Pięć najsłabszych meczów w sezonie

W sezonie 2018/2019 na łącznie 3 różnych frontach Lech Poznań przegrał aż 19 spotkań. Przeciętnych lub słabych meczów w wykonaniu Kolejorza było dużo. Bardzo słabych meczów kilka także się znalazło. Przedwczoraj podsumowując zeszłe rozgrywki wybraliśmy 5 najlepszych spotkań w wykonaniu „niebiesko-białych”. Teraz pora na drugą piątkę.

19.07, Gandzasar Kapan – Lech Poznań 2:1 (LE)

Mecz będący wstydem dla całego klubu. Lech po wygranej u siebie 2:0 poleciał do Armenii na ostatnią chwilę docierając z opóźnieniem do Erywania. Na boisko wyszedł przede wszystkim po to, by odbębnić w upale 90 minut, awansować i wrócić do Polski. To się zemściło, bowiem Gandzasar miał ochotę do gry i na odrobienie strat. Atakował, przeważał, na skrzydłach robił co chciał. Do przerwy Lechowi się upiekło, było 0:0, ale po przerwie szczęście się skończyło. Gandzasar przewagę potwierdził bramkami prowadząc w pewnej chwili 2:0. Przy tym wyniku trzeba było się przygotować do dogrywki do której nie doszłoby gdyby Gandzasar wykorzystał więcej dogodnych sytuacji stworzonych przede wszystkim przez Alexa Juniora oraz prawego pomocnika Lubambo Musondę. Tylko przez nieskuteczność Afrykanina w końcówce Lech nie stracił gola. Był słabszy fizycznie, ustępował przeciwnikowi, którego przycisnął dopiero w końcówce za sprawą choćby Piotra Tomasika. Ostatecznie bramka po rzucie wolnym autorstwa Łukasza Trałki już w doliczonym czasie gry pozwoliła przegrać tylko 1:2 i awansować dalej.

27.10, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:0

Mecz tragedia. Lech został stłamszony przez szybszą ofensywę rywala, który przeważał, atakował, robił z przodu co chciał i mógł wygrać wyżej niż 3:0. Pogoń zabiegała wtedy Lecha. Była lepsza w sprintach, w szybkich biegach pokonując prawie 10 kilometrów więcej od poznaniaków, którzy zagrali wolno, bez pomysłu, bez ambicji i woli walki. Pogoń zdeklasowała w października lechitów zarówno piłkarsko jak i pod względem mentalnym. Rozegrała bardzo dobry mecz wygrywając tylko 3:0.

15.02, Piast Gliwice – Lech Poznań 4:0

Po tym meczu analizy na KKSLECH.com nie było. Mecz z Piastem nie nadawał się do analizy, bowiem w 2 wiosennym spotkaniu w grze Lecha nie funkcjonowało zupełnie nic. Lech został zdemolowany nie tylko najwyższą w historii porażką z Piastem aż 0:4. Liczby tego spotkania były dla poznaniaków druzgocące. Raptem 4 strzały, 2 celne, tylko 41% wygranych pojedynków 1 na 1 i 3 kwadranse w których Piast miał powyżej 60% posiadania piłki. Gliwiczanie rozbili w lutym Kolejorza pod każdym możliwym względem. W końcówce tamtego spotkania poznaniacy bronili się rozpaczliwie, by tylko nie stracić bramki na 0:5.

15.03 – Lech Poznań – Górnik Zabrze 0:3

Kolejny mecz po którym tradycyjnej analizy u nas nie było. Lech w marcu przegrał u siebie z Górnikiem najwyżej od 1957 roku pokazując wtedy przede wszystkim, jak nie należy grać w obronie. Lech starający się grać w ataku pozycyjnym nie miał pomysłu w jaki sposób sforsować obronę rywala, który za to taktycznie był doskonale przygotowany. Zabrzanie boleśnie wypunktowali wówczas poznaniaków po kontrach robiąc z naszej obrony wiatrak. W dodatku Górnik zabiegał Lecha pokonując 9 kilometrów więcej od naszych piłkarzy. Przy stanie 0:2 cały nieporadny zespół Kolejorza pozbawiony ambicji czekał tylko aż mecz z Górnikiem zakończy się.

30.03, Korona Kielce – Lech Poznań 0:0

Wynik był lepszy niż z wielu meczach sezonu 2018/2019 tylko gra Kolejorza była wtedy wręcz haniebna. Lech przez 90 minut oddał uwaga! 2 strzały (po 1 obu połowach). Żadne z uderzeń nie było celne, w końcówce zawodów poznaniacy nawet nie atakowali, nie chcieli wygrać tego meczu starając się przede wszystkim nie przegrać. Lech grający w eksperymentalnym składzie zakpił sobie z klubu oraz z kibiców rozgrywając po 2 tygodniach marcowej przerwy na kadrę katastrofalne zawody. 1 punkt zawdzięczał tylko dzięki równie słabemu przeciwnikowi, który był równie nieudolny w ofensywie. To właśnie po tym spotkaniu 30 marca pracę stracił Adam Nawałka.