Najcięższy teren w lidze

Stadion Jagiellonii Białystok to obecnie najtrudniejszy obiekt dla Lecha Poznań w całej Ekstraklasie. Kolejorz na triumf na Podlasiu czeka od sezonu 2012/2013 a konkretnie od wiosny 2013 roku. Wtedy jeszcze na starym, nieistniejącym już stadionie Jagi wygrał 1:0 po golu Gergo Lovrencsicsa, który obecnie z Ferencarosem Budapeszt szykuje się do gry w Champions League.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego odległy Białystok jest aż tak niegościnnym terenem dla Lecha. Poznaniacy ostatnią wygraną na Podlasiu odnieśli w kwietniu 2013 roku, kiedy Gergo Lovrensics w 44 minucie wykorzystał potknięcie Alexisa Normabueny. Wówczas Węgier po akcji prawą stroną, a także z pomocą słupka strzelił gola na 1:0, który okazał się zwycięski. Wygrana Lecha Poznań w tamtym meczu była zasługą tylko i wyłącznie szczęścia. Białostoczanie grali znacznie lepiej stwarzając dużo groźniejsze sytuacje. Kolejorz od pewnego momentu nastawił się tylko na obronę, ale dał radę wygrać co było wtedy jego piątym kolejnym zwycięstwem mającym duży wpływ na pierwsze w historii wicemistrzostwo Polski. W Lechu nie ma już żadnego piłkarza, który pamięta ostatnie 3 punkty na Podlasiu. W Jagiellonii w której zagrali wówczas m.in. Michał Pazdan, Euzebiusz Smolarek, Maciej Gajos, Tomasz Frankowski, Tomasz Kupisz czy Dani Quintana od tamtego czasu również wiele się zmieniło.

Lech Poznań od momentu ostatniego zwycięstwa w Białymstoku na Podlasiu w sezonie 2012/2013 nie wygrał w żadnym z 9 kolejnych meczów. W 4 pierwszych na nowym stadionie tylko przegrywał odpowiednio 0:2, 0:1, 0:1 i 1:2. Lech uległ Jagiellonii na wyjeździe choćby w debiucie Macieja Skorży goszcząc wtedy na Podlasiu zaraz po wrześniowej przerwie na kadrę.

W ostatnich 5 meczach w Białymstoku zespół Lecha już remisował i to bramkowo. 2 razy nawet prowadził wynikiem 2:0. Tak było w ostatniej kolejce sezonu 2016/2017, gdy prowadzenie do przerwy dawało poznaniakom wicemistrzostwo. Po przerwie Kolejorz stracił 2 gole i przy okazji 2. miejsce na koniec rozgrywek. Wiosną 2019 roku Lech także roztrwonił dwubramkowe prowadzenie z Jagiellonią na wyjeździe. Wtedy z 2:0 dla Lecha zrobiło się nawet 3:2 dla gospodarzy, ale 1 punkt w meczu w którym Kolejorza szkolił już Dariusz Żuraw uratował Timur Zhamaletdinov. Podczas ostatniej, lutowej wizyty w Białymstoku drużyna Lecha przegrywała 0:1, po przerwie wyrównał Jakub Moder, lechici mimo wielu szans nie umieli wygrać tamtego meczu. Bilans poznaniaków na nowym obiekcie Jagiellonii jest następujący – 0-5-4.

2019/2020: Jagiellonia – Lech 1:1

Lech Poznań nie zawsze miał tak duże problemy w Białymstoku, jak w ostatnich latach. W latach 80-tych i 90-tych wygrał na wschodzie kraju nawet 4:1 i 5:0. W Pucharze Polski w sezonie 2001/2002 zwyciężył 3:0. Ten sam wynik powtórzył w lidze w 2008 roku, w 2009 roku Lech triumfował nad Jagą w Białymstoku rezultatem 3:2. Bilans Kolejorza na Podlasiu (Ekstraklasa i I-liga) szału nie robi – 5-7-8, 30:29 (20 meczów).