Oko na grę: Alan Czerwiński

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

W trwającym sezonie Alan Czerwiński jest trochę ważniejszą postacią w defensywie niż np. wiosną. Piłkarz pełni rolę zapchajdziury grając dotąd na prawej oraz na lewej obronie. Wczoraj już w czwartym ligowym meczu z rzędu dostał szansę od początku co było dobrą okazją, by 2 raz tej jesieni bliżej przyjrzeć się jego postawie w ramach cyklu „Oko na grę”.

Opis gry:

Na początku wydawało się, że Alan Czerwiński w systemie 1-4-2-3-1 będzie pełnił rolę lewego obrońcy, później okazało się, że Lech Poznań zmieni ustawienie na 1-3-4-2-1, w którym nominalny prawy obrońca grający już w tym sezonie na stoperze będzie pełnił rolę prawego wahadłowego. W tym systemie Czerwiński miał jak najczęściej podłączać się do ofensywy będąc w momencie ataku prawym pomocnikiem a w razie ataków rywala cofać się do tyłu i być prawym obrońcą wspomagającym Filipa Dagerstala. W pierwszej połowie obserwowany zawodnik miał kilka rajdów do przodu, w drugiej już nie był tak aktywny w ofensywie, ale za to na dobrym poziomie stała jego jakość zagrań.

Alan Czerwiński wykonał wczoraj 21 podań z czego 20 było celnych. Miał też 4 dośrodkowania w tym jedno celne. 21 zagrań przez prawie 70 minut to niewiele, jednak głównie po przerwie Lech Poznań więcej atakował lewą stroną. Doświadczony 29-letni defensor nie ponosi winy za utratę bramki na 0:1 czy za porażkę. Zrobił wczoraj to, co mógł, starał się, grając znowu nie na swojej pozycji nieźle wywiązał się z zadań wahadłowego nie mając żadnych irytujących podań czy zachowań na które można by zwrócić uwagę. Trochę niepokoi to, o czym mówił Denny Landzaat. Według niego Alan Czerwiński musiał zejść w 69 minucie, bo był już zmęczony (piłkarz ostatni raz grał tydzień wcześniej w Krakowie).

Mecz z Rakowem Częstochowa był trudnym spotkaniem, aby patrząc na grę Alana Czerwińskiego wyciągnąć coś więcej. Ten zawodnik niczym specjalnym się nie wyróżnił, był skoncentrowany, skupiony na swoich zadaniach, nie rzucał się w oczy jak paru innych piłkarzy i niczego nie zawalił. Z wiadomych powodów ocena za niedzielne spotkanie nie może być wyższa niż dwa. W czerwcu wygasa kontrakt Alana Czerwińskiego, należy się więc zacząć zastanawiać nad jego przyszłością. Alan Czerwiński powinien grać dalej w Lechu Poznań? Chyba tak. To doświadczony defensor mogący występować na każdej pozycji w obronie, występując w europejskich pucharach potrzebujemy szerokiej kadry i tak doświadczonych zawodników.

W trwającym sezonie Czerwiński rozegrał tylko 12 meczów i brak gwarancji regularnych występów może zniechęcać go do przedłużenia kontraktu. Z drugiej strony na zagraniczny wyjazd dla Alana jest za późno. W Poznaniu ma do odegrania swoją rolę, jest także lubiany przez kibiców, którzy już w sierpniu chwalili Czerwińskiego za dobrą postawę w niektórych meczach. Bez dwóch zdań 29-letni piłkarz przyda się jeszcze Kolejorzowi, nie powinniśmy się go pozbywać, ten obrońca gwarantuje solidną jakość, my takich defensorów potrzebujemy.