Warto wiedzieć: Arka – Lech (07.12.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Arka Gdynia – Lech Poznań (07.12.2023)

O polepszenie bilansu – Wliczając mecze na wszelkich możliwych frontach (Ekstraklasa, I-liga, Puchar Ekstraklasy, Puchar Ligi, Puchar Polski), Lech Poznań rozegra jutro jubileuszowy 50 mecz z Arką Gdynia. Bilans jest korzystny wyłącznie dzięki spotkaniom u nas, ten ligowy tak samo, ogólny ekstraklasowy jest już niekorzystny. W czwartek Kolejorz może pokonać „Arkowców” po raz 19 w historii, 7 raz na wyjeździe i 3 raz w Pucharze Polski.

Mało zwycięstw w Gdyni – Lech Poznań dotąd rzadko zwyciężał w Gdyni. Obiekt Arki zdobył tylko 6 razy, w tym 4 razy na szczeblu Ekstraklasy. W 5 z 6 zwycięskich spotkań nad morzem triumfował bez straty gola.

Z Arką po 4 latach – Lech ostatni raz grał z Arką 19 grudnia 2019 roku (1:1 w Poznaniu) a w Gdyni 17 sierpnia 2019 (0:0). Kolejorz po raz ostatni ograł „Arkowców” dnia 3 marca 2019 roku (1:0 u siebie).

Średnio w Pucharze – Pucharowe pojedynki Lecha Poznań z Arką Gdynia były bardzo trudne. Było ich dotąd 10, w tym 5 meczów w Pucharze Polski (2-1-2, 9:5). Lechici w pucharowym meczu w Gdyni triumfowali tylko raz. W spotkaniu w ramach Pucharu Ekstraklasy 2006/2007 (2:0).

Lata bez wygranej – Lech ostatni raz ograł Arkę na wyjeździe dnia 10 marca 2017 roku (zwycięstwo 4:1). Podczas późniejszych 3 wizyt w Gdyni nasz zespół nie umiał nawet strzelić gola.

Mocna Arka – Arka Gdynia w ostatnich 10 meczach nie przegrała wygrywając 9 razy z rzędu (na 2 frontach). „Arkowcy” liderują w I-lidze mając najwięcej zwycięstw i strzelonych goli.

Arka mocna w Gdyni – Arka w ostatnich 4 meczach u siebie nie straciła gola, ma 6 domowych zwycięstw z rzędu przegrywając ostatni raz w Gdyni dnia 7 sierpnia z Polonią Warszawa 2:3. Na wyjeździe „Arkowcy” po raz ostatni przegrali 23 września.

Uwaga na nich – Lech musi jutro szczególnie uważać na Karola Czubaka i Olafa Kobackiego. Obaj w tym sezonie strzelili po 8 goli.

39 występ w 1/8 – Lech zagra w 1/8 finału Pucharu Polski pierwszy raz od 2021 roku i pierwszy raz w tej fazie rozgrywek o krajowy puchar zmierzy się z Arką Gdynia. W dotychczasowej historii poznaniacy łącznie 38 razy grali w 1/8 finału. Ostatnich 6 meczów Kolejorza w 1/8 rozgrywek o krajowy puchar kończyło się awansem niebiesko-białych.

Wiele udanych meczów – W XXI wieku Lech grał w 1/8 Pucharu Polski w sumie 16 razy rywalizując nawet w dwumeczach. Dalej przeszedł aż 14 razy, w tym 2-krotnie po dogrywce i raz po rzutach karnych.

10 lat bez porażki – Kolejorz ostatni raz odpadł w 1/8 finału Pucharu Polski jesienią 2013 roku przegrywając w Legnicy z miejscową Miedzią.

Przejście tej rundy dużo by dało – Przejście 1/8 finału Pucharu Polski w ostatnich latach często zapowiadało występ Lecha nawet w finale. W niedawnych sezonach 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 i 2021/2022 po przebrnięciu 1/8 poznaniacy dochodzili później aż do decydującego meczu o Puchar Polski.

Pięć lat – Lech ostatni raz odpadł z Pucharu Polski w meczu z rywalem z niższej klasy rozgrywkowej w 2018 roku. Pięć lat temu na etapie 1/16 finału poznaniaków pokonał I-ligowy wtedy Raków Częstochowa (1:0).

Były lechita kontra Lech – Jutro szansę gry przeciwko Kolejorzowi może otrzymać wychowanek Lecha Poznań, Olaf Kobacki. Skrzydłowy w tym sezonie zdobył 8 goli.

Pamięta 0:5 – W Arce na pozycji obrońcy gra Oleksandr Azatskyi. To zawodnik, który grał w meczu Lech Poznań – Dinamo Batumi 5:0.

Dwa mecze Arki, jeden Lecha – Arka w tej edycji Pucharu Polski rozegrała już 2 mecze pokonując na wyjazdach Miedź Legnica 2:0 i Polonię Bytom 3:1 (po dogrywce). Kolejorz wyeliminował Zawiszę Bydgoszcz (4:0).

Jeden młodzieżowiec – W Pucharze Polski 2023/2024 na boisku przez pełne 90 minut musi przebywać co najmniej jeden młodzieżowiec. Młodzieżowcami są piłkarze z polskim obywatelstwem z rocznika 2002 lub młodsi.

Karne lub dogrywka – O awansie do 1/4 finału pucharu krajowego decyduje tylko jedno spotkanie. W razie remisu dojdzie do dogrywki a później do rzutów karnych. W przypadku awansu Lech Poznań kolejnego rywala poznałby w piątek, 8 grudnia o godzinie 12:00. Mecze 1/4 finału odbędą się pod koniec lutego 2024.

Pauza w Arce, w Lechu zagrożenie – W czwartkowy wieczór na kartkę musi uważać zagrożony pauzą Maksymilian Dziuba (o ile w ogóle pojedzie do Gdyni). W Arce za czerwoną kartkę w poprzedniej fazie pauzuje Sebastian Milewski.

Drugi mecz z kibicami – Przed Arką drugi mecz po zakończeniu bojkotu. Jutro kompletu nie będzie, mecz z Lechem zobaczy mniej niż 10 tysięcy ludzi.

Śledźcie nas – W czwartek z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo tym razem prosto ze stadionu w Gdyni ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 19:45. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy. Pełną fotorelację ukażemy w piątek rano. Mecz będzie można zobaczyć na Polsacie Sport.

Jakubik rozjemcą – Arbitrem czwartkowych zawodów nad morzem będzie Krzysztof Jakubik z Siedlec, który w tym sezonie prowadził nasze spotkanie z Ruchem 2:0. Za system VAR będzie odpowiadał za to Piotr Urban.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w czwartek, 7 grudnia, o godzinie 21:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.95, na remis 3.60 a na triumf Arki 3.55.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <