Najlepszy mecz piłkarza w sezonie

Platforma InStat cieszy się uznaniem klubów na całym świecie, polskich drużyn w tym Lecha Poznań czy Ekstraklasy SA, która od kilku lat współpracuje z tą firmą. Dostęp do InStat ma także serwis KKSLECH.com, na łamach tej witryny statystyki m.in. zawodników pomagają nam w przeprowadzaniu analiz pomeczowych czy w prezentacji atutów nowych piłkarzy, którzy w danym elemencie byli dobrzy w poprzednim zespole.

Według algorytmu InStat najlepszym piłkarzem Lecha Poznań w sezonie 2020/2021 był Mikael Ishak. InStat index szwedzkiego napastnika po spotkaniu Śląsk Wrocław – Lech Poznań 3:3 wyniósł aż 416. Żaden inny zawodnik Kolejorza nawet nie zbliżył się do takiego wyniku 28-latka, który 12 września 2020 roku zaimponował suchymi statystykami będącymi ciekawostką głównie dla analityków i zainteresowanych kibiców.

Skąd tak dobry wynik lechity akurat w tym zremisowanym spotkaniu? Mikael Ishak we Wrocławiu zaliczył asystę i zdobył 2 gole. Strzelać zaczął w 7 minucie wyprowadzając poznaniaków na prowadzenie po asyście Pedro Tiby. Po 27 minutach Lech już przegrywał 1:2. Chwilę później Kolejorz doprowadził do wyrównania, gdy po mocnym zagraniu Szweda z lewej nogi i z lewej strony pola karnego do siatki trafił Dani Ramirez.

Po 4 minutach Lech Poznań prowadził już 3:2. Wówczas po drugiej asyście Pedro Tiby drugą bramkę zdobył Mikael Ishak notując w ciągu 32 minut łącznie 2 gole i asystę. Szwed oddając 5 strzałów we Wrocławiu łącznie 2 razy trafił w światło bramki i w ten sposób strzelił 2 gole. Oprócz tego 1 raz był faulowany, wykonał 1 udany drybling, 1 raz odzyskał piłkę, 3 razy ją stracił.

Poza 2 golami i 1 asystą wrażenie robiły inne liczby. Mikael Ishak we wspomnianym meczu miał 91% udanych podań (20 celnych zagrań na 22 wykonane). Zanotował także 2 kluczowe podania, stoczył 15 pojedynków 1 na 1 z czego 10 na ziemi. Zwyciężył w 6 starciach (40%) w tym 4 na ziemi.

Tak wysoki InStat index 416 był możliwy właśnie dzięki 2 golom i asyście w nieco ponad 30 minut, bardzo dużej liczbie celnych podań (więcej wtedy mieli tylko środkowi obrońcy Kolejorza) oraz 2 kluczowym podaniom. Mikael Ishak we Wrocławiu grał przez cały mecz, po spotkaniu ze Śląskiem 12 września zeszłego roku trafił do jedenastki kolejki.

1. J5 pisze:

Nie jest to przypadek. Mikael Ishak nie tylko wyróżnił się w tym meczu,ale i przez cały sezon będąc bardzo skutecznym i groźnym napastnikiem. Przy okazji obalił też mit mówiący o tym, że nowy zawodnik potrzebuje czas na aklimatyzację. Szwed wszedł do składu i od razu zaczął strzelać gole i stanowić o sile zespołu. To powinno stanowić materiał do analizy dla zarządu, gdzie ci panowie przy odrobinie dobrej woli powinni dostrzec zalety piłkarza z dużą jakością sprowadzonego do zespołu. W zasadzie wystarczyło by pogrzebać trochę w ll Bundeslidze aby skompletować niezłą ekipę. Lech ma szczęście do napastników, ale temu szczęściu należałoby dopomóc aby w ataku Kolejorza na a stałe był drugi napastnik o charakterystyce zbliżonej do Ishaka.