Pięć szybkich wniosków: Lech – Lechia 2:0

Pięć szybkich wniosków to cykl opisujący w skrócie dany mecz Lecha Poznań. Jeszcze przed przedstawieniem plusów i minusów danego spotkania, analizy meczu, statystyk pomeczowych, analizy gry danego zawodnika czy wyboru najlepszej akcji w wykonaniu Kolejorza, prezentujemy pięć szybkich pomeczowych wniosków. Kilkadziesiąt minut po każdym meczu na gorąco pięć spostrzeżeń na temat występu drużyny i poszczególnych piłkarzy.

Przeciętne 20 minut i efektowny gol dający więcej spokoju

Lech rozpoczął ten mecz zupełnie inaczej niż spotkanie z Termaliką, w pierwszym kwadransie o dziwo to Lechia rozgrywała piłkę podczas gdy nasz zespół próbował ją odbierać. Poznaniacy nie forsowali tempa, w poczynaniach naszych piłkarzy jakoś nie było widać chęci wygranej za wszelką cenę. Dość senne zawody rozkręciły się w 17 minucie, kiedy efektownym uderzeniem z pierwszej piłki popisał się Mikael Ishak otwierając wynik tego spotkania. Lechiści do tej pory mieli małą optyczną przewagę, ale to lechici mieli w swoich szeregach szwedzkiego kata, który pięknym uderzeniem wyprowadził Lecha na prowadzenie w momencie, w którym nic na to nie wskazywało. Po tej bramce poznaniacy starali się kontrolować grę, nadal nie forsowali tempa, ale grali mądrze, dojrzale, ze spokojem czekali na swoje okazje, które w końcu przyszły. O dojrzałości w grze mówił po meczu także sam Maciej Skorża chwaląc swoją drużynę za postawę.

Cierpliwość została nagrodzona

Czwarty kwadrans po przerwie wyglądał podobnie, jak gra do 30 minuty. Lechiści dłużej utrzymywali się przy piłce, lecz nic z tego nie wynikało. W końcu nadszedł kolejny kwadrans, w 63 minucie poznaniacy wywalczyli rzut wolny, do piłki podszedł Kvekveskiri, który efektownym i mocnym uderzeniem zdobył gola na 2:0. Dojrzała, cierpliwa i mądra gra przez nieco ponad godzinę wystarczyła Lechowi do zdobycia 2 bramek oraz do bolesnego wypunktowania lechistów, którzy chyba byli zaskoczeni grą poznaniaków w tym meczu. Lech grał bowiem bardzo spokojnie, często oddawał piłkę rywalowi, nie wymieniał setek bezsensownych podań jak np. za kadencji Dariusza Żurawia tylko w najmniej spodziewanych momentach potrafił zadać dwa bolesne ciosy. Według trenera gości gol na 2:0 był kluczowy, gdyż już definitywnie zakończył emocje w tym spotkaniu. Sam Lech przy dwubramkowym prowadzeniu nastawił się wyłącznie na kontry, które w końcówce na mokrej, śliskiej płycie wychodziły mu bardzo dobrze. Wyższe posiadanie piłki w ostatnim kwadransie po stronie Lechii nie przełożyło się na sytuacje dla gdańszczan, to Lech miał kolejne okazje do zdobycia następnych bramek.

Konkretny Lech znów wypunktował rywala

W niedzielę zespół Lecha dłużej utrzymywał się przy piłce zaledwie w dwóch kwadransach kończąc mecz z niższym posiadaniem piłki (47% do 53%). To pokazuje najlepiej, jak niewiele znaczy akurat ta statystyka, Lech w 3 ostatnich meczach oddał na bramkę rywali łącznie 15 celnych strzałów (po 5 w każdym spotkaniu) zdobywając po tych uderzeniach w sumie 7 goli. Lech stał się bardzo konkretny, szybko przechodzi z obrony do ataku, nie wymienia tysięcy podań tylko potrafi bardzo szybko przenosić ciężar gry. Poznaniacy potrafią zaskakiwać przeciwników, choćby gol na 1:0 padł po akcji, których w zeszłym sezonie praktycznie nie było, Lech bezsensownie klepał piłką pozwalając rywalom szybko ustawić się w defensywie. Teraz styl gry jest diametralnie inny, jest to inny Lech niż kilka miesięcy temu, ten Lech potrafi zaskakiwać rywali, umie pozytywnie zaskakiwać też swoich kibiców potrafiąc zadać bolesny cios przeciwnikowi w najmniej oczekiwanym momencie. Obecny Lech jest również bardzo dobrze przygotowany taktycznie, był to drugi z rzędu mecz przy Bułgarskiej, w którym rywal nie oddał na naszą bramkę ani jednego celnego strzału!

Miły widok

O sile obecnej kadry Kolejorza stanowi ławka rezerwowych. Pedro Tiba rok temu grałby cały czas, dziś został zastąpiony przez Nikę Kvekveskiriego, który trzy niecelne podania (straty) zakrył efektownym golem na 2:0. W innych zespołach tacy zawodnicy jak np. Radosław Murawski, Dani Ramirez czy Artur Sobiech graliby praktycznie cały czas, u nas na razie są rezerwowymi, których aż chce się wpuścić na boisko. Patrząc na kadrę Lecha w końcu widać moc na papierze, który przekłada się na murawę. Dziś właściwie nie było słabych ogniw, miło patrzyło się np. na grę stoperów czy Joao Amarala. Portugalczyk nie wykonał w niedzielę nawet 20 podań, za to aż 4 zagrania były kluczowe, gdyby koledzy z zespołu byli skuteczniejsi, to Amaral skończyłby mecz z Lechią mając na swoim koncie więcej asyst niż tylko jedną. Zdecydowana większość piłkarzy znajduje się w zupełnie innej formie niż w kwietniu czy w maju, a kibice patrząc na grę niektórych zawodników mogą przecierać oczy ze zdumienia.

Dalej robić swoje

W niedzielę Lech wywiązał się z roli faworyta, wygrał hit kolejki jak najbardziej zasłużenie pokazując jakość, wyrachowanie i pewność siebie. W tym meczu znów nie było fajerwerków, znów wygrał Lech, który był po prostu konkretny w tym, co robi. Już w sobotę o 17:30 czeka nas kolejny mecz przy Bułgarskiej, za parę dni przyjedzie tutaj nowy wicelider w postaci Pogoni Szczecin, którą po prostu trzeba ograć i przedłużyć zwycięską serię do pięciu spotkań. „Portowcy” są idealnym rywalem, żeby Lech w najbliższym starciu poszedł za ciosem, utrzymał fotel lidera i udał się na wrześniową przerwę na kadrę w bardzo dobrych humorach. Ten mecz trzeba wygrać!