Okres, gdy bywało nieźle

W piątek podczas konferencji prasowej trener Kolejorza, Maciej Skorża nieco z uśmiechem zdradził, że w ostatnim jesiennym etapie interesuje go komplet 15 oczek + awans do ćwierćfinału Pucharu Polski. Świetnie byłoby wygrać 6 ostatnich meczów, ale fajnie byłoby zdobyć przede wszystkim tyle punktów, żeby pierwszy raz od sezonu 2008/2009 zimować jako lider PKO Ekstraklasy.

Okres po listopadowej przerwie na kadrę często dawał kibicom nadzieję na zimę i budował trochę większe nadzieje przed wiosną. Otóż wiele poprzednich drużyn Kolejorza w drugiej listopada oraz w grudniu wychodziło z corocznego jesiennego kryzysu, zaczynało wygrywać (nawet seryjnie) i tym samym piąć się w górę tabeli. Tak było np. 7 lat temu za Macieja Skorży, kiedy Lech Poznań zwyciężył we wszystkich 3 grudniowych meczach i niespodziewanie zakończył rundę jesienną na podium.

W ostatnich 10 latach najmniej punktów po listopadowej przerwie na kadrę zdobyliśmy w 2012 roku, kiedy za Mariusza Rumaka w 4 kolejkach Lech poniósł 2 domowe porażki i zaliczył 2 wyjazdowe zwycięstwa. Na kolana nie rzucił też punktowy wynik za kadencji tego samego trenera rok później (8 oczek w 5 ligowych meczach po listopadowej przerwie na kadrę).

Punkty w ligowych meczach Lecha Poznań po listopadowej przerwie na kadrę (lata 2011-2021):

2011: 10 punktów w 4 meczach

Dla odmiany wychodząca z kryzysu drużyna Jana Urbana w 2015 roku ugrała aż 15 punktów w 6 ostatnich meczach i jeszcze wywalczyła awans w Pucharze Polski. Przed 6 laty niebiesko-biali po listopadowej przerwie na kadrę wygrali 5 kolejnych spotkań w Ekstraklasie ogrywając m.in. ostatni raz w historii Zagłębie u siebie. Poznaniacy punkty stracili dopiero w ostatniej kolejce w 2015 roku przegrywając w Gliwicach.

Nieźle po listopadowej przerwie na kadrę do końca roku punktowaliśmy również 2 lata temu pod wodzą Dariusza Żurawia (11 oczek w 5 kolejkach) i 3 lata temu za Dariusza Żurawia (tymczasowy trener) a później za Adama Nawałki. Wówczas w 5 ligowych meczach udało się ugrać 12 oczek. Późną jesienią 2018 roku Kolejorz zwyciężył w ostatnich 3 meczach bez straty gola, w Sosnowcu wygrał aż 6:0 co jest najwyższym w historii klubu wyjazdowym zwycięstwem w Ekstraklasie.

Jakoś bardzo źle nie było także za Nenada Bjelicy po listopadowej przerwie na kadrę w 2017 roku. Podczas 3 wyjazdów Lech bezbramkowo remisował, u siebie wygrał za to wszystkie 3 mecze. To przełożyło się na zdobycie 12 punktów w 6 ostatnich kolejkach rundy jesiennej 2017/2018. Zeszłoroczny wynik (8 punktów w ostatnich 5 kolejkach) był już najgorszym rezultatem od jesieni 2013. Swoje zrobiły 2 domowe porażki na koniec 2020 roku z Pogonią 0:4 i z Wisłą 0:1. Te przegrane skutecznie zatarły 2 wygrane z rzędu w Gdańsku 1:0 oraz nad Podbeskidziem 4:0.