Wyrównanie serii, 23 punkty Velde i najlepsi na wyjazdach

Równo po 14 latach od ostatniego zdobycia Pucharu Polski zespół Lecha Poznań wygrał na wyjeździe z Koroną Kielce 3:0 i to w bardzo dobrym stylu. Czysto statystycznie był to mecz skrzydłowych Kolejorza, którzy mieli swój udział przy każdej z trzech bramek.

Kristoffer Velde niedawno wyprzedził w Lechowej klasyfikacji kanadyjskiej Michała Skórasia, wczoraj odskoczył reprezentantowi Polski. Między innymi dzięki Norwegowi zespół Kolejorza odniósł efektowne zwycięstwo, które być może zapisze się nie tylko w historii tego sezonu. Na razie jedno jest pewne. Nikt w Polsce nie jest tak dobry na wyjazdach, jak Lech Poznań.

Skóraś poprawia liczby

Mecz z Koroną Kielce był jednym z najlepszych występów Michała Skórasia. Oczywiście pod względem czysto statystycznym, „Skóra” zanotował w piątek 2 asysty a to więcej niż wcześniej przez cały sezon ligowy 2022/2023. Reprezentant Polski w tych rozgrywkach na wszystkich frontach strzelił 16 bramek i zanotował 5 asyst. Wywalczył jeszcze 2 rzuty karne.

Gole w mało owocnym okresie

Lech trafił wczoraj w 33, 53 i 56 minucie. Ostatnie 2 gole strzelił w mało owocnym okresie, do meczu z Koroną pomiędzy 51 a 60 minutą gry poznaniacy zdobyli tylko 2 bramki. Po meczu z Koroną najmniej owocnym okresem w lidze jest czas do 10 minuty (2 trafienia).

Co za forma Velde!

Kristoffer Velde jest nie do zatrzymania. W tym sezonie ma już 16 goli (8 w lidze) i 7 asyst (3 w lidze). Norweg w Lechowej klasyfikacji kanadyjskiej uzbierał więc 23 punkty i zajmuje w niej 2. miejsce za Mikaelem Ishakiem.

Wyrównanie najlepszej serii

Lech Poznań zwyciężając w Kielcach 3:0 wyrównał swoją najlepszą ligową serię w tym sezonie. Kolejorz wygrał 3 raz z rzędu, wcześniej triumfował w 3 kolejnych ekstraklasowych spotkaniach na przełomie sierpnia i września, gdy także nie stracił gola. Styl tych zwycięstw znacząco różnił się od siebie.

Kolejna bramka w ataku

Filip Marchwiński jest jednym z najlepszych, najbardziej efektywnych lechitów tej wiosny. „Marchewa” ma serię 3 kolejnych meczów ze strzelonym golem, w 2 spotkaniu z rzędu zagrał na szpicy i ponownie trafił do siatki. Po meczu z Koroną ten piłkarz w końcu ma więcej bramek niż żółtych kartek (17 do 16). W niebiesko-białych barwach
rozegrał już 130 oficjalnych spotkań.

Najlepsi na wyjazdach

Lech Poznań został najlepszą drużyną na wyjazdach w PKO Ekstraklasie 2022/2023. Lech w 17 meczach zdobył 32 punkty notując bilans 8-8-1, gole: 26:14. Jedynym zespołem, który pokonał Kolejorza u siebie był 26 lutego Śląsk Wrocław. W trwających jeszcze rozgrywkach ligowych podopieczni Johna van den Broma lepiej punktowali na wyjazdach niż u siebie.

Prowadzenie = zwycięstwo

W trwającym wciąż sezonie ligowym Lech wychodził na prowadzenie 1:0 łącznie 15 razy notując przy tym wyniku bilans 14-1-0. Lech prowadząc 1:0 nie potrafił ograć tylko Pogoni Szczecin u siebie (2:2).

6 goli, 2 zwycięstwa

Co łączy Koronę Kielce, Lechię Gdańsk, Widzew Łódź i Wartę Poznań? Lech te 4 kluby ograł w obu spotkaniach. W tym sezonie Ekstraklasy nasz zespół wbił „Koroniarzom” aż 6 bramek.

Następna szansa Wilaka

W piątkowy wieczór 2 szansę w Ekstraklasie otrzymał prawonożny skrzydłowy Filip Wilak. Zawodnik z rocznika 2003 pod względem rozegranych minut w tym sezonie ligowym wyprzedził innego wychowanka i innego skrzydłowego Jakuba Antczaka. Wilak rozegrał 21 minut, Antczak 19.