Gonitwa w tabeli wszech czasów

W sezonie 2022/2023 zespół Lecha Poznań nie obronił tytułu Mistrza Polski, ale przynajmniej zdobył 18 w historii klubu medal Mistrzostw Polski. Dzięki temu umocnił się na 5. miejscu w tabeli wszech czasów, w której gonił takie kluby jak Wisła Kraków czy Ruch Chorzów. Goni jest również pod względem zdobytych krążków.

Wspomniana wyżej tabela wszech czasów polskiej ligi obejmująca lata rywalizacji 1927 – 2023 to historyczne zestawienie klubów grających na najwyższym froncie w naszym kraju. Lech Poznań jako brązowy medalista Mistrzostw Polski 2022/2023 zajmujący w tabeli wszech czasów 5. lokatę zmniejszył w minionych rozgrywkach punktową stratę do wyprzedzającego nas Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów i Wisły Kraków, a także powiększył przewagę nad szóstym ŁKS-em Łódź.

Szczegółowe liczby Lecha Poznań w tabeli wszech czasów Ekstraklasy po sezonie 2022/2023:

Sezony: 62
Mecze: 1818
Punkty: 2366
Zwycięstwa: 743
Remisy: 500
Porażki: 575
Bramki strzelone: 2541
Gole stracone: 2087

Za Lechem Poznań jest już 62 sezon na najwyższym froncie w naszym kraju, na którym Kolejorz występuje z przerwami od 1948 roku. W ubiegłym sezonie Górnik Zabrze wyprzedził w tabeli wszech czasów Ruch Chorzów, do którego tracimy już tylko 62 punkty, choć „Niebiescy” są o wiele bardziej utytułowanym klubem mającym na swoim koncie 15 sezonów więcej w Ekstraklasie od Lecha. Poznaniacy mieliby szansę wyprzedzić ten klub już w rozgrywkach 2023/2024, gdyby Ruch Chorzów nie wrócił niedawno do elity.

Lech Poznań prędzej czy później i tak wyprzedzi „Niebieskich”, w tabeli wszech czasów wyprzedzi również trzeciego Górnika Zabrze, który póki co ma 87 punktów więcej od nas. Na razie w Ekstraklasie nie ma i wciąż nie będzie Wisły Kraków, Kolejorz traci do niej 561 punktów powoli zmniejszając straty do bardziej utytułowanej „Białej Gwiazdy”.

W tabeli wszech czasów polskiej ligi sklasyfikowano łącznie 86 klubów. Nowy sezon 2023/2024 piłkarskiej PKO Ekstraklasy, który ruszy w piątek, 21 lipca będzie dla Lecha Poznań już 63 na najwyższym froncie ligowym w naszym kraju, 18 za czasów rodziny Rutkowskich oraz 22 od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku. Oprócz ŁKS-u Łódź bezpośrednio za nami w legendarnym zestawieniu plasuje się Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź i Zagłębie Lubin. „Portowcy” są jedynym klubem z pierwszej dziesiątki, który nigdy nic nie zdobył. Wspomniane kluby są daleko, daleko za nami, nie dobiły jeszcze nawet do granicy 2 tysięcy punktów.

Najbardziej utytułowane polskie kluby (kolejno medal złoty/srebrny/brązowy):

15/14/13 – Legia Warszawa
13/13/10 – Wisła Kraków
14/6/9 – Ruch Chorzów
14/4/7 – Górnik Zabrze
8/3/7 – Lech Poznań

Wkrótce może dojść do przetestowań na miejscach 9-11, różnice punktowe pomiędzy Widzewem, Zagłębiem a Cracovią nie są duże. Ostatnim 13 klubem, który przekroczył granicę 1000 punktów wywalczonych w Ekstraklasie jest Lechia Gdańsk, w zestawieniu od lat przewodzi Legii Warszawa, która rzecz jasna jest też najlepsza w podanej wyżej klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski. Niedawno 19 w historii polskiej piłki Mistrzem Polski został Raków Częstochowa.

Kolejny tytuł dla Lecha Poznań wywalczony choćby w sezonie 2023/2024 przybliżyłby go do możliwości umieszczenia w przyszłości złotej gwiazdki nad kolejowym herbem. Od początku sezonu 2007/2008 najbardziej utytułowane polskie kluby grające w Ekstraklasie mają prawo umieszczać nad swoim herbem gwiazdki, których kolor zależny jest od liczby zdobytych mistrzowskich tytułów. Lech Poznań do rozgrywek 2012/2013 nie korzystał zbytnio z prawa umieszczenia gwiazdki nad swoim herbem, ale w późniejszych sezonach z takiego przywileju już skorzystał podobnie zresztą jak inne polskie drużyny.

Klub, który w swojej historii sięgnął po minimum 10 mistrzowskich tytułów może umieszczać złote gwiazdki. Dotąd mogliśmy zobaczyć je na trykotach Legii Warszawa, Wisły Kraków, Ruchu Chorzów oraz Górnika Zabrze. Lech Poznań ma w tej chwili 8 tytułów, zatem ma prawo grać w koszulkach ze srebrną gwiazdką oznaczającą drużynę, która zdobyła od 5 do 9 mistrzostw w historii. Oprócz Kolejorza w strojach ze srebrną gwiazdką w naszym kraju może występować tylko Cracovia. Kluby, które raz zdobyły tytuł Mistrza Polski mają przywilej umieszczenia nad herbem białej gwiazdki.

Mistrzowie Polski w piłce nożnej:

Legia Warszawa – 15
Ruch Chorzów – 14
Górnik Zabrze – 14
Wisła Kraków – 13
Lech Poznań – 8
Cracovia Kraków – 5
Widzew Łódź – 4
Pogoń Lwów – 4
Warta Poznań – 2
Polonia Warszawa – 2
Polonia Bytom – 2
Śląsk Wrocław – 2
ŁKS Łódź – 2
Stal Mielec – 2
Zagłębie Lubin – 2
Garbarnia Kraków – 1
Szombierki Bytom – 1
Piast Gliwice – 1
Raków Częstochowa – 1

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

14 komentarzy

 1. Sp pisze:

  Chciałoby się napisać, że w tym sezonie zbliżamy się do tego by sobie tą złotą gwiazdkę nad herbem umieścić, no ale potem człowiek sobie przypomina, że tu jest rutek i rząsa

  • tomek27 pisze:

   Co by nie mówić Rutki zdobyły 3 tytułu przez 15 lat , a przez pozostałe 86 lat zdobyliśmy 5 , w tym jeden przy zielonym stoliku . Nie żebym ich bronił , ale tak mówisz jakby wcześniej było dużo lepiej albo jakies inne klubów Polsce miały właścicieli , którzy zdobywają tytuł za tytułem

   • zibi pisze:

    Wsadziłeś kij w mrowisko ale moc jest po stronie Kolejorza. Dlaczego? Ruch, Górnik, L…a to kluby, które swoje trofea zdobywały w czasach „nieboszczki komuny”. Wojsko (CWKS L…a), górnictwo węglowe (Górnik, Ruch) to „właściciele” partyjnych klubów piłkarskich. Zdaję sobie sprawę, że odezwie się ktoś, kto przypomni, że Lech to PKP. Moim zdaniem PKP traktowało kiedyś Kolejorza, jak Obecnie Orlen zajmuje się Wisłą Płock. Rozumiem, że młodsi Kibole mogą mieć problem ze zrozumieniem kontekstu ale od czego jest inteligencja i „wójek google”?

   • SKYisLIMIT pisze:

    zibi:
    4 mistrzostwa Legii do 1989 roku – 12 mistrzostw Polski po 1989 roku

    7 PP – 13 PP

    Coś chyba słaba wiedza z historii:)

 2. Mohito pisze:

  Przedstawcie też tabele wszechczasów za europeskie puchary. Tam zdecydowanie lepiej wypadamy.

 3. stary pisze:

  tomek 27
  przedstawiłeś solidne argumenty i oponenci milczą .

  • ArekCesar pisze:

   Porównywanie biednego starego Lecha, grającym na pograniczu lig i bliżej bankructwa niż bogactwa z dzisiejszym Lechem, który jest przecieżw rękach wielkiego mocarza finansowego, guru futbolu i do tego otaczającego się tuzami wiedzy sportowej typu Rząsa to pogarda dla Rutka. Aż 3 mistrzostwa przecież ma, a może tylko 3, bo powinno być ich z 7 mając taki szmal i takich piłkarzy.
   Dziękuję.

   • tomek27 pisze:

    Ale suchar , a niby skąd Lech jest w tym miejscu co jest ? Jeśli chodzi o medale , to mamy np 3 vice . Wszystkie za czasów Rutkow . Nie mówię ze jest jakoś super , zawsze może być lepiej , No ale tez bez przesady

  • ArekCesar pisze:

   Te vice to możesz Pogoni dawać i fetować na rynku jak chcesz. No, ale kto przyjdzie wtedy razem z Tobą. Za to po mistrzostwie… odpowiedz sobie sam.

 4. alastor666 pisze:

  Tabela wszechczasów to taka ciekawostka.Kiedyś za zwycięstwo dawali 2 punkty a bodajże od 1997 są 3.Co do legii to za komuny zdobyła tylko 4 mistrzostwa a Górnik wszystkie.Ile z tych 11 tytułów legii po upadku komuny było zdobytych uczciwie to już inna opowieść.

 5. kibic79 pisze:

  Było kiedyś tak, ze za zwycięstwo min. 3 bramkami były 3 pkt. Za zwycięstwo 1 lub 2 bramkami 2 pkt. To tworzyło kolejki cudów 🙂

 6. kibic79 pisze:

  Taka zmiana . Wygrana 1lub 2 bramkami – 2 pkt. Wygrana 3-4 bramkami 3 pkt a pokonany -1, wygrana 5-6 bramkami 4 pkt pokonany -2, a wygrana 7 i więcej 5 pkt pokonany -3.
  Ile to by dało nowych , ciekawych możliwości .