Felieton kibica: Coś dla tych co lubią cyferki – cz. II

W 2015 roku dajemy kibicom Lecha Poznań okazję współtworzenia serwisu KKSLECH.com a nie tylko udzielania się na nim w komentarzach. Teraz pisząc tekst możesz liczyć na jego publikację tutaj. Dziś prezentujemy jeden z artykułów nadesłanych do nas przez kibica.


Coś dla tych co lubią cyferki – cz. II

Część pierwsza felietonu -> TUTAJ

…gdzie łatwiej zbierać punkty do rankingu

Pewnie wielu z kibiców czytających felietony na KKSLECH.com zastanawiało się dlaczego w pierwszym felietonie z tego cyklu napisałam, że łatwiej punktuje się w Lidze Mistrzów. Cały czas mam na myśli RANKING KRAJOWY, a nie klubowy i pomijam poziom sportowy obu rozgrywek. Inaczej liczy się ranking klubowy a inaczej krajowy – szczególnie w tych fazach początkowych rozgrywek, a na dodatek więcej punktów jest w Lidze Mistrzów, a diabeł jak zwykle, tkwi w szczegółach.
Zacznę może od początku i podam podstawowe zasady zdobywania punktów do rankingu krajowego:
1) faza kwalifikacyjna Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA
– 1 punkt za zwycięstwo,
– 0,5 punktu za remis,

2) faza grupowa i pucharowa Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA
– 2 punkty za zwycięstwo,
– 1 punkt za remis,

Jak widać w podstawowym punktowaniu nie ma żadnej różnicy, więc skąd więcej punktów w Lidze Mistrzów?

Otóż po prostu z tzw. punktów bonusowych, przyznawanych każdemu klubowi biorącemu udział w rozgrywkach od fazy zasadniczej wzwyż:
– 4 punkty za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów,
– 2 punkty tzw. gwarantowane za awans do fazy grupowej Ligi Europy (tylko do rankingu klubowego i to tylko w przypadku, gdy zespół w fazie grupowej nie uzyska 2 pkt we wszystkich rozegranych w grupie meczach)
– 5 punktów za awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów UEFA (4pkt za wyjście z grupy + 1pkt za awans do 1/8 finału)
– 1 punkt za awans do ćwierćfinału, półfinału oraz finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA

Punkty bonusowe są dodatkową zdobyczą każdego klubu do swojego rankingu klubowego i dopisywane są również do rankingu krajowego i robią różnicę w ilości zdobytych punktów przez federację. O ile w Lidze Mistrzów do rankingu krajowego dopisuje się wszystkie zdobyte przez kluby punkty bonusowe, to w Lidze Europy już nie zawsze, a słowo „gwarantowane” za awans do fazy grupowej Ligi Europy jest dodatkowym knyfem w tej zabawie z liczeniem punktów. Na czym polega ta gwarancja? najprościej mówiąc są to 2 punkty, które zdobywa klub do swojego rankingu. Kiedy tych 2 punktów nie dodaje się wcale lub dodaje mniej jak 2 punkty?
1) nie dodaje się do rankingu krajowego 2 punktów bonusowych wtedy, gdy dany klub przegra wszystkie mecze w fazie grupowej (te dwa punkty dodawane są TYLKO do rankingu klubowego stąd nazwa „gwarantowane” dla klubu);
2) dodaje się 1 pkt do rankingu krajowego w przypadku, gdy zespól zremisuje JEDEN mecz (dzieląc przez 4 to federacja „zarabia” 0,250 pkt).

I tu właśnie zaczynają się różnice, po których stwierdziłam, że łatwiej punktuje się w LM:

Po pierwsze w LM federacja otrzymuje bonus w postaci 4 punktów niezależnie od wyników meczów uzyskanych przez dany zespół w grupie – po prostu za sam awans klubu dopisuje się federacji 4 pkt, a w LE pierwsze punkty dopisuje się federacji PO WYGRANYM/ZREMISOWANYM meczu, za sam awans do grupy LE federacja NIE OTRZYMUJE jakiegokolwiek bonusu.
Po drugie kolejne bonusy dopisywane są federacji za wyjście zespołu z grupy – jest to dodatkowe 5 pkt, w LE takiego bonusu również NIE MA.

Jak wygląda taka matematyczna wyliczanka podam w dwóch wersjach – dla zespołu grającego LM i dla zespołu grającego w LE. Dla ułatwienia zobrazowania różnic zakładam, że 4 zespoły punktowały i tylko jeden zespół zakwalifikował się do dalszej gry – czyli zakwalifikował się do fazy grupowej LM lub LE, w kwalifikacjach zostało zdobyte łącznie 12 pkt dla federacji, zespół wygrał wszystkie mecze grupowe i zakwalifikował się do dalszych rozgrywek czyli do fazy pucharowej:
1) LM: 12 pkt z kwalifikacji+4pkty bonusu za awans do grupy LM+12pkt za wygranie 6 meczów w grupie+5pkt bonusu za wyjście z grupy=33pkt/4=8,250pkt
2) LE: 12 pkt z kwalifikacji+12 pkt za wygranie 6 meczów=24pkt/4=6,000pkt
Kolosalna różnica oczywista, bo aż 9 pkt, co przy 4 zespołach na początku rozgrywek daje federacji dodatkowo 2,250 pkt, które zdobywa JEDEN zespół w LM.

Teraz zobaczmy jak wygląda punktowanie, gdy zespół wygra 1 mecz w grupie, zajmie w niej ostatnie miejsce i „wypada” z dalszej gry:
1) LM: 12 pkt z kwalifikacji+4pkty bonusu za awans do grupy LM+2pkt za wygrany 1 mecz w grupie=18pkt/4=4,500pkt
2) LE: 12 pkt z kwalifikacji+2pkt za wygrany 1 mecz=14pkt/4=3,500pkt
Tak więc i w tym przypadku jest różnica właśnie o te dopisywane punkty bonusowe.

aliz

Chcesz, by w przyszłości także Twój tekst znalazł się na KKSLECH.com? Pisz i wyślij go do nas pod adres: redakcja@kkslech.com. Jest szansa, że ujrzy światło dzienne. Więcej dowiesz się -> tutaj

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
komentarzy 7

 1. tomek27 pisze:

  Aliz
  Tylko tam bylo mowa o Rapidzie i Malmo .jak dobrze pamiętam.eliminacje juz za nami .wiec nie sa istotne . Dlatego z Rapidem Austria ma wieksza szanse na punkty niż Szwecja z malmo

 2. aliz pisze:

  Jak widzisz oba zespoły awansowały do grupy – malmo w lm, a rapid w le. Szwedzka federacja JUŻ za free otrzymała 1 pkt pomimo, źe malmo w grupie nie rozegrało ŻADNEGO meczu (oczywiście, gdyby malmo nie awansowało – tego pkt federacja szwedzka aby nie dostała), a za taki sam awans Austraia NIE DOSTAŁA NIC. Tak wiec aby austriacka federacja otrzymała ten 1 pkt rapid POWINIEN zdobyć w 6 meczach 5 pkt, ponieważ 5 zespołów rozpoczynało grę w Europie w obojętnie jakiej konfiguracji np. 5remisów, 2 wygrane i jeden remis…
  Cały czas pomijam aspekt sportowy i zobaczymy jak będzie, bo malmo trafiło chyba najgorzej jak mogli – w grupie grają z szachtarem, psg i realem, natomiast rapid z villareal, dynamo mińsk i z pilznem, a czy dadzą rade ugrać 5 pkt na tych druzynach? – ja wątpię, pomimo, że tuzów w grupie nie mają, a mogli trafić znacznie gorzej.

 3. tomek27 pisze:

  A ja sadze .ze Malmo nie ugra wiecej niż 2-3 pkt .co przelozy sie na on ok 0.5 pkt rankingiwego.czyli łącznie 1.5 di rankingu .rapid na luzie powinien ugrać z 8-9 pkt.czyli tez ok.1.5 u nich troche mniej bo dzieli sie przez 5 .a nie 4.ale to nie ma znaczenia w tej rozmowie

 4. tomek27 pisze:

  Co jednak istotniejsze Malmo na 90% nie ugra nic realem i psg .pewnie niewiele z szachtarem. A rapid w le moze ugrać naprawde sporo i dlatego łatwiej o punkty w le moim zdaniem

 5. aliz pisze:

  @ tomek27
  zobaczymy różnie może być. W sumie to trzeba grac i tu i tu dobrze a punkty będą – oczywiście w lm więcej, ale spoko.
  NAJWAŻNIEJSZY NASZ LECH I NASZE PKTY :-))

 6. arek pisze:

  Jesterm po wrazeniem tego artykulu.Trzeba znac sie na rzeczy by tak pisac o cyferkach. Trzeba przyznac, ze cholernie skomplikowany jest ten system jesli idzie o LE.

 7. Kozbix pisze:

  W lm mozna zdobyc wiecej pkt to oczywiste, ale kluby naszego pokroju są skazane tam na pożarcie. My jako kraj powinnismy myslec o grze w grupie LE przynajmniej 2 klubów co roku. To da nam kopa w rankingu, kase i ogranie dla zawodników. W dluzszej perspektywie mozna myslec o LM, ale poki co to bez sensu. Mam tu na mysli Kolejorza. Bo taka Legia po 3 sezonach w grupie LE mysle ze w przyszlym roku zagra juz w grupie LM. Oczywiscie jesli zdobędą mistrza. Mają na to spore szanse bo my im raczej nie zagrozimy grajac co 3 dni. Zbawieniem tu dla nas moze byc podzial pkt. Aczykolwiek i to moze nam nic nie dac z taką grą.