Ponad 8,5 roku trenera Honki w jednym klubie

W Polsce trenerzy poszczególnych klubów nie mają zbyt łatwego życia, bowiem często są zwalniani przez porywczych prezesów i mają mało czasu na zbudowanie drużyny. W naszym kraju wyniki liczą się ponad wszystko i gdy szybko nie przyjdą, to dany szkoleniowiec zwykle prędko traci posadę.


Na szczęście w Lechu Poznań jest inaczej i trenerzy przez właściciela, Jacka Rutkowskiego są darzeni dużym zaufaniem. Mariusz Rumak pracuje w Kolejorzu półtora roku, ale tak naprawdę ogromna część Wielkopolan chciałaby, aby 36-letni trener pracował na Bułgarskiej przez wiele lat. Mariusz Rumak sam uważa się za wychowanka klubu, a z każdym kolejnym miesiącem pokazuje, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu.

Co ciekawe długotrwałą pracę ze szkoleniowcem cenią sobie także władze Honki Espoo, a więc najbliższego rywala Lecha Poznań w europejskich pucharach. 43-letni obecnie fiński trener, Mika Lehkosuo pracuje w Honce już ponad 8,5 roku i również wydaje się być właściwą osobą na właściwym miejscu, zaś pojedynek z Lechem Poznań może być dla niego ciekawym życiowym doświadczeniem.

Mika Lehkosuo urodził się w 1970 roku w stolicy Finlandii – Helsinkach. Jako piłkarz swoją piłkarską karierę rozpoczął w maleńkim klubiku z miejscowości Vantaa. W 1993 roku trafił do HJK Helsinki skąd po roku odszedł do Jaro. Następnie na trzy sezony powrócił do HJK, a potem wyjechał do Perugii. Mika Lehkosuo będący podczas swojej piłkarskiej kariery pomocnikiem spędził w Serie A tylko rok i rozegrał zaledwie 11 spotkań.

Po powrocie z Włoch znów reprezentował barwy HJK Helsinki i też tam zakończył swoją karierę w 2002 roku z powodu ciężkiej kontuzji kolana. Zanim Mika Lehkosuo zawiesił buty na kołku rozegrał łącznie 17 meczów w kadrze Finlandii w których zdobył jedną bramkę. Natomiast w lidze fińskiej trener rywala Lecha Poznań w Lidze Europy zanotował aż 190 gier. Dla HJK strzelił w sumie 26 goli i świętował z klubem z Helsinek wiele sukcesów.

Jako piłkarz Mika Lehkosuo mierzący 181 cm wzrostu wywalczył dwa Mistrzostwa Finlandii, trzy puchary krajowe i aż cztery puchary ligi fińskiej. Po zakończeniu kariery sportowej Lehkosuo szkolił juniorów HJK Helsinki, ale na początku 2005 roku zdecydował się przyjąć ofertę Honki. 43-letni obecnie szkoleniowiec w rok wprowadził graczy z Espoo do fińskiej ekstraklasy i na stanowisku pierwszego trenera pracuje aż do dziś przy okazji czując się na nim świetnie.

Jako trener Mika Lehkosuo wywalczył z Honką dwa wicemistrza kraju w 2008 i 2009 roku, Puchar Finlandii w 2012 roku, dwa srebrne medale PF w 2007 i 2008 roku oraz dwukrotnie świętował z Honką zdobycie pucharu ligi fińskiej w 2010 i 2011 roku. Mika Lehkosuo aktualnie buduje siłę zespołu z Espoo na młodych zawodnikach, którzy świetnie uzupełniają się z paroma starszymi i doświadczonymi piłkarzami. 43-latek prywatnie ma trójkę dzieci oraz posiada dyplom magistra, który zdobył na uniwersytecie w Helsinkach.

>> Tak wygląda trener Honki Espoo, Mika Lehkosuo

Mika Lehkosuo – fot: iltasanomat.fi
null

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


2 komentarze

  1. cez pisze:

    Wyglada na sprytnego goscia. Byle jaki narciarz z Lahti to to nie jest

  2. daffi pisze:

    Ciekawe nazwisko. Leh w środku. Szkoda, że niech Lech, ale w końcu czyta i wymawia się tak samo