Tydzień do ligi. O tym warto pamiętać

Dokładnie za tydzień w piątek, 19 lipca, o godzinie 18:00 ruszy nowy sezon 2019/2020 piłkarskiej PKO Ekstraklasy. Będzie to już 94 w historii edycja polskiej ligi w której gra toczy się o główne trofeum Mistrza Polski. Przed kolejnym sezonem jest kilka rzeczy o których warto wiedzieć i pamiętać. O najbardziej istotnych rzeczach dotyczących m.in. Lecha Poznań piszemy poniżej.PKO a nie LOTTO

W czerwcu 2-letnią umowę z Ekstraklasą SA podpisał PKO Bank Polski. Od rozgrywek 2019/2020 przez 2 lata logo PKO BP będzie obecne na wszystkich 296 meczach w sezonie. Logotyp rozgrywek nowej PKO Ekstraklasy pojawi się choćby na koszulkach piłkarzy, w przestrzeni reklamowej stadionów, podczas transmisji telewizyjnych z meczów, a także w kanałach komunikacji prowadzonych przez kluby i ligę.

Ekstraklasa w Lechowych barwach

Po zmianie tytularnego sponsora Ekstraklasy zmieniły się barwy polskiej ligi. Teraz są one identyczne jak barwy Lecha Poznań, czyli niebiesko-białe. Między innymi na stadionach w sezonie 2019/2020 będą dominowały Lechowe kolory.

Sezon od lipca do maja

Sezon 2019/2020 piłkarskiej Ekstraklasy potrwa od 19 lipca 2019 do 23 maja 2020 roku. Jesienią odbędzie się 20 kolejek. Runda jesienna ponownie zakończy się późno, bo 22 grudnia, a wiosenne zmagania zaczną się już 7 lutego 2020 roku. Po 30. kolejce znów dojdzie do podziału na 2 grupy – mistrzowską i spadkową.

Plany kolejek miesiąc przed meczami

Dokładny terminarz danej kolejki jak zwykle będzie podawany przez Ekstraklasę SA około miesiąc przed meczami. Na razie jest znany szczegółowy plan do 1 do 4 serii spotkań.

Trzech w pucharach

W sezonie 2019/2020 do europejskich pucharów załapią się 3 najlepsze drużyny. 4. pozycja także będzie premiowała awansem jeśli po Puchar Polski sięgnie ktoś z podium. Ze względu na kolejny spadek Polski w rankingu UEFA wszyscy rodzimi pucharowicze grę na arenie międzynarodowej w sezonie 2020/2021 zaczną od I rundy eliminacyjnej.

Trzech spada

Nowością w sezonie 2019/2020 będzie liczba klubów, które spadną z Ekstraklasy. Z ligi zlecą nie 2 najsłabsze zespoły tylko aż 3 ostatnie drużyny. Patrząc na kadry niektórych ekip kandydatów do spadku jest więcej niż do pucharów.

20 rezerwowych

Od nowego sezonu na ławce rezerwowych będzie mogło usiąść nie 7 piłkarzy jak było to do tej pory tylko 9 zawodników. Tym samym kadry meczowe niektórych drużyn będą liczyły łącznie 20 piłkarzy. Posadzenie aż 9 rezerwowych oczywiście nie jest obowiązkowe.

Bez limitu

W nowym sezonie Ekstraklasy limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej nie będzie obowiązywał. Dzięki temu na boisku będzie mogło przebywać nawet 10 piłkarzy z Afryki. Ostatnim 11 zawodnikiem musi już być młodzieżowiec o którym więcej piszemy poniżej.

Jeden młodzieżowiec obowiązkowy

W każdym zespole na boisku w ciągu 90 minut będzie musiał przebywać co najmniej jeden młodzieżowiec. Młodzieżowcem w sezonie 2019/2020 jest zawodnik urodzony w 1998 roku lub młodszy. W Kolejorzu mamy obecnie aż 13 młodzieżowców w pierwszym zespole, zatem Lech nie będzie miał żadnych problemów, żeby zrealizować ten punkt regulaminu.

Większe pieniądze do podziału

Po sezonie 2019/2020 kluby od Ekstraklasy SA dostaną rekordową liczbę pieniędzy. Podział środków z kontraktów mediowych i marketingowych w nowym sezonie będzie inny niż podział obowiązujący w sezonie 2018/2019 i 2017/2018. Przede wszystkim w rozgrywkach 2019/2020 zmniejszy się kwota stała dla klubów o 11% i wzrośnie o 0,5% za ranking historyczny. Kluby dostaną także więcej pieniędzy za konkretne miejsce na koniec rozgrywek. Jeszcze bardziej docenieni zostaną też pucharowicze.

Podział środków finansowych od sezonu 2019/2020:

44% – Kwota stała (12 mln z tej puli na szkolenie młodzieży)
20% – Kwota za miejsce w sezonie
18% – Ranking historyczny
14% – Kwota do podziału między 4 kluby, które dostaną się do europejskich pucharów
2,5% – Pro Junior System
1% – Pieniądze dla 3 spadkowiczów
0,5% – Opłata solidarnościowa

Transmisje nie tylko w Canal Plus

W nowym sezonie 2019/2020 stacja Eurosport nie będzie już pokazywała meczów Ekstraklasy. Spotkania będą transmitowane na kanałach nc+ a także w Telewizji Polskiej. TVP będzie transmitowało na jedynce lub dwójce jeden wybrany wcześniej mecz danej kolejki.

Do końcu roku taką samą piłką

Mecze rundy jesiennej PKO Ekstraklasy nadal będą rozgrywane piłką o nazwie CONEXT 19 firmy Adidas. Dopiero zimą zostanie przedstawiony nowy rodzaj piłki obowiązujący w rundzie wiosennej.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

 1. Zlapany na ofsajdzie pisze:

  Kilka naprawdę fajnych zmian. Na plus szczególnie rozszerzenie ławek rezerwowych i zniesienie limitu graczy spoza Unii.
  Trochę tylko dziwi terminarz. Nadal nie są wyciąganie wnioski odnośnie pogody. Patrząc na klimat w Polsce chyba lepiej byłoby jednak grać do połowy stycznia (z wyłączeniem Świąt), a wznowić rozgrywki na początku marca.

 2. John pisze:

  Dużo zmian i dużo na plus.
  Młodzieżowiec w składzie na plus,wstyd nie mieć młodego chłopaka w składzie przy tylu dziadach z zagranicy,tym samym powiększenie ławki do 9 zawodników jest dobrym pomysłem.
  3 zespoły spada i dobrze liga będzie jeszcze ciekawsza,1 liga również ,bo tam będzie baraż o to 3 miejsce dające awans.
  Dużo większa kasa z praw telewizyjnych,jest o co grać.
  Mecze ekstraklasy w TVP,sporo meczów 1 i 2 wyboru.
  Co z tego, że Eurosport miał 2 spotkania,piątek 18 i poniedziałek, zazwyczaj były to hity typu Korona-Sosnowiec.
  Aha,no i w większości przypadków kolejka będzie zamykana w niedzielę, terminów poniedziałkowych będzie zaledwie kilka.
  Zmiany godzin spotkań sobotnich i niedzielnych,15:30,17:30 i 20;00.
  Same dobre zmiany ,mi się podobają.

 3. Jan pisze:

  Rewelacja w jednym artykule wszystkie najważniejsze informacje o lidze.
  Dzięki Redakcjo!

 4. Pawel1972 pisze:

  Ja tam przede wszystkim będę pamiętać, że jest to liga, której najbogatszy klub nie potrafi wygrać z amatorami z Gibraltaru…