Stulatkowie

KKS Lech Poznań jest jednym z największych klubów w Europie, które akurat w 2022 roku będą obchodziły 100. rocznicę założenia. Stulatków świętujących okrągłe urodziny na Starym Kontynencie nie brakuje, były nawet inne poznańskie kluby założone w 1922 roku, które niestety nie przetrwały.W 1949 roku została rozwiązana Legia Poznań założona w 1922 roku. Legia Poznań była katem Lecha Poznań w latach 30-tych gromiąc nasz zespół np. 4:0, 5:1 czy 6:0. Od 24 lat nie istnieje też Admira Poznań oraz powstała w 1922 roku Korona Poznań założona na poznańskim Łazarzu i rozwiązana jeszcze w latach 40-tych XX wieku.

Drugim najbardziej rozpoznawalnym polskim klubem obchodzącym jubileusz 100-lecia jest Termalica Nieciecza, która na razie znajduje się na dobrej drodze do spadku z Ekstraklasy. W Kosowie o puchar walczy nasz rówieśnik FC Prishtina, inni stulatkowie o nic wielkiego nie grają. Kibicom z pewnością powiedzą coś takie nazwy jak Velez Mostar (Bośnia), SV Mattersburg (Austria) czy Konyaspor (Turcja), które są rówieśnikami Kolejorza.

Setną rocznicę powstania w 2022 roku obchodzą trzy hiszpańskie kluby Ponferradina, Tenerife i Hercules Alicante czy dwa portugalskie w postaci Beira Mar oraz Vitorii Setubal. W niższych polskich ligach grają obecnie kluby Odra Wodzisław Śląski czy Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, one także mają w tym roku 100-lecie, kibice Kolejorza powinni dobrze pamiętać rywalizację z tymi zespołami.

100 lat w tym roku kończy TPS Turku, w którym gra Kasper Hamalainen czy Partizan Bardejov, gdzie występował Jan Zapotoka. Na co dzień w II-lidze z rezerwami rywalizuje inny stulatek – Pogoń Grodzisk Mazowiecki, 100-lecie w 2022 roku mają także kluby z Wielkopolski w postaci Patrii Buk z którą związany był zasłużony zawodnik Lecha Poznań, Waldemar Kryger.

Warto przypomnieć, że historia dzisiejszego Lecha Poznań sięga tak naprawdę sierpnia 1920 roku, kiedy młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Dębcu założyła Lutnię zarejestrowaną 19 marca 1922 roku. W 1920 roku powstały takie kluby jak m.in. Empoli, Cagliari, Sassuolo, Tromso, KF Tirana czy Osasuna Pampeluna, z którą związany był były szkoleniowiec niebiesko-białych, Jan Urban.

Lech Poznań swoje 100-lecie na szczęście traktuje bardzo serio. W przeciwieństwie do wielu innych klubów obchodzących okrągły jubileusz Kolejorz walczy o trofea, gra o drugi w historii klubu dublet i pierwszy od 1984 roku. 100-lecie zostanie zapamiętane na lata tylko wtedy, gdy zespół Macieja Skorży sięgnie po pierwszy od 13 lat Puchar Polski lub po pierwszy od 7 lat tytuł Mistrza Polski.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. kibol z IV pisze:

    Kazdy z Nas czeka na tryumf w tym sezonie . Kolejnym ważnym wydrzenie będzie otwarcie muzeum poświecone Lechowi.
    Lech zasługuje na takie muzeum od dawna.Nareszcie się doczekamy.

    #MajsterNaStulecie