Piłkarz przechodzący rekonwalescencję

Ali Gholizaden po wrześniowej przerwie na kadrę powinien trenować na pełnych obrotach
null

Lewonożny stoper miał walczyć o miejsce w składzie z Antonio Miliciem, który nawet będąc bez formy i podczas meczów co 3-4 dni regularnie wygrywał rywalizację. Maksymilian Pingot w letnich sparingach wyglądał fatalnie, później nie zawsze łapał się do kadry meczowej na spotkania pierwszej drużyny, otrzymywał już szanse w rezerwach, gdzie także niewiele pokazywał. Po odpadnięciu z europejskich pucharów droga Maksymiliana Pingota do wyjściowego składu pierwszego zespołu jest jeszcze bardziej wyboista. Ten zawodnik może nie dostać szansy nawet w Pucharze Polski, w którym na boisku musi przebywać jeden młodzieżowiec. Wymogi spełniają Filip Marchwiński i Filip Szymczak, więc to któryś z nich jest pewniakiem do składu.

Nagłe, szybkie odpadnięcie z europejskich pucharów to również problem dla m.in. Barrego Douglasa, Michała Gurgula, Filipa Wilaka, Adriela Ba Loua czy Artura Sobiecha. Pierwsza dwójka może powalczyć ze sobą co jedynie o rolę zmiennika dla Eliasa Anderssona, wielu kibiców wolałoby zresztą postawić na młodego Gurgula niż na 34-letniego Barrego Douglasa, który ostatnio wypadł nawet z kadry meczowej. Po powrocie do zdrowia Ali Gholizadeha ciężkie zadanie przebicia się czeka Filipa Wilaka, za wiele może nie pograć też Adriel Ba Loua, który nie ma żadnych atutów i jeszcze mniej trzeci napastnik Artur Sobiech.

Kontrakt Barrego Douglasa wygasa po tym sezonie
null

Z wiadomych powodów trenerzy w obecnej sytuacji będą woleli stawiać na kapitana Mikaela Ishaka czekając aż Szwed dojdzie do formy. Jego zmiennikiem jest Filip Szymczak szykowany za pewien czas do sprzedaży. W takiej sytuacji Artur Sobiech musi zadowolić się samym miejscem w meczowej dwudziestce, teraz więcej szans do gry może dostawać wyłącznie z ławki rezerwowych np. w meczach, w których Lech Poznań będzie zmuszony gonić wynik i grać w systemie 1-4-4-2.

Z grupy wspomnianych graczy, których przyszłość w niebiesko-białych barwach nie jest pewna kontrakt po tym sezonie wygasa Arturowi Sobiechowi oraz Barremu Douglasowi. Maksymilian Pingot ma ważną umowę do 31 grudnia 2024 roku a Adriel Ba Loua do końca czerwca 2025 roku, zatem po sezonie 2023/2024 łatwiej będzie pozbyć się Iworyjczyka. Zagadką jest też przyszłość zawieszonego Bartosza Salamona. Kontrakt 32-latka również kończy się 30 czerwca 2024 roku.

Adriel Ba Loua
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <