Najlepszy etap jesieni

W miniony czwartek Lech Poznań zakończył roczne zmagania, rundę jesienną 2019 i przy okazji ostatni IV etap jesieni trwający od końca listopadowej przerwy na kadrę. Końcówka rundy już 3 rok z rzędu była udana dla Kolejorza. To właśnie pod koniec jesieni już 3 kolejny rok „niebiesko-biali” nagle zaczęli grać lepiej i co najważniejsze zdobywać więcej punktów niż wcześniej.

4-2-0

W IV i ostatnim etapie jesieni 2019 składającym się z 6 spotkań w tym 5 ligowych Lech zanotował bilans 4-2-0. Zrealizował zadanie jakim był awans do 1/4 finału Pucharu Polski oraz wygrał 3 kolejne ekstraklasowe spotkania rozegrane po listopadowej przerwie na kadrę. Na koniec roku celem minimum Kolejorza były 4 oczka w ostatnich 2 kolejkach. Lechici ugrali raptem 2 punkty, które rzutują na ocenę IV jesiennego etapu. W nim poznaniacy przedłużyli mimo wszystko trwającą od 25 października dobrą passę bez przegranej. Teraz mają na swoim koncie serię 9 kolejnych meczów bez porażki w tym 7 ligowych.

Najlepszy zespół w IV etapie bez porażki

W IV etapie jesieni obejmującym kolejki 16-20 zespół Lecha Poznań zajął 1. miejsce zdobywając w 5 meczach ligowych 11 punktów. Kolejorz po listopadowej przerwie na kadrę jako jedyny w Ekstraklasie nie przegrał zaliczając bilans 3-2-0, bramki: 9:2. Podopieczni Dariusza Żurawia w ostatnim IV etapie rundy jesiennej zgromadzili 2 oczka więcej od aż 6 ekip. Najgorszym zespołem w końcówce rundy jesiennej był Mistrz Polski, Piast Gliwice.

Odrabianie wielu strat

Po ostatniej jesiennej przerwie na kadrę drużyna Lecha Poznań odrobiła wiele strat. Przede wszystkim Kolejorz awansował na 5. miejsce z 9. lokaty, którą zajmował po 15. kolejce PKO Ekstraklasy 2019/2020. Najlepszy w IV etapie jesieni Lech zmniejszył stratę do lidera z 9 na 8 punktów i do podium z 8 do zaledwie 4 oczek. Z ekip długo nas wyprzedzających lub nadal wyprzedzających Wielkopolanie największą stratę zmniejszyli do Piasta odrabiając w ostatnich 5 kolejkach aż 8 punktów. Poza tym o 4 oczka udało się zmniejszyć straty do Pogoni czy Śląska.

I tak mogło być lepiej

Ostatni IV etap rundy jesiennej nie był zły, aczkolwiek mógł i powinien być dużo lepszy. Bardzo szkoda przede wszystkim głupiej straty 2 punktów w ostatnim meczu z Arką Gdynia, która ma duży wpływ na sytuację Lecha Poznań w tabeli, nastroje kibiców, atmosferę wokół klubu, nadzieje na rundę wiosenną oraz na humory w czasie świąt. Z jednej strony Kolejorz w końcówce rundy jesiennej wskoczył do ósemki i o połowę zmniejszył stratę do podium, ale z drugiej ma raptem 3 oczka przewagi nad jedenastym Rakowem z którym zagra w następnej kolejce.