Velde kontra Glimt

Lutowy dwumecz z Bodo/Glimt o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji 2022/2023 będzie szansą dla Kristoffera Velde. Otóż Norweg jeszcze nigdy nie pokonał błyskawic, choć potrafił strzelić im gola, który na Aspmyra Stadion pozwolił ugrać remis.

Kristoffer Velde przed przyjściem do Lecha Poznań reprezentował barwy FK Haugesund, a więc klubu, który w 2017 roku został wyeliminowany przez Kolejorza w II rundzie kwalifikacji Ligi Europy. „Kris” rozegrał w FKH łącznie 119 spotkań notując 27 goli i ponad 20 asyst. W norweskiej Eliteserien strzelił 21 bramek w 101 meczach a dzięki dobremu sezonowi 2021 (7 trafień + 11 asyst podczas 29 występów) przybył później na Bułgarską.

24-letni pomocnik przeciwko Bodo/Glimt grał łącznie 5 razy. W tych meczach jego FK Haugesund zaliczyło słaby bilans 0-3-2. W sezonie 2019 toczącym się systemem wiosna-jesień FKH nie przegrało z błyskawicami notując 2 remisy, w obu spotkaniach oczywiście Velde wystąpił notując na wyjeździe 90 minut. Na finiszu sezonu 2019 dnia 3 listopada obecny skrzydłowy Lecha Poznań strzelił kontaktową bramkę na wyjeździe, wówczas Haugesund przegrywając w Bodo 0:2 ostatecznie zremisowało z Glimt 2:2.

Kolejne dwa mecze Kristoffera Velde z żółto-czarnymi były już nieudane. Wiosną 2020 roku Bodo/Glimt rozbiło u siebie FK Haugesund aż 6:1 i to z Velde w składzie, który zaliczył wtedy pełne 90 minut. FKH poległ w Bodo też na początku rozgrywek 2021 norweskiej Eliteserien, wtedy nasz skrzydłowy po raz czwarty miał okazję rywalizować z tym zespołem. Kristoffer Velde znowu rozegrał całe spotkanie, ale jego drużyna przegrała 0:2. Lepiej było w rundzie rewanżowej, kiedy Haugesund zremisował u siebie z Bodo/Glimt 2:2 (Norweg grał do 83 minuty).

Bilans Kristoffera Velde przeciwko Bodo/Glimt to 3 remisy (1 na wyjeździe) i 2 przegrane. Prawonożny skrzydłowy strzelił błyskawicom jedną bramkę na Aspmyra Stadion notując w meczach z żółto-czarnymi łącznie 372 minuty. W jednym meczu siedział jeszcze na ławce rezerwowych i akurat wtedy FK Haugesund zdołało odnieść domowe zwycięstwo.

Dwumecz Lecha Poznań z ćwierćfinalistą zeszłej edycji Ligi Konferencji będzie dla Kristoffera Velde szansą do polepszenia pucharowego dorobku i do jeszcze mocniejszego utrwalenia swojego nazwiska w pucharowej historii Kolejorza. Norwegowi brakuje jednego meczu do 20 występów w europejskich pucharach licząc spotkania w barwach Lecha Poznań oraz FK Haugesund. Strzelec najszybszego gola dla Lecha Poznań na arenie międzynarodowej (bramka w Baku w 1 minucie), zdobył w Europie już 8 goli z czego 6 reprezentując Kolejorza.

Kristoffer Velde strzelił w europejskich pucharach tyle samo bramek dla Lecha Poznań co Robert Lewandowski, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko i Manuel Arboleda. „Kris” 3 gole zdobył jesienią w fazie grupowej Ligi Konferencji pokonując 2 razy golkipera Austrii Wiedeń przy Bułgarskiej, a także samodzielnie rozbił Villarreal (bramka + asysta).

Europejscy strzelcy Lecha Poznań (bez Pucharu Intertoto):

16 goli – Mikael Ishak
7 goli – Michał Skóraś, Christian Gytkjaer
6 goli – Kristoffer Velde, Robert Lewandowski, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko, Manuel Arboleda