Droga Djurgarden do dwumeczu z Lechem (I)

Djurgarden Sztokholm po zdobyciu ostatniego w swojej historii mistrzowskiego tytułu w 2019 roku nie podbił europejskich pucharów 2020/2021. Nie mając odpowiedniego współczynnika UEFA już w I rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów trafił na Ferencvaros Budapeszt. Po porażce z Węgrami spadł do II rundy eliminacyjnej Ligi Europy, w której mierzył się FC Europa. Klub z Gibraltaru udało się wyeliminować, CFR Cluj już nie, Szwedzi odpadli w III fazie kwalifikacyjnej wracając do Europy dopiero po 2 latach przerwy.

W sezonie 2020 ligi szwedzkiej Djurgarden Sztokholm zajął 4. miejsce, w rozgrywkach 2021 był już trzeci co dało mu przepustkę do gry w II rundzie eliminacyjnej Ligi Konferencji 2022/2023. W lipcu Djurgarden znowu nie miał szczęścia w losowaniu trafiając na solidne na papierze HNK Rijeka. W Chorwacji zaczęło się źle, Szwedzi przegrywali 0:1 potrafiąc w miarę szybko wyciągnąć wynik na 2:1 i wygrać m.in. za sprawą kontrataku wyprowadzonego przez Joela Asoro. W rewanżu, który śledziło 18605 osób dwa gole dla Djurgardenu padły po przerwie, klub ze Sztokholmu wygrał 2:0 i pewnie awansował do III rundy eliminacyjnej, w której miał już trochę łatwiejszego rywala.

Rumuński klub Sepsi OSK Sfantu Gheorghe nie należy do uznanych rumuńskich marek, na papierze był on jak najbardziej do ogrania i tak też się stało. Szwedzi na wyjeździe wygrali 3:1, u siebie także zwyciężyli 3:1 i awansowali do fazy play-off Ligi Konferencji. W dwumeczu z Rumunami błysnął boczny pomocnik Joel Asoro, który strzelił aż 4 gole. W tamtych spotkaniach Djurgarden wypunktował Sepsi OSK w swoim stylu, czyli za pomocą kontr i długich podań w pole karne na zgranie piłki głównie do dynamicznego Asoro.

W fazie play-off Ligi Konferencji 2022/2023 rywalem Djurgardenu Sztokholm był rozstawiony APOEL Nikozja, a więc wielokrotny uczestnik faz grupowych europejskich pucharów, który był faworytem tego dwumeczu. Szwedzi chcąc dostać się do fazy grupowej musieli przede wszystkim do maksimum wykorzystać atut swojego boiska, czyli sztucznej murawy Tele2 Areny. Zespół Djurgardenu już w 8 minucie wyszedł na prowadzenie po tym jak udało się odzyskać piłkę w środku pola i wykonać długie zagranie piłki na kilkadziesiąt metrów, które zaskoczyło bramkarza. Kolejne dwa gole padły już po przerwie, ostatecznie Djurgarden Sztokholm wygrał u siebie aż 3:0 dzięki czemu na Cypr w sierpniu mógł udać się z dużym spokojem.

Na Cyprze było gorąco i to dosłownie. Po 2 stałych fragmentach gry APOEL Nikozja po 22 minutach prowadził 2:0, kwadrans przed końcem było 3:1 dla gospodarzy. Emocje w tym dwumeczu zakończył nie kto inny, jak przebojowy Joel Asoro, który w doliczonym czasie gry po kontrze strzelił gola na 2:3 dającego Djurgardenowi historyczny awans do fazy grupowej Ligi Konferencji. Sztokholmski zespół był jedną z pierwszych drużyn, która dostała się do grupy a to z racji rywalizacji w środę a nie w czwartek, kiedy na przykład swój rewanż z F91 Dudelange rozgrywał Lech Poznań.

Pucharowy rywal Lecha Poznań w drodze do fazy grupowej Ligi Konferencji 2022 zaliczył bilans 5-0-1, gole: 15:5. Najlepszym strzelcem (5 bramek) był wielokrotnie wymieniany w tekście prawy pomocnik Joel Asoro, jedno trafienie zanotował też Isak Hien, który jeszcze w sierpniu odszedł do Włoch. A co dalej? O przygodzie Djurgardenu Sztokholm w grupie F Ligi Konferencji 2022/2023 w drugiej części, która pojawi się na KKSLECH.com na początku nowego tygodnia.