Prawdopodobieństwo aż 27 meczów

Lech Poznań jest bliski awansu do fazy play-off Ligi Konferencji, w której byłby faworytem do wygrania dwumeczu o fazę grupową, jeśli w ostatniej rundzie kwalifikacyjnej zmierzyłby się z SC Dnipro-1. Przed Kolejorzem w perspektywie jest bardzo długa runda jesienna, która może zakończyć się nawet 20 grudnia.

Lech Poznań rozegrał tego lata już 6 meczów, w których raz zremisował i odniósł 5 zwycięstw, w tym 3 wygrane rezultatem 2:1. Czas, jaki pozostał niebiesko-białym do rozpoczęcia pierwszej z trzech jesiennych przerw na kadrę będzie jednym z najlżejszych dla drużyny w tej rundzie, gdy Kolejorz dostanie się do fazy grupowej Ligi Konferencji. Sztab szkoleniowy zdecydował się przełożyć dzisiejszy mecz z Jagiellonią Białystok dając piłkarzom wolny weekend. Od poniedziałku rozpoczną się przygotowania do 3 spotkań w ciągu tygodnia, po których lechici znowu będą mieli tydzień wolnego.

Mecz 6. kolejki Ekstraklasy, Lech Poznań – Raków Częstochowa zaplanowany na 27 sierpnia już wcześniej przełożył przeciwnik. To oznacza, że poznaniacy pomiędzy dwoma spotkaniami ze Spartakiem Trnava i później pomiędzy prawdopodobnymi meczami z SC Dnipro-1 będą mieli tydzień na regenerację czy na spokojny trening. Kolejorz do pierwszej jesiennej przerwy na kadrę rozegra maksymalnie tylko 5 spotkań, prawdziwy maraton gier, podczas którego nie będzie można już nic przełożyć czeka podopiecznych Johna van den Broma od połowy września.

W razie awansu do fazy grupowej Ligi Konferencji pomiędzy wrześniową a październikową przerwą na kadrę rozegramy łącznie 7 meczów. Mimo gry co 3-4 dni nie byłby to jakiś bardzo ciężki etap ze względu na terminarz. Spośród 7 meczów aż 4 spotkania odbyłyby się przy Bułgarskiej, w dodatku Lecha Poznań czekałyby bliskie wyjazdy odpowiednio do Grodziska Wielkopolskiego oraz Szczecina.

Kolejorzowi nieco trudniej byłoby pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę. Wówczas Lech Poznań także rozegrałby 7 meczów, ale na 3 frontach, na przełomie października i listopada doszedłby jeszcze pojedynek w ramach 1/16 finału Polski Polski. Na dodatek po ewentualnej 3. kolejce Ligi Konferencji nasz zespół czekałby wyjazd do Krakowa a po 4. kolejce równie trudny wyjazd do Warszawy.

Ciężkim etapem byłby ten ostatni – po listopadowej przerwie na kadrę do końca rundy jesiennej 2023. Po realnym awansie do Ligi Konferencji drużyna Lecha Poznań rozegrałaby wtedy 7 lub 8 meczów w zależności od rozstrzygnięcia w 1/16 finału Pucharu Polski. Dla przypomnienia przełożony mecz 6. kolejki z Rakowem Częstochowa odbędzie się w środę, 27 września (w terminie 1/32 finału pucharu krajowego, w którym pucharowicze nie uczestniczą) a ten z Jagiellonią Białystok zostałby rozegrany dopiero w środę, 20 grudnia. Jeśli zawodnicy van den Broma nie wejdą do fazy grupowej, to ekipa z Podlasia zawita do nas prawdopodobnie 19 lub 20 września.

Lech Poznań w przypadku przejścia Spartaka Trnava i Dnipro-1 do końca rundy jesiennej 2023 rozegra jeszcze 26 lub 27 meczów.

Terminarz Lecha Poznań w sezonie 2023/2024 (Ekstraklasa, europejskie puchary i Puchar Polski):

* – głównym terminem meczu ligowego bez dokładnej daty jest sobota, a w Pucharze Polski środa

22.07, Piast Gliwice – Lech Poznań 1:2
27.07, Lech Poznań – Żalgiris Kowno 3:1 II runda kwal. Ligi Konferencji
30.07, Lech Poznań – Radomiak Radom 2:0
03.08, Żalgiris Kowno – Lech Poznań 1:2 II runda kwal. Ligi Konferencji (rewanż)
06.08, Zagłębie Lubin – Lech Poznań 1:1
10.08, Lech Poznań – Spartak Trnava 2:1 III runda kwal. Ligi Konferencji
17.08, Spartak Trnava – Lech Poznań (20:00) III runda kwal. Ligi Konferencji (rewanż)
20.08, Śląsk Wrocław – Lech Poznań (17:30)