Ogromny wzrost przychodów i zysków Lecha Poznań

17 listopada 2021 roku zarząd KKS Lech Poznań złożył w KRS sprawozdanie finansowe za rok obrotowy. Raport ogólnodostępny od 10 stycznia 2022 zawiera dane finansowe za okres działalności klubu od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 roku. Dane finansowe są bardzo dobre, gdyż w sprawozdaniu uwzględniony jest awans do fazy grupowej Ligi Europy oraz sprzedaż wychowanków na których klub zarobił w tym okresie miliony złotych.Czytając raport finansowy Lecha Poznań można poznać m.in. kwotę na dzień kończący rok obrotowy, która wyniosła nieco ponad 112 milionów złotych i była o ponad 30 milionów wyższa niż w jeszcze poprzednim raporcie. Przychód netto klubu wyniósł prawie 154 miliony złotych, podczas gdy w danych opublikowanych w styczniu zeszłego roku był on na poziomie nieco ponad 60 milionów. W roku obrotowym od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 roku zysk klubu zamknął się kwotą 60,5 mln zł brutto, wcześniej był to zaledwie milion.

Aby powiększyć otwórz grafikę w nowej karcie
null

Dzięki znacznemu polepszeniu się sytuacji finansowej Lecha Poznań spadły zobowiązania terminowe (z 23,4 mln złotych do kwoty 9,2 mln złotych). Z poprzednich danych finansowych można było dowiedzieć się choćby o kredycie zaciągniętym przez zarząd naszego klubu. W minionym roku obrotowym zarząd spłacił prawie 14 milionów, wydatki Lecha Poznań poszły w górę z kwoty 10,2 mln złotych do sumy 28,5 mln złotych, tzw. „nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych” kosztowało klub ponad 24 miliony.

Aby powiększyć otwórz grafikę w nowej karcie
null

KKS Lech Poznań wydał więcej na wynagrodzenia o prawie 5 milionów w porównaniu z raportem finansowym złożonym w KRS za rok obrotowy 1 lipca 2019 do 30 czerwca 2020 roku. W kwocie blisko 154 milionów przychodów netto aż 149,5 mln stanowi „przychód netto ze sprzedaży produktów”, jednak w raporcie nie jest rozpisane, co to konkretnie oznacza. „Przychód netto ze sprzedaży towarów i materiałów” wyniósł już 4,3 mln zł.

Aby powiększyć otwórz grafikę w nowej karcie
null

Z danych złożonych przez KKS Lech Poznań wynika, że finanse klubu mimo wzrostu kosztów o prawie 37 milionów są naprawdę w dobrym stanie, wrażenie robi zarówno przychód netto jak i zysk brutto, a tym bardziej w sytuacji, w której strata klubu na początku roku obrotowego, czyli 1 lipca 2020 wynosiła ponad 23 miliony złotych. Kolejorz ma solidne fundamenty finansowe, żeby wkrótce zdobyć coś konkretnego, a później na dłużej umocnić się w czołówce. Z takimi zyskami transfery w okolicach lub powyżej miliona euro powinny być normą.

Aby powiększyć otwórz grafikę w nowej karcie
null

Warto dodać, że każdy chętny kibic Kolejorza sam może przejrzeć sobie sprawozdanie finansowe klubu za okres działalności od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 roku. Wystarczy wejść -> TUTAJ, wpisać numer KRS: 0000116034, pobrać odpowiedni plik, a na końcu otworzyć go na stronie -> TUTAJ.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

 1. Max Gniezno pisze:

  Z artykułu wynika że Gargamel wykręcił swoje liczby .
  Czas na piłkarzy. Zawsze lepiej jest mieć kasę niż być gołodupcem, aczkolwiek w tym biznesie najważniejsze jest Mistrzostwo, Puchar Polski, gra w Europejskich Pucharach .
  I jak jest tutaj jakiś dobry ekonomista to niech mnie wyprowadzi z błędu. O ile przychody netto na poziomie 154 mln robią duże wrażenie to zysk 60,5 mln brutto oznacza że te pieniądze nie zostały zainwestowane i należy odprowadzić od nich podatek. Teoretycznie dobrze i prawidłowo. Teoretycznie.

  • 100h2o pisze:

   K… wa co to za jaja. Jakieś sztuczki magiczne no bo :
   1- przychody NETTO
   2- zysk BRUTTO.
   Generalnie i prosto : przychody-koszta=zysk. Zatem podane powinno być wszystko w kwotach albo netto, albo brutto.
   A tak pomniejsza się przychody i powiększa zysk !