101. rocznica Powstania Wielkopolskiego

W piątek, 27 grudnia 2019 roku przypada już 101. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 101 lat temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski. Przez to dzisiaj w całym naszym regionie w tym na ulicach wielkopolskich miast i miasteczek będzie niosło się głośne „Cześć i Chwała Bohaterom!”Wszystkie osoby czujące się Poznaniakami i Wielkopolanami zachęcamy dziś do wywieszenia flag narodowych lub powstańczych oraz przypominamy, że w piątek w całej Wielkopolsce zawyją syreny. Wówczas zamilczmy, a także stańmy na chwilę po to, aby oddać hołd bohaterom, którzy wywalczyli dla nas niepodległość.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy dnia 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu i wygłosił przemówienie do Polaków przed hotelem Bazar. Dzień później 27 grudnia Niemcy zaczęli napadać na Poznaniaków oraz Wielkopolan przez co doszło do zamieszek, a później do walk.

Powstańcy Wielkopolscy dość szybko opanowali większą część Prowincji Poznańskiej i dzięki zwycięstwu ta została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Przydatne linki:

>> Powstanie Wielkopolskie
>> 27grudnia.pl
>> PowstanieWielkopolskie.pl

null
null
null
null

Tak było 3 i 4 lata temu:


99. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

98. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

97. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

93. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

92. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <12 komentarzy

 1. aaafyrtel pisze:

  niezbyt się o tym pamięta, ale to właśnie dywizje wielkopolska i pomorska, czyli wcześniejsi powstańcy, wykonali manewr znad wieprza, co uratowało naszą niepodległość w 1920…

 2. kibol z IV pisze:

  Flaga już powiew .

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

  • tomasz1973 pisze:

   U mnie też. Wprawdzie nie mam powstańczej, a biało-czerwona, ale jest postęp. Pamiętam, jak 4 lata temu jeden ze sąsiadów zapytał z przekąsem, czy to nowa tradycja, że na Nowy Rok wystawia się flagę. Teraz już nie ma głupich aluzji, trochę więcej o Powstaniu poświęca się czasu i miejsca w tv, a że z racji, iż z Ostrzeszowa wyszedł do walki jeden z powstańczych oddziałów (walczyli w okolicach Kępna i Kobylej Góry), a lokalne media o tym piszą, nasi harcerze ( z moją córką oczywiście) biorą udział w uroczystościach w Poznaniu, to i świadomość ludziom się przywraca.
   CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 3. MARCINzKALISZA pisze:

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

 4. Wlkp. pisze:

  Pamięć, duma i chwała dla wielkopolskich bohaterów z 1918 r.

 5. kilo82 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!

 6. ArekCesar pisze:

  U mnie też wisi flaga powstańcza. Kupiłem ją w zeszłym roku będąc na uroczystościach w Poznaniu.
  Z racji tego, ze byłem w pracy to nie mogłem dzisiaj też jechać. Ale delegacja z domu wyjechała.
  W wiadomościach TVP od informacji o powstaniu zaczęto. Chwała im za to!
  Tak jak chwała Bohaterom!!!

 7. Siodmy majster pisze:

  Cześć i chwała bohaterom ! Jakże często powtarzamy to piękne hasło podczas ważnych rocznic naszej Polski .Chwalebna historia , tysiące jeśli nie miliony bohaterów , młodych zazwyczaj ludzi , którzy musieli oddać swe życie by przetrwała Ojczyzna i Naród.Ilu tych bohaterów już było na przestrzeni wieków? Zawsze będąc dumny z historii mego kraju i jego obrońców ubolewam ,że musieli ginąć dlatego iż los dał nam za sąsiadów dwa najbardziej krwiożercze państwa świata w nowożytnej historii. Nigdy więcej nowych bohaterów ! – chciałbym wykrzyczeć zawsze gdy obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń . Dla Polski i Polaków ważne wydarzenia to prawie zawsze krwawe wydarzenia .Zapalajmy znicze na pomnikach poległych ale obyśmy nigdy już nie musieli stawiać nowych pomników .

 8. Tata pisze:

  Cześć i chwała BOHATEROM!!!

 9. inowroclawianin pisze:

  Ja mam flagę powstańcza chyba z 10 lat. Przynajmniej czterech moich przodków walczyło na terenie Inowrocławia i okolic, a potem z bolszewikami w 1920 roku. Mam nadzieję, że kiedyś będę miał okazję odwiedzić grób jednego z nich w Łapach koło Białegostoku o ile jeszcze jest..

 10. aaafyrtel pisze:

  tak jak nie trawię rac w zamkniętej przestrzeni stadionu, bo dymówa uniemożliwia rozgrywanie meczy, wybijając graczy z rytmu czyli potencjalnie wypaczając wynik, to race na otwartej przestrzeni zwłaszcza po zachodzie słońca,jak wczoraj, są niesamowite…

  nasze powstanie dopiero niedawno zaczęło się przebijać do świadomości ogółu… brak odniesień do niego w kulturze masowej… pamiętam jeden kinowy film fabularny, hiszpanka się nazywał… co o nim sądzicie…

 11. J5 pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!
  Miałem zaszczyt wczoraj uczestniczyć w obchodach na Placu Wolności. Niezapomniane popołudnie w blasku odpalonych rac dla upamiętnienia naszych bohaterskich przodków. Dobrze że pogonili szkiebrów z naszej Wielkopolski…