Legendarny snajper, który strzelił najwięcej

Jutro po 17:30 zespół Lecha Poznań stanie przed szansą kontynuowania bardzo dobrych strzeleckich liczb. Kolejorz do tej pory zdobył najwięcej bramek w lidze mając aktualnie serię 6 kolejnych meczów ligowych z co najmniej jednym strzelonym golem. W gazie jest przede wszystkim Christian Gytkjaer, który w tym roku kalendarzowym ukłuł już Legię Warszawa mogąc strzelić swoją 2 bramkę w karierze na stadionie w Warszawie.Samemu Lechowi Poznań brakuje tylko 2 trafień do granicy 110 ligowych goli wbitych Legii. 10 bramek było autorstwa legendarnego Teodora Anioły, który w pierwszych latach rywalizacji naszego klubu w Ekstraklasie był katem stołecznych dając się we znaki „Wojskowym” zarówno w Wielkopolsce jak i w stolicy.

Legendarnego Teodora Anioły szczególnie starszym kibicom Lecha Poznań lub tym szanującym historię nie trzeba przedstawiać. Napastnik lub prawoskrzydłowy związany przez całą swoją karierę z Kolejorzem strzelił dla naszego klubu ponad 250 goli w tym 141 w Ekstraklasie (według niektórych źródeł 139). Słynny „Diabeł” urodzony w 1925 roku w Poznaniu strzelanie goli w meczach z Legią rozpoczął już w pierwszym spotkaniu obu ekip. W historycznym starciu rozegranym w 1948 roku Lech wygrał w Poznaniu z warszawianami 5:4, a jedno z trafień zanotował właśnie wspominany dzisiaj Anioła.

Zmarły ponad 26 lat temu legendarny piłkarz naszego klubu przyczynił się także do pierwszej wyjazdowej wygranej Lecha nad Legią w 1949 roku (3:1). Jedną z bramek zdobył wtedy Teodor Anioła dokładając kolejne 2 gole przeciwko Legii jeszcze w tym samym roku w meczu wygranym w Poznaniu aż 4:1. „Diabeł” tymi 3 bramkami przyczynił się wówczas mocno do zdobycia pierwszego w karierze tytułu króla strzelców Ekstraklasy oraz pierwszego w historii naszego klubu brązowego medalu Mistrzostw Polski po zajęciu 3. lokaty w Ekstraklasie (wtedy w I-lidze). Filigranowy snajper kolejnych 6 trafień w pojedynkach z „Wojskowymi” zanotował już w latach 50-tych.

Teodor Anioła strzelił gola Legii w 1951 roku w przegranym meczu w Poznaniu rezultatem 1:3. Następnie po razie trafił do siatki w spotkaniach Legia – Lech 1:1 i Lech – Legia także 1:1 w 1953 roku. „Diabeł” bohaterem naszego klubu okazał się być jesienią 1954 roku, kiedy to jego złoty gol dał Kolejorzowi wygraną 1:0 nad Legią w Poznaniu. Anioła przyczynił się również do kolejnego zwycięstwa nad „Wojskowymi” 12 miesięcy później, gdy Lech ograł Legię u siebie 2:1, a jedną z bramek ponownie strzelił słynny snajper.

Trzykrotny król strzelców Ekstraklasy w latach 1949-1951 ostatniego i 10 w historii gola Legii strzelił w sezonie spadkowym (rok 1957). Wtedy „Diabeł” bramką zapewnił Kolejorzowi remis 1:1 w starciu ze stołecznymi. Teodor Anioła zdobywając 10 goli przeciwko Legii strzelił je w 9 różnych spotkaniach. W nich Lech Poznań przegrał tylko 1 raz w 1951 roku notując bilans 5-3-1. W późniejszych latach żaden inny zawodnik Kolejorza nie zbliżył się do wyniku 10 trafień Anioły będącym katem Legii w pierwszych latach rywalizacji obu klubów.Mecze Lecha z Legią w których gola zdobywał Teodor Anioła:

1948: Lech – Legia 5:4
1949: Legia – Lech 1:3 (2 gole)
1949: Lech – Legia 4:1
1951: Lech – Legia 1:3
1953: Legia – Lech 1:1
1953: Lech – Legia 1:1
1954: Lech – Legia 1:0
1955: Lech – Legia 2:1
1957: Lech – Legia 1:1

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. WybrzezeKlatkiSchodowej pisze:

    Od niego dostałem swoją pierwszą piłkę. :)