Wreszcie odczarować Mielec

Za 4 dni Lech Poznań zagra z niewygodnym rywalem i to na jego terenie, na którym nie wygrał w lidze od wielu, wielu lat. Zaraz po marcowej przerwie na mecze reprezentacji narodowych Kolejorzowi przyjdzie zagrać ze Stalą, która nie przegrała w Mielcu od paru miesięcy.

Stal Mielec to dla Lecha Poznań bardzo stary rywal, historia rywalizacji z tym przeciwnikiem sięga aż 1961 roku. Kolejorz mierzył się z ekipą z Podkarpacia łącznie 59 razy, w tym 53 na szczeblu Ekstraklasy mając korzystny bilans na wszystkich frontach. W 1976 roku Stal Mielec potrafiła wygrać w stolicy Wielkopolski aż 5:1, po 14 latach Kolejorz ograł biało-niebieskich jeszcze wyżej zwyciężając u siebie 6:1. Tamto spotkanie zapisało się w historii gier z tym rywalem nie tylko ze względu na wysoki wynik. Na oczach 5 tysięcy widzów 5 goli strzelił bowiem Andrzej Juskowiak a parę tygodni później Lech Poznań świętował tytuł Mistrza Polski.

Obie drużyny postrzelały sobie jeszcze 5 lat później, kiedy Lech Poznań ograł Stal Mielec u siebie na oczach 1,5 tysiąca widzów rezultatem 4:3. Wtedy po 5 minutach prowadziliśmy już 2:0 a po 23 minutach nawet 3:0. Za to 2 lata wcześniej dnia 5 czerwca 1993 roku Kolejorz odniósł ostatnią ligową wygraną w Mielcu triumfując nad Stalą 2:1 (tamto zwycięstwo miało duży wpływ na tytułu Mistrza Polski dla Lecha Poznań). Niebiesko-biali na ligowe 3 punkty na Podkarpaciu czekają więc od prawie 31 lat, oczywiście przez tyle sezonów wygrali w Mielcu, lecz dokonali tej sztuki w Pucharze Polski. Mecz rozegrany przy pustych trybunach dnia 27 maja 2020 roku był pierwszym spotkaniem po 2,5 miesięcznej przerwie związanej z koronawirusem. Show w Mielcu dał wtedy przede wszystkim Kamil Jóźwiak, dzięki niemu Lech pokonał Stal na jej terenie 3:1 i zameldował się w półfinale Pucharu Polski.

Problemem Lecha Poznań są ostatnie mecze ze Stalą Mielec w Ekstraklasie i to nie tylko te na wyjeździe. Od wspominanej ligowej wygranej w Mielcu prawie 31 lat temu notowaliśmy na Podkarpaciu następujące ligowe rezultaty – 0:1, 2:2, 2:3, 1:1, 0:0 i ponownie 0:0. W sezonie 2022/2023 zespół Kolejorza nie strzelił Stali ani jednej bramki, a w rywalizacji z mielczanami ugrał raptem jedno oczko. W lipcu 2022 roku na inaugurację sezonu 2022/2023 przeciwnik z Podkarpacia sensacyjnie zwyciężył przy Bułgarskiej rezultatem 2:0 (w ekipie rywala bronił wówczas Bartosz Mrozek).

Nie była to pierwsza porażka Lecha w Poznaniu od powrotu Stali Mielec do Ekstraklasy. W maju 2021 roku już za kadencji Macieja Skorży zespół Kolejorza wychodząc na prowadzenie w 80 minucie i tak poległ 1:2 tracąc dwa kuriozalne gole w samej końcówce. Tamta porażka 1:2 skompromitowała Lecha Poznań, natomiast Stali Mielec dała utrzymanie w Ekstraklasie. Klub z Podkarpacia od powrotu na najwyższy front w naszym kraju poległ z nami tylko 2 razy. W kwietniu 2022 roku Kolejorz grał o tytuł i szybko stracił bramkę na 0:1. Zespół Maciej Skorża był wtedy w formie, dlatego równie szybko strzelił dwa gole, po zmianie stron dorzucił trzecie trafienie wygrywając na końcu 3:1.

Nerwowo było również we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy Stal Mielec przyjechała do Poznania będąc przed Lechem w tabeli i jako pierwsza wyszła na prowadzenie. Na szczęście Kolejorz jeszcze przed przerwą zdołał wrzucić wyższy bieg i odrobić te straty. W 37 minucie gola strzelił Kristoffer Velde, w 40 minucie bramkę zdobył Filip Marchwiński, finalnie niebiesko-biali wygrali u siebie rezultatem 2:1.

Lech Poznań w 3 z 5 ostatnich meczów nie strzelił Stali Mielec żadnej bramki, w tych spotkaniach jedynie przeciwnik zawsze jako pierwszy wychodził na prowadzenie. Od momentu powrotu Stali do Ekstraklasy zespół Lecha Poznań zanotował z mielczanami średni bilans 2-3-2, 7:7. Niebiesko-biali ostatni raz ograli Stal Mielec w Ekstraklasie wychodząc na prowadzenie 1:0 dokładnie 3 kwietnia 1996 roku (Lech – Stal 2:0).