Ważne przed wiosną

W piątek ruszy piłkarska wiosna 2022 w PKO Ekstraklasie, dwa dni później do ligowej rywalizacji wróci Lech Poznań, który wiosną musi obronić 1. miejsce zajmowane od 17 kolejek, żeby jubileuszowy sezon 2021/2022 był udany.



Przed wiosną 2022 jest kilkanaście rzeczy, ciekawostek i informacji na temat samej Ekstraklasy czy Kolejorza, o których warto wiedzieć bądź pamiętać. O wszystkim co najistotniejsze poniżej.

Od 16 do 18 meczów – Lech wiosną 2022 rozegra od 16 do 18 meczów (w zależności od rozstrzygnięć w Pucharze Polski). Do końca ligowego sezonu czeka nas raptem 15 kolejek.

Gramy do 21 lub 22 maja – Sezon 2021/2022 potrwa do 21 lub 22 maja, Ekstraklasa SA nie podała jeszcze dokładnego terminu zakończenia rozgrywek, ale w poprzednich latach ostatnie kolejki rozgrywano w niedziele po 17:00.

Na koniec niewygodne Zagłębie – Lech w ostatniej 34. kolejce zagra u siebie z Zagłębiem. Kolejorz nie pokonał Zagłębia przy Bułgarskiej od grudnia 2015 roku.

Może być jak 12 lat temu – W 2010 roku Lech po wygranej w ostatniej kolejce z Zagłębiem 2:0 został 6 raz Mistrzem Polski. Czy historia zatoczy koło? Czy Lech przed 34. kolejką będzie potrzebował remisu czy zwycięstwa do tytułu? a może mistrzostwa będzie już pewny? Poznaniacy w sezonie 1991/1992 zostali mistrzami na 3 kolejki przed końcem.

Walka o dublet – Cel minimum na wiosnę to tytuł Mistrza Polski, z samych pucharów nikt nie będzie zadowolony. Wszyscy marzą jednak o dublecie, drugim w historii i pierwszym od 38 lat. Warto jeszcze przypomnieć, że Lech ostatni raz zdobył mistrzostwo 7 lat temu, a ostatni Puchar Polski zgarnął 13 lat temu.

Lider musi być mistrzem – W ostatnich 10 sezonach lider podczas przerwy zimowej był pierwszy na koniec rozgrywek Ekstraklasy łącznie 6 razy. Od rozgrywek 2011/2012 pierwszy zespół po rundzie jesiennej nie był mistrzem tylko w sezonach 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 i 2018/2019.

Liderowanie od wielu tygodni – Bez względu na wynik pierwszego wiosennego meczu Lech po 20. kolejce na pewno będzie liderem. Kolejorz przewodzi od 17 kolejek, prowadzi od początku sierpnia.

Bez porażki przy Bułgarskiej – Lech w tym sezonie ligowym u siebie jeszcze nie przegrał, w 10 spotkaniach zremisował 2 razy. Były już mistrzowskie sezony, w których poznaniacy sięgając po tytuł nie przegrali u siebie ani razu.

Na razie tylko jedno zwycięstwo – Lech w 5 jesiennych meczach z drużynami z lokat 2-5 odniósł raptem 1 zwycięstwo. Przydałoby się jakieś prestiżowe zwycięstwo, choć przy tej przewadze lutowe remisy w Szczecinie czy w Gdańsku nie byłyby aż takie złe.

Co najmniej jeden wyjazdowy maraton – Wiosną Lecha ponownie czekają wyjazdowe maratony. Pierwszy będzie miał miejsce na przełomie lutego i marca (Gdańsk, Szczecin, Gliwice/Zabrze) a drugi w maju, gdy Lech dostanie się do finału Pucharu Polski.

Żeby wiosna była nasza – Od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w sezonie 2002/2003 aż 12 na 19 minionych sezonów wiosna była dla Kolejorza lepsza od jesieni.

Rola faworyta – Według bukmacherów Lech jest mocnym faworytem do mistrzostwa. Kursy wahają się między 1.35 a 1.40, niektóre firmy na podium dla poznaniaków nie przyjmują zakładów, kurs byłby zbyt niski. Według buków Kolejorz nie jest faworytem do zdobycia Pucharu Polski.

Tylko 7 meczów w Poznaniu – Lech podczas jubileuszowej wiosny rozegra w Poznaniu zaledwie 7 meczów (Termalica, Raków, Jagiellonia, Legia, Stal, Górnik Łęczna i Zagłębie).

Pucharowy rywal 9 lutego – O tym, z kim zagramy w 1/4 finału Pucharu Polski dowiemy się dopiero 9 lutego. Wtedy Piast zmierzy się z Górnikiem, zwycięzca podejmie Lecha u siebie 1 lub 2 marca.

Finał 2 maja – Ewentualny 11 finał Pucharu Polski z udziałem Lecha Poznań odbyłby się 2 maja. Ma on zostać rozegrany na Stadionie Narodowym, jednak na razie są na to mało szanse. Na terenie obiektu znajduje się obecnie szpital covidowy, kadra Polski wróci na Narodowy dopiero w czerwcu.

Jedna przerwa na kadrę – Tej wiosny tradycyjnie czeka nas jedna przerwa na kadrę. Przed nią 19 marca zagramy u siebie z Jagiellonią, po niej na początku kwietnia Lech pojedzie do Wrocławia.

Skorża powalczy o przejście do historii – Dotąd tylko 2 trenerów zdobyło z Lechem po 2 tytuły Mistrza Polski. Byli nimi Henryk Apostel oraz legendarny Wojciech Łazarek, który doprowadził Kolejorza do jedynego dubletu. Maciej Skorża tej wiosny ma szansę dogonić legendę.

Brakuje dwóch goli – Mikael Ishak w tym sezonie ligowym zdobył 10 goli, do wyrównania najlepszego wyniku w karierze brakuje mu raptem 2 bramek.

Walka o kolejnego króla strzelców – W dotychczasowej historii piłkarz Lecha Poznań był królem strzelców Ekstraklasy łącznie 12 razy. Po indywidualny tytuł sięgnęło 9 różnych zawodników, Mikael Ishak może być kolejnym.

100 lat w terminie meczu z Jagą – 19 marca w dniu obchodów 100. rocznicy Lech zagra u siebie z Jagiellonią. W ostatnich latach Lech często podejmował Jagę akurat w okolicach 19 marca i często wygrywał. Akurat w zeszłym sezonie poległ w pamiętnych okolicznościach.

Niektóre mecze Lecha w TVP – Wiosną ekipę Kolejorza ponownie będzie można oglądać w otwartej telewizji. Kanały TVP wciąż będą pokazywać jeden mecz w danej kolejce. Plan transmisji będzie ustalany na bieżąco, ten Lechowy będzie podawać w odpowiednich newsach.

Dokładne terminy około miesiąc przed meczem – Ekstraklasa SA dokładne terminy spotkań będzie ustalała miesiąc przed daną kolejką. Wkrótce poznamy termin starcia w Szczecinie w ostatni weekend lutego.

Znany podział miejsc – Mistrz Polski 2021/2022 grę w eliminacjach do Ligi Mistrzów zacznie od I rundy kwalifikacyjnej na początku lipca, a zdobywca Pucharu Polski + 2 i 3 zespół Ekstraklasy od I fazy eliminacji Ligi Konferencji. Możliwe są jednak korzystne dla Polski przesunięcia, wtedy triumfator Pucharu Polski zacząłby od II rundy.

Miliony do zgarnięcia – Wiosną do zgarnięcia są miliony złotych premii do Ekstraklasy SA. Lech za tytuł Mistrza Polski otrzymałby ponad 35 milionów złotych.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





4 komentarze

  1. kibic z podkarpacia pisze:

    Jeśli będziemy regularnie wygrywać ze słabszymi drużynami to dzięki przewadze z jesieni możemy remisować z drużynami 2-5
    Remis w Szczecinie w Gdańsku czy na bułgarskiej z Rakowem będą niezłymi wynikami

  2. kri$$ pisze:

    Pal licho wyniki pojedynczych spotkań. Najważniejsze żeby 20/21 maja był Mistrz w Poznaniu
    #MajsterNaStulecie

  3. inowroclawianin pisze:

    Kluczowe będą pierwsze mecze do połowy marca. Jeśli tu będzie ok to potem będzie już z górki. W dwóch ostatnich kolejkach nikt nam krzywdy nie powinien zrobić. Mecz w Krakowie trzeba obowiązkowo wygrać, nie ważne jak, choćby jedną bramką. PP to już osobny temat. Tu jednak też trzeba wygrać wszystko do końca.

  4. inowroclawianin pisze:

    U siebie trzeba wszystko wygrać.