Oko na grę: Nika Kvekveskiri

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

Nika Kvekveskiri był w czwartek jednym z dwóch środkowych pomocników, którzy musieli wejść w buty nieobecnego z powodu kartek Jespera Karlstroma. Kolejny występ Gruzina od początku był dobrą okazją, aby bliżej przyjrzeć się jego postawie w ramach cyklu „Oko na grę”.

Opis gry:

Nika Kvekveskiri był pewniakiem do gry w meczu z Villarrealem podobnie jak Radosław Murawski, którego forma ostatnio zaczęła wyraźnie zwyżkować. Gruzin pierwszy raz pokazał się w ofensywie w 14 minucie oddając płaski i mocny strzał po ziemi. Pepe Reina był wtedy nieco zasłonięty, nie bardzo widział, gdzie jest piłka, którą ostatecznie zdołał wybronić. Środkowy pomocnik Lecha Poznań w pierwszej połowie brał się za wykonywanie stałych fragmentów gry bijąc łącznie trzy rzuty wolne. Do tego raz faulował rywala, ale bez konsekwencji w postaci żółtej kartki czy rzutu wolnego mogącego stworzyć niebezpieczeństwo pod naszą bramką.

Po zmianie stron Nika Kvekveskiri cofał się nieco głębiej pomagając obronie w zatrzymywaniu ataków Villarrealu. Od stanu 2:0, od 52 minuty, gra Lecha Poznań zmieniła się, Kolejorz nie szedł już z Hiszpanami na wymianę ciosów, trochę mocniej się cofnął nastawiając się wyłącznie na obronę dwubramkowego prowadzenia i kontry. Kvekveskiri w ostatnich 35 minutach imponował ogromnym spokojem i doświadczeniem. Zawodnik nie panikował w momencie przyjęcia piłki, umiejętnie ją rozgrywał, często z tyłu jest zapalnikiem, przez jakieś dziwne rulety czy dryblingi regularnie traci piłkę powodując groźne akcje dla rywali. Wczoraj w końcu tak nie było. Gruzin wykazał się dużą odpowiedzialnością w środkowej strefie, przy stanie 2:0 mając już piłkę przy nodze zachowywał się bardzo pewnie, nawet mając koło siebie dwóch przeciwników konsekwentnie próbował wyprowadzić futbolówkę zagrywając ją później celnie do przodu.

Po zmianie stron 30-letni środkowy pomocnik oddał nawet drugi strzał w tym meczu, wykonał go w 79 minucie, ale tym razem nie był on udany. Nika Kvekveskiri zaliczył jednak bardzo udany występ, pokazał klasę jak cały zespół, wczoraj musiał być bardzo uważny w defensywie, nie mógł pozwolić sobie na taką nonszalancję w centrum boiska, jaką regularnie pokazuje w meczach Ekstraklasy. Reprezentant swojego kraju wywiązał się z zadań obronnych w 100%, to głównie dzięki niemu Villarreal poza pierwszymi 30 minutami spotkania nie stworzył pod naszą bramką większego zagrożenia musząc ratować się po przerwie wrzutkami na oślep czy niecelnymi uderzeniami z daleka. Goście oddali wczoraj na naszą bramkę tylko 2 celne strzały w czym spora zasługa Kvekveskiriego, który pod względem taktycznym rozegrał mecz na topowym, europejskim poziomie. W końcu ten piłkarz nie irytował jakimiś dziwnymi sztuczkami w środku pola, wykazał się doświadczeniem nabierając dużo pewności siebie już po pierwszej połowie.

Gruzin wcześniej ostatni raz był obserwowany w ramach cyklu „Oko na grę” podczas lipcowego meczu ze Stalą Mielec po którym dostał jedynkę. Minęło parę miesięcy i Kvekveskiri był obserwowany w starciu z wielkim Villarrealem przeciwko któremu rozegrał wielkie zawody na piątkę. Był to bez wątpienia jeden z najbardziej udanych występów tego pomocnika w niebiesko-białych barwach, wysoka ocena jest spowodowana także stawką meczu czy przeciwnikiem, który był z najwyższej europejskiej półki. Rzadko gra się z triumfatorem Ligi Europy 2021 czy półfinalistą Ligi Mistrzów 2021/2022, a jeszcze rzadziej potrafi się wyłączyć z gry zawodników występujących na co dzień w La Liga.