Najlepsza runda dwóch pomocników

W rundzie jesiennej sezonu 2019/2020 więcej można było spodziewać się po niektórych pomocnikach Lecha Poznań. Kilku piłkarzy niewiele wniosło do Kolejorza, kilku zawodników z drugiej linii grało nieźle, aczkolwiek można było wymagać od nich jeszcze więcej. Nawet od Darko Jevticia czy Kamila Jóźwiaka za którymi jest prawdopodobnie najlepsza runda w ich seniorskich karierach w Lechu Poznań.Boczni pomocnicy:

Prym wśród bocznych pomocników Lecha Poznań wiódł jesienią Kamil Jóźwiak. 21-latek na początku grał jako lewy pomocnik, z upływem rundy częściej zaczął pojawiać się na prawej flance. „Józiu” w minionej rundzie był motorem napędowym ofensywy Kolejorz notując na 2 frontach 4 gole i 4 asysty. Wynik ten mógł i powinien być lepszy, aczkolwiek za Jóźwiakiem i tak najlepsza runda w seniorskiej karierze. Progres jesienią zanotował 17-letni Jakub Kamiński, który w aż 11 meczach zaliczył 1 asystę. Były mecze w których „Kamyk” zostawał rzucony na głęboką wodę zaczynając spotkania w pierwszym składzie. Nie odstawał znacząco od drużyny, ale często niewiele pokazywał.

Poza tą dwójką innych skrzydłowych nadających się do gry już nie było. Maciej Makuszewski często nie łapał się nawet do kadry meczowej. 30-latek rozegrał raptem 7 meczów na 23 możliwe zaliczając 305 minut. „Maki” dostał już w listopadzie zgodę na odejście zimą, był pomijany przy ustalaniu meczowych „20” w końcówce jesieni i wkrótce odejdzie. Raptem 56 minut w 3 spotkaniach rozegrał jeszcze Tymoteusz Klupś. 19-latek być może grałby więcej gdyby nie dwie kontuzje z którymi zmagał się w trakcie rundy jesiennej.

Defensywni pomocnicy:

Podstawowym defensywnym pomocnikiem Lecha jesienią był ściągnięty latem Karlo Muhar. Chorwat na pewno nie był lepszy od Łukasza Trałki. Był zawodnikiem bezużytecznym w grze ofensywnej, słabym technicznie notującym w dodatku niewiele wygranych pojedynków 1 na 1 i odbiorów piłki. Lech za 400 tysięcy euro ściągnął po prostu słabego, wyśmiewanego w kraju zawodnika, który zupełnie nie pasuje do ofensywnego stylu gry poznaniaków. 23-latek musiał regularnie występować m.in. ze względu na brak zmiennika. Mateusz Skrzypczak nie nadaje się do gry w Kolejorzu. Jesienią dostał łącznie 3 szanse zdobywając gola w Głogowie, który zamazał ówczesny słaby występ przeciwko Chrobremu. 20-latek po raz ostatni zagrał 25 października z Zagłębiem, kiedy Lech zaliczył ostatnią porażkę. Wtedy „Skrzypa” zastępował pauzującego Muhara nie dając sobie rady. Stoczył raptem 3 pojedynki przez kilkadziesiąt minut, uniknął gry w piłkę aż w końcu został zdjęty w trakcie drugiej połowy zbierając za tamten mecz bardzo niskie noty.

Środkowi pomocnicy:

Liderem środka pola jesienią był Pedro Tiba, który w minionej rundzie w końcu przestał być rzucany na różne pozycje. Portugalczyk pełniący rolę klasycznej „8” regularnie notował w Lechu najwięcej kontaktów z piłką, wykonywał najwięcej podań i kluczowych zagrań. W rundzie jesiennej 31-latek zanotował 6 asyst w tym 2 w Pucharze Polski. Jego zmiennikiem na „8” był Jakub Moder. 20-latek długo nie grał słabo prezentując się w tym czasie w rezerwach. Kiedy Tiba na przełomie września oraz października wypadł z powodu kontuzji Moder zaczął częściej występować. Zanotował przyzwoite mecze przeciwko słabemu Górnikowi i Wiśle. W innych spotkaniach z mocniejszymi rywalami nie wyglądał już tak dobrze. Jakub Moder nie miał żadnych szans na wygranie rywalizacji z Pedro Tibą. W 12 jesiennych meczach był co najwyżej solidną zapchajdziurą.

Ofensywni pomocnicy:

Za Darko Jevticiem pełniącym rolę kapitana prawdopodobnie najlepsza runda w Lechu. 26-latek zanotował 6 goli i 5 asyst mając duży wpływ na grę Lecha Poznań. Szwajcar nie zawsze grał dobrze, często lepsze mecze przeplatał z gorszymi, jednak jego wpływ na grę czy postawę zespołu był bardzo duży. Dariusz Żuraw zwykle od Jevticia ustalał wyjściowy skład Kolejorza. Darko jako kapitan był jesienią promowany m.in. kosztem Joao Amarala. Trenerzy nie umieli znaleźć Portugalczykowi pozycji przez co 28-latek był rzucany na obu skrzydłach i na „10”. Spisywał się różnie, często dużo wnosił do Lecha po wejściu z ławki rezerwowych notując w 17 meczach bardzo dobre liczy. 3 gole oraz 5 asyst na 2 frontach pokazują najlepiej, jak cennym zawodnikiem jesienią był Joao Amaral dzięki któremu poznaniacy często potrafili zbierać punkty. W kadrze jesienią znajdował się jeszcze Filip Marchwiński, który z różnych przyczyn stracił pół roku. 17-latek w minionej rundzie rozegrał tylko 282 minuty w 8 meczach na 23 możliwe. Swoją obecność w Lechu zaznaczył golem z Wisłą i bramką w Pucharze Polski.6. Karlo Muhar
Mecze w lidze: 19
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 21
Czas gry: 1684 (1569 w lidze)
Żółte kartki: 5
Czerwone kartki: 0
Gole: 1
Asysty: 0

7. Kamil Jóźwiak
Mecze w lidze: 19
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 21
Czas gry: 1707 (1545 w lidze)
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 0
Gole: 4
Asysty: 4 (2 w PP)

10. Darko Jevtić
Mecze w lidze: 19
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 20
Czas gry: `1483 (1414 w lidze)
Żółte kartki: 2 (1 w PP)
Czerwone kartki: 0
Gole: 6
Asysty: 5

15. Jakub Moder
Mecze w lidze: 10
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 12
Czas gry: 704 (524 w lidze)
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 1

17. Maciej Makuszewski
Mecze w lidze: 5
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 7
Czas gry: 305 (137 w lidze)
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 1
Gole: 0
Asysty: 0

20. Mateusz Skrzypczak
Mecze w lidze: 2
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 3
Czas gry: 154 (64 w lidze)
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Gole: 1 (w PP)
Asysty: 0

24. Joao Amaral
Mecze w lidze: 15
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 17
Czas gry: 917 (831 w lidze)
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
Gole: 3
Asysty: 5 (1 w PP)

25. Pedro Tiba
Mecze w lidze: 16
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 18
Czas gry: 1574 (1367 w lidze)
Żółte kartki: 4
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 6 (2 w PP)

34. Tymoteusz Klupś
Mecze w lidze: 3
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 3
Czas gry: 56
Żółte kartki: 4
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

36. Filip Marchwiński
Mecze w lidze: 6
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 8
Czas gry: 282 (102 w lidze)
Żółte kartki: 2 (1 w PP)
Czerwone kartki: 0
Gole: 2 (1 w PP)
Asysty: 0

38. Jakub Kamiński
Mecze w lidze: 9
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 11
Czas gry: 416 (337 w lidze)
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 1

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

 1. Kosi pisze:

  4 gole Joźwiaka i 2 asysty w lidze – wlasnie przez to watpie w oferty dla Lecha wyżej niż 3-3,5 mln euro. On nadal ma przeciętne liczby w słabej lidze, w kadrze U-21 ma jeszcze gorsze, rocznikowo za chwile 22 lata. To nie taki talent co Linetty a nawet Kownacki. Sprzedanie go za więcej niż 3,5 banki wzialbym za sensacje

 2. inowroclawianin pisze:

  Brakuje jeszcze Puchacza, który często grał na skrzydle choć wolę go na boku obrony. Makuszewski niewypał kompletny, Marchwinski nie zrobił postępów. Na plus Jevtic, choć mógłby więcej i szybciej poruszać się po boisku, wtedy byłby prawdziwą gwiazdą. Amaral na plus, niesłusznie pomijany i niedoceniany. Tiba swoje zrobił tradycyjnie choć stać go na jeszcze więcej. Jóźwiak zrobił pewne postępy, zobaczymy co dalej z nim.

 3. inowroclawianin pisze:

  Muhar raczej rozczarowanie, choć już jak przychodził to miałem obawy, Klupś słabiutko, Skrzypczak dopiero się uczy niestety. Moder myślałem że więcej pokaże.

 4. macko9600 pisze:

  Kamil i Darko byli liderami naszej pomocy. Więcej natomiast wymagam od Tiby, Amarala i Puchacza. Największe rozczarowania jeśli chodzi o pomoc to Muhar i Makuszewski.