To co w tym sezonie wyróżnia Lecha

Po 11 kolejkach sezonu 2019/2020 piłkarskiej PKO Ekstraklasy zespół Lecha Poznań to cały czas średniak polskiej ligi aspirujący mimo wszystko do wskoczenia na podium już w III etapie jesieni. To czy uda się zająć Kolejorzowi wkrótce pozycję na ligowym pudle będzie zależało od kontynuowania pass w tym także indywidualnych. Po 2 etapach jesieni są rzeczy, które pozytywnie wyróżniają Kolejorza na tle słabej, wyrównanej Ekstraklasy.

Gytkjaer w formie strzeleckiej

Christian Gytkjaer, który w całym zeszłym sezonie ligowym strzelił 12 bramek teraz ma na swoim koncie już 7 goli w Ekstraklasie. Jest to 3 sezon Duńczyka w Kolejorzu i na razie najlepszy. 29-latek to wicelider klasyfikacji strzelców Ekstraklasy tracący 1 bramkę do Jesusa Imaza. „Gyt” będący już najskuteczniejszym w historii Lecha Poznań zagranicznym napastnikiem ma duże szanse zostać w trwających rozgrywkach królem strzelców polskiej ligi.

Jóźwiak wyrównał rekord

Przesunięcie Kamila Jóźwiaka z lewej na prawą flankę świetnie mu zrobiło. 21-latek w ostatnich 2 meczach strzelił 2 gole i zaliczył 1 asystę. Spośród młodzieżowców grających w Ekstraklasie ma na razie najlepsze liczby (3 gole, 2 asysty). „Józiu” ma na swoim koncie już tyle samo trafień co w całym zeszłym sezonie.

Najlepszy dżoker

Najlepszy dżoker w lidze? Paweł Tomczyk i Christian Gytkjaer. Obaj po wejściu z ławki zdobyli dotąd po 2 gole. Duńczyk na strzelenie 2 bramek po wejściu z ławki rezerwowych potrzebował niespełna 30 minut.

Lepszy tylko Imaz

Darko Jevtić jest w tej chwili 2 w klasyfikacji kanadyjskiej Ekstraklasy (4 gole i 4 asysty) przegrywając tylko z Jesusem Imazem. Szwajcar to za to najlepszy asystent w lidze po 11 kolejkach.

Niespodziewanie najlepsi

W całym zeszłym sezonie ligowym Lech wygrał tylko 4 mecze wyjazdowe. W tym ma już na swoim koncie 3 zwycięstwa przewodząc niespodziewanie w zestawieniu wyjazdowym PKO Ekstraklasy. Jeszcze niedawno Lech nie mógł wygrać na obcym terenie przez ponad pół roku, teraz poza Bułgarską zbiera większość punktów.

+8

Lech ma obecnie najlepszą różnicę goli w lidze (+8). Taki wynik jest możliwy dzięki 2 wygranym u siebie rezultatami 4:0. W trwających rozgrywkach ligowych poznaniacy wygrali przy Bułgarskiej raptem 2 mecze i to z wiślakami różnicą 4 goli.

Już 9 wychowanków

W tym sezonie ligowym w Lechu zagrało już 9 wychowanków, którzy jednocześnie są młodzieżowcami. Mimo to, w tabeli Pro Junior System nasz klub nie jest nawet na podium, gdyż zawodnicy z rocznika 1998 nie są punktowani. Jakub Moder i Jakub Kamiński nie osiągnęli dotąd limitu meczów i minut, aczkolwiek jeszcze tej jesieni powinni do niego dobić. Wtedy Lech wskoczy na podium PJS.

Prowadzenie oznacza zwycięstwo

Lech w tym sezonie jest przewidywalny. Dotąd prowadząc 5 razy wygrał wszystkie mecze. Za to przegrywając 5 razy 0:1 potrafił tylko 2 razy nie zejść z boiska pokonany.

Warto czekać do końca

Lech mający najmłodszą drużyną w lidze (średnia wieku 23,5 lat) jest najgroźniejszy w Ekstraklasie w końcówce spotkań. Po 81 minucie gry Kolejorz zdobył już 7 goli z 21 ogółem.

Najlepsza ofensywa

Dość niespodziewanie ofensywa, która latem nie została wzmocniona po 2 etapach jesieni jest najlepsza w lidze. Lech w 11 kolejkach zdobył już 21 goli autorstwa 8 różnych piłkarzy oddając średnio 17,6 strzałów na mecz i 7 uderzeń na mecz celnych. Poznaniacy jedynie w Gdyni nie umieli trafić do siatki.

Większa koncentracja po przerwie

Defensywa nie jest w tym sezonie atutem Lecha, który w drugich 45 minutach w obronie wcale nie gra źle. Po przerwach poznaniacy stracili raptem 3 z 13 goli. Dla odmiany do 40 minuty meczów przeciwnicy strzelili nam już 10 bramek.

Najwyższa frekwencja

Po 11 kolejkach sezonu 2019/2020 poznański Lech ma najwyższą średnią frekwencję w Ekstraklasie. Na Kolejorza chodzi średnio 20345 kibiców. Od lata średnia frekwencja powoli zaczyna jednak spadać na co miały wpływ m.in. słabe wyniki na przełomie sierpnia oraz września.