Lechici w kadrach (marzec 2024): Ostatnie wtorkowe mecze

W marcu szansę gry w swoich reprezentacjach narodowych otrzymało łącznie sześciu zawodników trenujących oraz występujących na co dzień w pierwszym zespole Lecha Poznań. Są nimi Miha Blazić, Nika Kvekveskiri, Ali Gholizadeh, Bartosz Salamon, Filip Szymczak i Filip Marchwiński.

Czwartek, 21 marca

W pierwszym składzie Iranu na mecz eMŚ z Turkmenistanem znalazł się Ali Gholizadeh, który w meczu wygranym 5:0 zaliczył asystę przy drugim golu i grał przez 72 minuty (zszedł z powodu urazu). W czwartek, 21 marca Polska U-21 grała w eliminacjach Mistrzostw Europy z Izraelem w Niemczech i mimo przegrywania 0:1 wygrała 2:1 (jedną z bramek strzelił Maksymilian Pingot). Filip Marchwiński biegał przez 84 minuty, Filip Szymczak przez całe spotkanie.

Na ławce spotkanie Gruzja – Luksemburg w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy zaczął Nika Kvekveskiri, który na placu pojawił się w 77 minucie i niedługo później ujrzał żółtą kartkę. Gruzini wygrali 2:0. O godzinie 19:00 na Malcie rozpoczęło się towarzyskie spotkanie Malta – Słowenia, które zakończyło się remisem 2:2. Miha Blazić grał od 46 minuty, z nim na murawie Słoweńcy stracili 2 gole.

Na koniec dnia odbył się mecz Polski z Estonią wygrany przez biało-czerwonych 5:1. Całe spotkanie z ławki obejrzał Bartosz Salamon, Polacy po zwycięstwie awansowali do finału baraży, w którym 26 marca o 20:45 zmierzą się na wyjeździe z Walią.

Wtorek, 26 marca

Wszyscy powołani lechici (6 piłkarzy) drugą szansę gry mogą dostać we wtorek, 26 marca. Tego dnia o godzinie 15:00 odbył się mecz eMME, w którym Polska U-21 niespodziewanie przegrała w Chorzowie z Bułgarią 0:1. Filip Marchwiński grał do 63 minuty, Filip Szymczak biegał do 72 minuty, przez 90 minut zagrał wypożyczony Maksymilian Pingot.

Później o 16:00 rozpoczęło się drugie marcowe spotkanie Iranu z Turkmenistanem w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata. Ali Gholizadeh wszedł na boisko w 70 minucie, Irańczycy wygrali 1:0.

O godzinie 18:00 Gruzja z Niką Kvekveskirim zagrała w finale baraży o Euro 2024 z Grecją. Lechita wszedł na murawę w 114 minucie, w serii rzutów karnych wykorzystał decydującą jedenastkę, która dała Gruzji awans na Mistrzostwa Europy w Niemczech.

Później o godzinie 20:45 drugi mecz towarzyski przed Mistrzostwami Europy w Niemczech czekał Słowenię i Mihę Blazicia, który przeciwko Portugalii (zwycięstwo 2:0) zaliczył pełne 90 minut.

Również o godzinie 20:45 Polska z Bartoszem Salamonem (wszedł w 80 minucie) grała w Cardiff o awans na Mistrzostwa Europy w Niemczech. Po 120 minutach był remis 0:0, zatem doszło do rzutów karnych, w których biało-czerwoni wygrali z Walią 5:4 i wywalczyli awans.

Sztab szkoleniowy Kolejorza cały zespół do dyspozycji będzie miał dopiero w czwartek, 28 marca. Cztery dni później w Lany Poniedziałek, 1 kwietnia, o godzinie 15:00 drużyna Lecha Poznań zmierzy się na wyjeździe ze Stalą Mielec.