Rozegrano preeliminacje

We wtorek, 21 czerwca ruszył nowy sezon europejskich pucharów 2022/2023. W dniach 21-24 czerwca na Islandii rozegrano preeliminacje Champions League po których znani są już wszyscy uczestnicy I rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów.W preeliminacjach Champions League zaprezentowały się cztery kluby reprezentujące federacje, które w rankingu UEFA zajmują miejsca 52-55. I tak San Marino reprezentowała La Florita, która wiosną zdobyła pierwszy tytuł od 2018 roku. Jeszcze dłużej na mistrzostwo w swoim kraju, bo od 2014 roku czekała estońska Levadia Tallinn a islandzki Vikingur Reyjkavik jesienią zeszłego roku w lidze toczącej się systemem wiosna-jesień został mistrzem po aż 30 latach. Z grona uczestników preeliminacji jedynie Inter Escaldes z Andory był najlepszy w swojej lidze w ostatnich trzech sezonach.

Podczas losowania par preeliminacji Champions League 2022/2023 do którego doszło we wtorek, 7 czerwca rozstawiona była La Florita z San Marino i Levadia Tallinn z Estonii. Żadna z tych drużyn nie awansowała do finału preeliminacji. We wtorek, 21 czerwca Mistrz Andory ograł Mistrza San Marino 2:1, a Mistrz Islandii będący gospodarzem tegorocznego turnieju wręcz sensacyjnie sprał Levadię Tallinn mającą z tego grona najwyższy współczynnik (4.750) triumfując aż 6:1 (pojedynek Vikingura Reykjavik z Mistrzem Estonii prowadził Tomasz Musiał).

Półfinał preeliminacji Ligi Mistrzów 2022/2023:

La Florita (San Marino) – Inter Escaldes (Andora) 1:2
Levadia Tallinn (Estonia) – Vikingur Reykjavik (Islandia) 1:6

Finał preeliminacji Ligi Mistrzów 2022/2023:

Inter Escaldes – Vikingur Reykjavik 0:1


W piątek gospodarze preeliminacji 2022/2023 wykorzystali atut własnego boiska. Vikingur Reykjavik w finale zakończonym przed godziną 23:30 czasu polskiego pokonał Inter Escaldes 1:0 i tym samym awansował do I rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, w której zmierzy się z Malmo FF. Ekipy Interu Escaldes, Levadii Tallinn oraz La Flority oczywiście też grają dalej, spadły do II fazy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji (ścieżka mistrzowska).

Inter Escaldes zmierzy się z przegranym w parze Pyunik Erywań – CFR Cluj, Levadia Tallinn zagra z przegranym w parze Shamrock Rovers – Hibernians Paola, a La Florita spotka się z przegranym w parze FC Ballkani – Żalgiris Wilno. Kolejne mecze europejskich pucharów odbędą się w dniach 5-7 lipca (I runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji). Dla przypomnienia Mistrz Estonii, Andory oraz San Marino po porażce w preeliminacjach Champions League jest już w II fazie eliminacji Ligi Konferencji.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

    Jak tak dalej pójdzie to preeliminacje będą grać polskie zespoły. Kopara opada. Jest coraz gorzej. Dokopaliśmy się prawie do dna.