Na chłodno: Będziemy razem z nim

Cykl „Na chłodno” to stałe dopełnienie m.in. materiałów meczowych w których w trochę inny sposób przyglądamy się meczom Lecha Poznań, ogólnej grze zawodników czy indywidualnej postawie piłkarzy. Czasem poruszamy też aktualne sprawy dotyczące naszego klubu w bardzo chłodny sposób. O wszystkim przeczytacie co poniedziałek po każdym spotkaniu poznając nasze szczere zdanie na temat danego meczu. Od lata 2016 w materiałach „Na chłodno” przyglądamy się również temu, co dzieje się w Lechu, oceniamy działania zarządu lub ich brak bacznie spoglądając na sytuację wokół klubu.


Witamy wszystkich internautów KKSLECH.com w ostatnim tegorocznym odcinku cyklu „Na chłodno”, który w 2018 roku miał najwięcej odsłon po „Śmietniku Kibica” i raportach meczowych. Dziś zgodnie z zapowiedzią pora na nasze luźne podsumowanie mijających 12 miesięcy. Od paru lat podsumowujemy dany rok właśnie 31 grudnia, dziś mamy poniedziałek, dzień w którym publikowane jest „Na chłodno” i właśnie na podsumowaniach z nieco innej strony skupimy się w dzisiejszym materiale.

2018 rok należał do najsmutniejszych w ostatnich latach także pod względem treści tej witryny. Oczekiwania jak zwykle były duże, nadzieje wiosną na mistrzostwo po 30. kolejce nawet bardzo duże i jak zwykle w ostatnich latach nic z tego nie wyszło. Faza finałowa nie była aż tak bolesna, jak przegrany Puchar Polski w 2017 roku, kiedy Lech rozsypał się w jeden dzień w ciągu 2 godzin. Wiosną tego roku mogliśmy wszyscy obserwować przez miesiąc, jak ucieka Kolejorzowi kolejne trofeum, jak przegrywa się 4 kolejne spotkania u siebie oraz w jaki sposób traci się nadzieję wraz optymizmem. Dzień 20 maja będący podsumowaniem działań klubu w ostatnich latach już na zawsze zapadnie w naszej pamięci tak jak wszystkie wydarzenia, które miały wtedy miejsce. Po przegranym sezonie 2017/2018 wszystko tego dnia wyglądało tak jak powinno. Jedność kibiców z 4 trybun, którzy brawami nagrodzili innych kibiców najmocniej protestujących tego dnia radowało serce dając wtedy nadzieję na w końcu poważne zmiany w klubie. Zmian nie było, tak naprawdę nikt nie chciał ich robić, w czerwcu klub tłumaczył się, że Legia ma wyższy budżet i prosił, by nie wydawać nie swoich pieniędzy na transfery co tylko jeszcze mocniej mogło dobić. Z takim podejściem runda jesienna nie mogła się udać, nie można było zbudować lepszej atmosfery czy osiągać lepszych wyników. Przez całą jesień z małym przebłyskami takimi jak 4 pierwsze kolejki sezonu 2018/2019 i 3 ostatnie rundy jesiennej Lech nas męczył. Męczył nas swoją grą, boiskową nieudolnością, tym co się działo w klubie jeszcze mocniej zniechęcając nas do opisywania jego spraw. Tak złej atmosfery wokół Kolejorza oraz na tej witrynie, jak w drugiej połowie 2018 roku jeszcze nie było. Niestety, nikt poważny w Lechu nie zrozumiał do dziś co się stało 20 maja? co się wtedy skończyło? o co chodziło wówczas kibicom? dlaczego jesienią stadion świecił pustkami? czemu frekwencja spadła o 9 tysięcy? a także dlaczego panuje ogólne zniechęcenie, znużenie i brak wiary? Nic już do nich nie dotrze, runda jesienna była efektem letniej pracy oraz nieprzemyślanych ruchów i wyglądała tak jak szło to przewidzieć.

Lech występami w fazie finałowej 2017/2018 i dalszymi działaniami w 2018 roku doprowadził do sytuacji w której powoli zaczęła wygasać wiara oraz nadzieja na Kolejorza jakiego chcielibyśmy widzieć. W serca nie tylko nasze wkradło się dużo obojętności co nigdy nie powinno mieć miejsca. Widząc Wasze komentarze mieliśmy najlepszy obraz, jak wygląda Lech Poznań nad czym można było tylko ubolewać. Nic nie szło zrobić, można było co najwyżej czekać na lepszy czas, szukać optymizmu na siłę i nadal opisywać porażki, błędy, nieprzemyślane decyzje ludzi zarządzających Kolejorzem, którzy w 2018 roku dokonali czegoś wielkiego. Zatłukli entuzjazm tysięcy osób kibicujących Lechowi Poznań poddając się po 20 maja, obrazili się na kibiców po tym jak nikt już ich nie wspierał, nie chciał słuchać głupich tłumaczeń zarządu i nikt im już w nic nie wierzył. Lech odgrodził się jesienią jeszcze mocniej od swoich kibiców postanawiając całkowicie odciąć się od nich, robić dalej swoje, bo przecież od lat jest nieomylny. Właśnie tego typu działania sprawiają, że chętnych osób do stałego redagowania nieoficjalnego serwisu Lecha Poznań prezentującego opinie kibiców na temat klubu czy pierwszej drużyny jest coraz mniej. W maju doszło do kolejnych zmian na KKSLECH.com. Zmienili się moderatorzy, piszący dali sobie spokój albo ograniczyli swój udział w treściach. Poświęcanie czasu Lechowi Poznań nie tylko przy okazji meczów, ale w tygodniu, opisywanie jego problemów i działań nie było niczym przyjemnym. Jak widać po danych z panelu widocznego w prawym menu serwisu – liczba artykułów w 2018 roku w porównaniu z poprzednimi latami spadła o nawet 10-20 w ciągu miesiąca. Powód jest jasny. Brak chęci do pisania albo brak ludzi, którzy coś mogliby zrobić poświęcając swój wolny czas. W ostatnich miesiącach kilkanaście tekstów nie zostało ukończonych i nigdy się nie pojawiło. Jeszcze innych artykułów nie miał kto napisać. Czasem brakowało czasu, czasem chęci, a czasem kogoś kto miałby ochotę zająć się daną rzeczą. I właśnie dlatego tak bardzo cenimy wszystkich kibiców, którzy każdego dnia oddawali na łamach tej witryny setki komentarzy bądź nadsyłali do nas swoje felietony. Poświęcanie swojego wolnego czasu na Lecha Poznań w dzisiejszych czasach zasługuje na duże słowa uznania, bez względu na to kto, co i gdzie robi.

Rok 2018 roku mimo mniejszej liczby artykułów był dla KKSLECH.com najlepszy w historii. Kończymy go z najlepszymi od początku istnienia serwisu, czyli do 2005 roku wynikami. Zaliczyliśmy najwięcej odsłon (w porównaniu z 2017 roku wzrost o blisko 3,5 mln odsłon), zanotowaliśmy wzrost użytkowników, zwiększył się Wasz czas dziennego przebywania na tej witrynie i pod względem możemy być naprawdę bardzo, bardzo zadowoleni. Kolejny rok z rosnącymi statystkami to dla nas świetna wiadomość na otarcie łez po słabym sportowo roku dla Lecha Poznań. Rosnąca liczba odsłon pokazuje, że zainteresowaniem Kolejorzem nadal jest bardzo duże, serwis mimo mniejszej liczby treści rozwija się prawidłowo, marka się umacnia i przynajmniej to wszystko co tutaj się znajduje idzie w dobrym kierunku. I właśnie dzięki temu KKSLECH.com jeszcze istnieje. Jest dla kogo pisać, co robić, rozwijać się dalej, a także rzetelnie oraz obiektywnie opisywać to co się dzieje w naszym klubie. W 2018 roku naszym celem była jeszcze większa obecność na wyjazdach co udało się w miarę naszych możliwości zrealizować. My lub nasi współpracownicy obecni byli m.in. w Warszawie, Lubinie, Płocku, we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi czy w Krakowie dzięki czemu mogliśmy dostarczać Wam więcej ciekawych materiałów. Ważnym wydarzeniem w 2018 roku na tej witrynie było wdrożenie logowania. Sami je chcieliście, dużo osób zgłaszało taką potrzebę i zrealizowaliśmy to tylko dzięki Wam. Efekt? Bardzo dobry, bo wszyscy szybko się do tego przyzwyczaili, zdecydowana większość kibiców nie miała problemów z logowaniem i nie ma problemów z dyskusją z innymi kibicami pod swoim stałym nickiem. Można więc powiedzieć, że Wasz pomysł na KKSLECH.com wypalił w 100%. Poziom dyskusji po wprowadzeniu logowania jeszcze latem znacząco się podniósł, do rozmów dołączyło dużo wieloletnich kibiców Lecha Poznań z bardzo dużym stażem co również nas cieszy, ponieważ stali internauci i ich opinie wygłaszane tutaj to największy skarb tej witryny.

Kończąc na dziś. Dla nas jako kibiców robiących coś dla innych kibiców był to bardzo dobry rok. Dla kibiców, którzy tak jak Wy musieli przeżyć fazę finałową 2017/2018, dzień 20 maja, oglądać występ w Erywaniu, w Częstochowie i inne spektakularne występy Kolejorza podczas jesieni był to przykry, bolesny, pełen rozczarowań rok, który za parę godzin pożegnamy z ulgą oraz bez żalu. Co w 2019? Na pewno nie zmienimy kierunku. Opisywanie Lecha Poznań tak jak to widzimy, tak jak on wygląda, tak jak działa, obiektywnie oraz rzetelnie jest ważniejsze od robienia komuś dobrze, zakrywania błędów osób tworzących obecnego Kolejorza czy od oglądania Lecha przez „różowe okulary”. Tylko od Lecha Poznań w tym od jego działań, ruchów, wyników będzie zależała treść na tej witrynie, podejście czy nastroje. 2019 rok to zagadka i czas w którym trudno będzie wymazać z pamięci ten kończący się rok. W maju Kolejorz znów nie wygra na Stadionie Narodowym, szanse na tytuł są w sferze marzeń, europejskie puchary to niewiadoma identycznie jak dalsza część roku. Trudno przewidzieć przyszłość klubu w 2019 roku, który może stać się rokiem nadziei na sukcesy w 2020 jeżeli Lech Poznań znów nie zawali jesienią Ekstraklasy czy Pucharu Polski. Przed Kolejorzem jest dużo, dużo rzeczy do poprawy na wszystkich polach, a my tak jak Wy – nic nie możemy zrobić. Nie możemy mu pomóc, w klubie mają swoje wizje i są przekonani o swojej sile. W 2019 roku wraz z innymi kibicami możemy tylko się temu przyglądać co będziemy robić nadal w miarę naszych skromnych możliwości i wolnego czasu, którego czasami brakuje. Tak jak brzmią słowa jednej z Lechowych przyśpiewek ponownie – „będziemy razem z nim do końca naszych dni”.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 31

 1. mario pisze:

  wszystkiego dobrego Panowie. Piszcie dalej, pozostańcie obiektywni i rozsądni w krytyce i chwaleniu. Życzę Wam stałego rozwoju witryny i rozwoju finansowego przy tej okazji. Kibolom życzę siły, wytrwałości i wiary. Lechowi – mądrości zarządzających, dobrych sponsorów i przede wszystkim Majstra. Wszystkiego lepszego na cały 2019 rok.

 2. leftt pisze:

  Życzę, żeby w Lechu było normalnie. To powinno wystarczyć.

 3. Max Gniezno pisze:

  Witam.
  Od maja tak mnie trzęsie że nie daje rady pisać, ale codziennie przeglądam moja ulubiona stronę.
  W Nowym 2019 Wszystkiego Naj dla redakcji i komentujących.
  Dobrze ze jesteście.

 4. mario pisze:

  i jeszcze jedno: chętnie będę Was wspomagał co miesiąc, bo na głównym kompie mam poblokowane reklamy, więc może przypomnijcie jak można Wam pomóc finansowo?

 5. smigol pisze:

  Wszystkiego najLePszego w Nowym Roku, dla redakcji, Kolejorza i dla nas wszystkich.

 6. Kamillo pisze:

  Autentycznie, szczerze bez krzty ironii jak przeczytałem tytuł to się lekko wzruszyłem. Pomimo beznadziejnego roku, słabej postawy piłkarzy i arogancji zarządu, kibice będą zawsze całym sercem z Lechem. Tak jak piszecie liczba odsłon i zwiększona aktywność użytkowników świadczą tylko i wyłącznie o tym, że sytuacja Lecha nie jest jednak kibicom obojętna. Wiara umiera ostatnia! Peace!

 7. J5 pisze:

  Zatrudnienie Nawalki to kolejna gra zarządu na czas, na przeczekanie i nadzieja na to że kibole zapomną o ich błędach i klęskach podczas ich kadencji. Wielu z nas tego na pewno nie zapomni. Pomimo tego że nie wierzę wroniarzom i jestem przekonany że w końcu potraktują Nawałkę jak każdego innego szkoleniowca, mam nadzieję że zanim to się stanie Adaś wyciśnie z tych kopaczy maksa, i da nam trochę radości być może w tym roku 2019, czego wszystkim nam życzę. Fajnie, że serwis kkslech.com ma się dobrze, bo jest potrzeba żeby dyskutować i otrzymywać prawdziwe informacje z życia Lecha. Życzę wszystkim kibolom Lecha i Redakcji szczęśliwego Nowego Roku, dużo zdrowia i radości z gry naszego Kolejorza , oraz dostrzeżenia jakiegoś światełka w ciemnym lechowym tunelu. Wroniarze i tak muszą odejść!

 8. kibol z IV pisze:

  Portal się rozwija. Mimo kiepskiego sezonu który znów zafundowali nam piłkarze z zarządem , ta witryna ten sezon może zapisać tylko i wyłącznie na plus.Sukces to czego brakuje od dawna w tym klubie , stał się faktem dla ludzi którzy redagują ten portal. Piszę tu już kilka lat , zawsze czyniłem to szczerze i tak jak widziałem tak opisywałem tutaj rzeczywistość…klubu, portalu. Bywało różnie …lepiej , gorzej. Logowanie okazało się moim zdaniem czymś bardzo potrzebnym i trafnym. Nie ma już jednowpisowych nonejmów , nie ma dyskusji lub wręcz relacji live z meczów innego klubu. Czegoś co mnie osobiście najbardziej tutaj irytowało.Redakcja poczyniła odpowiednie kroki by poprawić jakość. Zaryzykowała , posłuchała forumowiczów… i odniosła SUKCES ! Chciała tego i zrobiła to , wrecz perfekcyjnie. Perfekcyjnie też po raz kolejny ten sezon spierodliła reszta związana z Lechem. Po raz kolejny zafundowała nam wstyd , hańbę i upokorzenie. Osobiście przyznam że czasami nie chce mi się już pisać o kolejnych porażkach , o wymęczonych zwycięstwach o zarządzie który chce robić ze mnie klienta. To ciągnie się latami…Redakcja postawiła na zmiany, zaryzykowała i stała się głównym portalem piszącym o Lechu. Głównym forum , które obiektywnie opisuje rzeczywistość. Znikło forum na oficjalnej…Dobrze , zle ?…Każdy z Nas może to sobie sam dopowiedzieć.
  Ten rok się już kończy , już nic w nim nie wygramy , nic nie przegramy…ale najważniejsze byśmy się nie zmieniali. By Lech przestał różnić. Byśmy wszyscy razem mogli cieszyć się takim Lechem o jakim marzymy od dawna i na jakiego zasługuje Lechowa publika. Chcemy Lecha zwycięskiego , ciągle spragnionego sukcesu…ale nade wszystko Lecha normalnego. Naszego , takiego w którym kibol będzie ciągle czuł się kibolem…Wówczas wszyscy wygramy. Wszyscy poniesiemy ten klub na wyżyny. Każdy z Nas tchnie w ten klub wszystko to co ma najlepszego w swym kibolskim sercu. Bo przecież po to jesteśmy…byliśmy i będziemy. Na nadchodzący rok życzę wszystkim tym którym leży na sercu dobro Lecha…sukcesów , charyzmy i normalności…A nam wszystkim na tym forum czegoś czego tutaj w tym roku brakowało…radości z meczów , pozytywnych ocen , zadowolenia z Lecha….bo przecież My kibole na zawsze będziemy…”będziemy razem z nim do końca naszych dni” Nic się nie zmienia w tym temacie , bo zmienić nie może.Całej Lechowej rodzinie życzę dziś :)… Szampańskiej zabawy i wielu toastów ku chwale KKS LECH POZNAŃ ! :)

 9. 07 pisze:

  Rutkowskiemu życzę, aby pojął piłke nożną. Klimczakowi, aby mu się cyferki zgadzały na koncie co rok. Nawałce sukcesów sportowych. Grojkom zdrowia i życiowej formy. A wszystkim kibolom, aby z Lecha byli dumni.

 10. Pawel68 pisze:

  Wszystkiego najlepszego przede wszystkim dużo zdrowia w nowym 2019 życzę redakcji,a także kolegom forumowiczom!💥💣🎩🍷🍸

 11. Przemo33 pisze:

  I tak trzymać. To świetna informacja, że ta strona się rozwija i ma co raz więcej wyświetleń i użytkowników. Robicie dobrą robotę i ludzie to doceniają. Ja dodam coś od siebie jeszcze. Od kilku ładnych lat czytam wasze posty i artykuły. Różnie bywało wtedy z Lechem, ale ta strona jest dla mnie tak jak miłość do Kolejorza – była, jest i będzie ważna. Wy zawsze pisaliście obiektywnie i rzetelnie, tak jak jest, co mnie bardzo zawsze cieszyło i tym bardziej was szanowałem. Mało się udzielałem, bo uważałem i dalej uważam, że są tutaj osoby mądrzejsze i bardziej zaznajomione w wielu kwestiach dotyczących Lecha, takie jak Grimmy, tomasz1973, Siódmy majster, leftt czy arek z Dębca. Komentarze tych kilku osób ,ale nie tylko bardzo fajnie się czyta, bo piszą ważne i mądre rzeczy, a dyskusja z nimi to sama przyjemność. Każdy z nas jest dość dobrze dzięki tej stronie poinformowany w sprawach Lecha. A to wszystko dzięki wam. Ta strona to był strzał w 10! W dodatku wprowadzenie logowania, mimo że nie byłem z początku do tego przekonany, też było świetnym ruchem. Przynajmniej są teraz dyskusje na jeszcze lepszym poziomie i nie ma tutaj np. kibiców Legii czy Pogoni obrażających nas kibiców Lecha. Ten rok dla Lecha był bardzo kiepski i beznadziejny, ale dla tej strony przeciwnie, co bardzo mnie cieszy. Róbcie dalej swoje, bo my kibice w was wierzymy. Ostatnie lata są ciężkie, ale miłość do Kolejorza pomaga przetrwać. No i zawsze jesteście też wy, tworząc tą stronę i piszący tak jak jest. Dlatego kończąc życzę wam wszystkim z redakcji, moderacji i wszystkim tworzącym tę stronę wszystkiego najlepszego, cierpliwości, wytrwałości oraz spełnienia marzeń. Mam nadzieję, że nadchodzący już coraz szybciej Nowy Rok przyniesie nam dużo radości i będzie dużo lepszy niż ten obecny oraz że coś drgnie i zmieni się w końcu na lepsze. Szczęśliwego Nowego Roku!!!

 12. inowroclawianin pisze:

  Było fatalnie i sportowo i kibicowsko. W 2019 chciałbym aby było normalnie i ambitnie. Wtedy będzie szansa na poprawę wyników i na sukcesy. Tego nam wszystkim życzę.

 13. Michu73 pisze:

  Zdrowia, szczęścia i wielu sukcesów w Nowym Roku Wiara 🥂🍾

  • kilo82 pisze:

   Przede wszystkim zdrówka, a w kibicowskim życiu jak najwięcej powodów do radości i dumy z gry i wyników naszego Lecha w tym zbliżającym się wielkimi krokami 2019 roku dla wszystkich.

 14. anonimus pisze:

  Wszystkiego Najlepszego w 2019 r. dla wszystkich którzy Kolejorza mają w sercu!! Będzie dobrze a na pewno ciekawie bo w Lechu nudy nie ma.

 15. tylkoLech pisze:

  Cieszę się, że mimo tak smutnego roku portal się rozwija. Jak zawsze wchodzę kilka razy dziennie, chociaż często nie chce się już nic pisać. Człowiek ma wrażenie, że wszystko już zostało powiedziane i napisane, ma nieustające deja vu. Po tylu latach ciagle tych samych problemów, czuję się jak w dniu świstaka. Mimo to, nic się nie zmienia. Z Lecha nie można się wyleczyć, to jest miłość na dobre i złe, do końca.
  Życzę Redakcji i wszystkim Kibicom Kolejorza Szczęśliwego Nowego Roku, niech w końcu będzie Niebiesko-Biały i przyniesie nam wszystkim wiele radości

 16. Legat79 pisze:

  Najlepszego w Nowym Roku!

 17. Radomianin pisze:

  Oby ten rok byl dla wszystkich lepszy niz obecny
  Najlepszego

 18. Erwin pisze:

  Wszystkiego najlepszego dla was wszystkich. Szacunek dla redakcji i codziennie tutaj piszących. Ja osobiście więcej czytam (czasami nie wiem co napisać albo po prostu brak mi słow) dlatego tym bardziej doceniam wasze starania. Mam nadzieję, że nowy rok przyniesie nam więcej radości. W górę serca !

 19. Miglantz pisze:

  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Zarówno dla użytkowników i moderatorów jak i piłkarzy wraz z zarządem. Jak ich praca będzie efektywna to nam humory się poprawią.

 20. Pawelinho pisze:

  Oby rok 2019 był lepszy niż rok 2018, który nie najchętniej można by wymazać jeżeli chodzi o Lecha.

 21. tomasz1973 pisze:

  Jeżeli portal się rozwinął w tak gównianym roku, to jakby mogło być, gdyby Lech nie zawalił poprzedniego sezonu, gdyby nie spierdolił obecnego? Gdyby nie spaprał PP? Ehhhh, szkoda gadać…
  Najwieksze podziękowania dla Redakcji za tą odskocznie! Najlepsze życzenia dla wszystkich kiboli Lecha!
  Sukcesów dla Lecha!
  Rutkowskiemu otrzeźwienia i rozumu!

 22. WybrzezeKlatkiSchodowej pisze:

  Lech to my!!!

 23. Rafal82 pisze:

  Przede wszystkim duży szacunek dla Redakcji bo to najlepszy serwis Kolejorza, cieszy fakt że Wy w przeciwieństwie do do wiceprezesa „nigdy się nie poddajecie” i za to mega respekt. Zdrowia i cierpliwości na Nowy rok!Bo każdy z Nas to wie co w życiu liczy się!!!!!!!