Szekesfehervar – królewskie miasto z historią

Już jutro Lech Poznań dotrze na Węgry, gdzie w czwartek przypieczętuje swój powrót do Europy po 5 latach przerwy.


Węgry to dla kibiców Lecha Poznań średnio znany kraj, bowiem Kolejorz grał na Węgrzech tylko dwa razy. W 1986 roku w Pucharze Intertoto zremisował z tamtejszym Siofokiem 0:0, a cztery lata później z tą samą drużyną wygrał 2:0. Skauci Lecha Poznań kraj Węgry znajdujący się na południe od Polski w samym środku Europy znają o wiele lepiej. Od lat penetrują ligą węgierską w efekcie czego w Kolejorzu występuje obecnie trzech Węgrów – Gergo Lovrencsics, Tamas Kadar i David Holman.

null

Węgry to trochę specyficzny kraj. Zajmuje powierzchnię 93 030 km². Kraj nie posiada dostępu ani do gór ani do morza. Na jego terenie znajduje się mało lasów, a sporo nizin i wiele jezior w tym najsłynniejsze, Balaton. Węgry zamieszkuje niecałe 10 mln ludzi. Stolicą tego państwa jest Budapeszt do którego w środę uda się samolotem Lech Poznań (niecałe 800 kilometrów). Miasto Szekesfehervar leży na południowy-zachód od stolicy Węgier i jest oddalone od Budapesztu o niecałe 70 kilometrów.

Szekesfehervar to najstarsze miasto na Węgrzech i pierwsza stolica tego kraju. Miasto słynie ze starych budowli, zabytków barokowych i wielu muzeów. Jest ważnym ośrodkiem kultury. Miasto rywala Lecha Poznań zamieszkuje w tej chwili prawie 100 tysięcy osób. Mistrz Węgier swoją siedzibę ma na stadionie mieszczącym się już na przedmieściach Szekesfeherva o czym pisaliśmy w sobotę.

null

Miasto Szekesfehervar w XVI wieku zajęli Turcy i doszczętnie je zniszczyli. Nie oszczędzili nawet grobów doszczętnie je rozkradając. Ponowny rozkwit miasta nastąpił w XVIII wieku już za panowania Habsburgów. W przeszłości w Szekesfehervar były produkowane słynne autobusy Ikarus jeżdżące przez lata po Poznaniu, które woziły kibiców Lecha na stadion (linia 91). W Szekesfehervar urodził się premier Węgier, Viktor Orban będący oczywiście kibicem Videotonu Fehervar.

null
null

Miasto założone w 972 roku przez księcia Gejzę przez lata słynęło z przemysłu. Tam przecież znajduje się główna siedziba elektronicznej firmy Videoton produkująca 30-40 lat temu bardzo dobre telewizory o tej samej nazwie o czym już pisaliśmy. W królewskim mieście Szekesfehervar w którym koronowano 37 węgierskich królów swoje hale produkcyjne mają obecnie takie firmy jak m.in. Ford czy Philips.

Co ciekawe z Szekesfehervar jest około 30 kilometrów do słynnego węgierskiego jeziora Balaton. To największe jezioro w Europie Wschodniej o powierzchni 592 km². Balaton jest jednym z głównych atrakcji turystycznych Węgier. Latem zjeżdża nad jezioro mnóstwo ludzi i to nie tylko z Węgier po to, aby wypocząć nad jego brzegiem, połowić ryby czy pożeglować.

Źródło: inf. własna
Foto: google.com, panoramio.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
2 komentarze

  1. GROSZKINS pisze:

    Fajne miejsce na weekend .

  2. Kadar's mom pisze:

    Székesfehérvár, 40 km from the even more beautiful city of Veszprém, where lives the Kádár family. The town of queens handball stronghold. From there, there are 15 minutes of the lake. Come here, too.
    https://www.youtube.com/watch?v=72hk7vaFZ6A