Ligowi strzelcy w Derbach Poznania

Za 3 dni poza Poznaniem odbędą się 29 w historii Derby Poznania i dopiero 14 ekstraklasowe pomiędzy Lechem a Wartą. Kolejorz potrafił strzelać „Zielonym” wiele goli, w sobotę musi zdobyć co najmniej jedną bramkę, by zostać Mistrzem Polski.W 28 oficjalnych meczach derbowych z Wartą drużyna Lecha strzeliła swojemu lokalnemu rywalowi łącznie 55 goli z czego 22 bramki wbiła „Zielonym” na szczeblu Ekstraklasy zwanej dawniej I-ligą. Najwięcej trafień w ligowych meczach zanotował trzykrotny król strzelców Ekstraklasy, Teodor Anioła. Legendarny napastnik Lecha Poznań strzelił w spotkaniach z Wartą Poznań łącznie 5 goli, wszystkie bramki zdobył na przełomie lat 40-tych i 50-tych, kiedy nasz klub wywalczył 2 brązowe medale Mistrzostw Polski.

W tych samych latach 3 gole Warcie w Ekstraklasie strzelił Florian Wojciechowski a 2 bramki wbił Tadeusz Polka. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych do siatki w ligowych meczach z „Zielonymi” po razie trafiali też zasłużeni Henryk Czapczyk oraz Janusz Gogolewski. Wiele, wiele lat później pod koniec XX wieku także po jednym golu strzelili Jacek Bąk, Waldemar Przysiuda, Mirosław Trzeciak, Paweł Wojtala oraz Piotr Reiss.


W 2020 roku w pierwszym ekstraklasowym meczu z Wartą Poznań od blisko 25 lat bramkę w spotkaniu z „Zielonymi” zdobył Jakub Moder. Obecny reprezentant Polski do akademii Lecha Poznań trafił właśnie ze szkółki „Warciarzy”. Jesienią niecałe 2 lata temu Moder w doliczonym czasie spotkania z Wartą przy Bułgarskiej strzelił gola z rzutu karnego dając Kolejorzowi zwycięstwo 1:0.

Jakub Moder strzela gola Warcie
null

W 2021 po bramce Warcie Poznań strzelili Aron Johannsson, Pedro Tiba, Mikael Ishak oraz Antonio Milić. Wiosną zeszłego roku Kolejorz zwyciężył w Grodzisku Wielkopolskim 2:1 mimo przegrywania 0:1. Wtedy wyrównał wspomniany Johannsson, a zwycięskie trafienie w ostatniej akcji zanotował Tiba. Kolejni wymienieni piłkarze w postaci Ishaka i Milicia strzelili po golu Warcie Poznań jesienią przy Bułgarskiej dając nam wtedy wygraną rezultatem 2:0.

Mikael Ishak po bramce z Wartą
null

Lech Poznań od momentu powrotu Warty Poznań do Ekstraklasy w derbach tylko wygrywał odnosząc zwycięstwa 1:0, 2:1 i 2:0. „Zieloni” po raz 2 utrzymali się w PKO Ekstraklasie, zatem do derbów naszego miasta na pewno dojdzie także w kolejnym sezonie 2022/2023.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Sosabowski pisze:

    Marzą się dwie bramki Ishaka, żeby już zamknęli gęby z tym Ivim. Jest dobry ale też niektórzy to już przesadzają.