Stadionowe piękno

Za 2 dni piłkarze Lecha Poznań wybiorą się na wycieczkę do Gruzji, w której nasz zespół jeszcze nigdy nie rywalizował. Przed Kolejorzem wyprawa nad morze Czarne i gra na przepięknym obiekcie, który jest dumą gruzińskiego futbolu.Stadion Dinama Batumi mieści się w reprezentacyjnej części blisko 150-tysięcznego miasta. Obiekt jest położony na dawnych terenach przemysłowych nieopodal nowoczesnych apartamentowców, hoteli i budynków komercyjnych. Znajduje się przy bulwarze niespełna 1,5 kilometra od wybrzeża, bulwar przedziela ulica przy której zlokalizowane są parkingi dla blisko tysiąca samochodów.

Fot. report.ge, gff.ge
null
null

Obiekt przed 7 laty zaprojektowali Turcy. W przeliczeniu na naszą walutę budowa stadionu w Batumi kosztowała około 170 milionów złotych, stadion budowano 2 lata, otwarto go jesienią 2020 roku. Prawa do nieco ponad dwudziestotysięcznego obiektu składającego się z dwupoziomowych trybun wykupił gruziński bukmacher Adjarabet, dlatego stadion Dinama do 2026 roku oficjalnie zwie się Adjarabet Arena.

Fot: google
null
null

W dzień stadion, którego wschodnia trybunach jest przeznaczona do usług komercyjnych ma biały kolor, dopiero w nocy zmienia swoje barwy, dzięki efektom świetlnym obiekt Dinama Batumi po zmroku staje się bardzo widowiskowy. Często przybiera niebiesko-białe barwy lub zmienia się w flagę Gruzji. Motywem nocnym często jest także szybki obrót charakterystyczny dla kaukaskich tańców. Adjarabet Arena podczas domowych meczów Dinama Batumi rzadko zapełnia się nawet w połowie, obiekt potrafi przyciągać komplet ponad 20 tysięcy widzów jedynie podczas gier z Dinamem Tbilisi czy w europejskich pucharach.

Na przykład 13 lipca mecz ze Slovanem Bratysława obejrzał komplet ponad 20 tysięcy kibiców. Wtedy na trybunach przedstawiono efektową niebiesko-białą kartoniadę, komplet publiczności będzie też podczas czwartkowego spotkania z Mistrzem Polski. Jeszcze przed wizytą Dinama Batumi w Polsce rywal Lecha Poznań w pierwszym dniu sprzedaży rozdysponował komplet ponad 20 tysięcy wejściówek w ciągu zaledwie 7 godzin.

Fot: Dinamo Batumi
null
null

Adjarabet Arena w przeszłości gościła już kadrę Gruzji w piłce nożnej i w rugby, za rok m.in. na efektownym obiekcie Dinama Batumi mają się odbyć mecze w ramach młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21. Za atmosferę podczas domowych pojedynków Mistrza Gruzji w tym za doping odpowiada grupa Black Sea Pirates utworzona 11 lat temu. Na YouTube posiada nawet swój kanał, gdzie są filmiki z oprawami -> TUTAJ.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. mario pisze:

    piękny. I tani…

  2. kri$$ pisze:

    Łądnie się prezentuje ten stadion. Z pewnością lepiej niż ten z Wrocławia, który był wybudowany na Eoro 2012.
    Ciekawe jak tam radzą sobie z utrzymaniem trawy na właściwym poziomie