Dawne rywalizacje z Djurgarden

Wylosowanie Djurgardenu Sztokholm przez Kolejorza w 1/8 finału Ligi Konferencji będzie bardzo fajną przygodą przede wszystkim dla Lechowych Szwedów. Jesper Karlstrom pochodzi ze Sztokholmu, szkoleniowcami DIF nadal jest ten sam trenerski duet, który puszczał Karlstroma do Polski.Jesper Karlstrom trafił do Djurgardenu Sztokholm z IF Brommapojkarna zamieniając klub dzielnicowy na jeden z największych szwedzkich zespołów. Pomocnik Kolejorza grał w nim od sezonu 2015 do końca rozgrywek 2020 z małą przerwą w 2017 roku. Jesper Karlstrom rozegrał w barwach DIF łącznie 172 mecze, w których strzelił 12 goli. Z Djurgardenu trafił do reprezentacji Szwecji, zdobył także z tym klubem ostatnie 2 trofea w historii klubu, jakimi był Puchar Szwecji 2018 i tytuł Mistrza Szwecji 2019. Z tamtej drużyny ostało się niewiele, choć np. do dziś gra w niej pomocnik Haris Radetinac z którym Jesper Karlstrom w maju 2018 roku święcił triumf w finale Pucharu Szwecji nad Malmo FF 3:0. W zespole, w którym Karlstrom pełnił pod koniec swojej przygodę funkcję kapitana, ostał się jeszcze trenerski duet Kim Bergstrand & Thomas Lagerlof, który jesienią 2023 doprowadził DIF do wicemistrzostwa Szwecji i zwycięstwa w jednej z grup Ligi Konferencji.

Urodzony pod Sztokholmem w Sodertalje król Mikael Ishak wyjechał ze Szwecji pod koniec 2011 roku. Napastnik Lecha Poznań nie ma więc okazji rywalizować z Djurgardenem o stawkę, co innego trzeci Lechowy Szwed, czyli Filip Dagerstal. Wychowanek IFK Norrkoping rozegrał w barwach tego klubu łącznie 168 spotkań wliczając mecze, w których Dagerstal występował po powrocie z Rosji. 26-letni stoper świętujący dotąd jedno mistrzostwo i Superpuchar Szwecji 2015, w Allsvenskan zaliczył w sumie 143 mecze i 9 gier przeciwko Djurgardenowi Sztokholm.

Filip Dagerstal pierwszy raz przeciwko tej drużynie zagrał już w 2014 roku a ostatni raz wiosną ubiegłego roku. Wtedy jego IFK Norrkoping przegrało na Tele2 Arenie 1:2, w sezonie 2020 ligi szwedzkiej było lepiej. Obrońca Lecha Poznań ograł ten klub 2 razy odpowiednio 3:0 u siebie oraz 2:1 na wyjeździe. Można powiedzieć, że stoper Kolejorza ma patent na Djurgarden i lubi sztuczną murawę Tele2 Areny, gdyż nie przegrał na tym obiekcie również podczas wcześniejszych 3 wizyt (3 bramkowe remisy). Bilans Filip Dagerstal vs Djurgarden Sztokholm jest przyzwoity – 2-4-3 i tylko jedna żółta kartka.

Lech Poznań będzie 7 klubem, który w europejskich pucharach zmierzy się z Djurgardenem Sztokholm. W 1955 roku w PEMK Szwedzi wyeliminowali Gwardię Warszawa. W 1967 roku ponownie w PEMK z DIF grał Górnik Zabrze, który tym razem wyeliminował Szwedów. Pozostałe mecze Polaków z tym zespołem odbywały się już w Pucharze Intertoto. W sumie cztery spotkania rozegrało z nim Zagłębie Sosnowiec, po dwa Szombierki Bytom, ROW Rybnik i ostatni raz w 1989 roku Stal Mielec.

Łącznie rodzime ekipy mierzyły się z Djurgardenem Sztokholm w sumie 14 razy notując bilans 9-1-4, gole: 30:19 (1 przejście dalej, 1 odpadnięcie, 5 rywalizacji w fazie grupowej Pucharu Intertoto). Lech Poznań będzie miał wkrótce na rozkładzie wszystkie 3 największe sztokholmskie kluby, wcześniej rywalizował w końcu z największymi przeciwnikami DIF – AIK-iem Solna oraz Hammarby. Ten drugi klub pokonał na Tele2 Arenie rezultatem 3:0.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. robson pisze:

    Co ciekawe Djurgarden to był w ogóle pierwszy rywal polskiego klubu w historii europejskich pucharów właśnie w tym starciu z Gwardią Warszawa.